Tymek I Mistrz Tom 3

Opis:

Dariusz S. Jasiński

Zawsze będę podkreślał – wychowałem się na „Tytusie, Romku i A’Tomku” i poziom tej serii był dla mnie wyznacznikiem dla innych pozycji. Z wysoko zawieszoną poprzeczką świetnie poradziły sobie dwie inne serie: „Kajko i Kokosz” oraz przygody „Jonki, Jonka i Kleksa”. Na uwagę zasługiwały też całkiem szalone opowieści Baranowskiego, jednak nigdy nic więcej w kategorii komiksu humorystycznego nie potrafiło zaskarbić sobie mojej absolutnej sympatii, przechodzącej czasami wręcz w nałóg posiadania.

 

Jak się okazuje, aby dołączyć nowych bohaterów do wspomnianego, wąskiego grona musiałem czekać przeszło trzydzieści lat, kiedy to w moich rękach znalazł się trzeci tom przygód „Tymka i Mistrza”. I żałuję, że choć pierwsze opowieści o magach pojawiły się już w 2002 roku (w czasopiśmie „Komiksowo”) przez długich 15 lat nie miałem pojęcia o ich istnieniu.

 

W latach 2003-2005 w formie 40-stronicowych albumów „Tymka...” wydawał Egmont, a w roku 2016 i 2017 bohaterowie pojawili się w trzech tomach wydawnictwa „Kultura gniewu”. Dzięki wydawnictwu otrzymaliśmy piękny zbiór w twardych oprawach, których grzbiety stanowią jedną całość.

 

Autorami przezabawnych historyjek zawierających się zazwyczaj na dwóch stronach są Rafał Skarżycki i Tomasz Lew Leśniak. Pierwszy zajmuje się pisaniem scenariuszy do komiksów i książek głównie dla młodzieży. Drugi to rysownik i animator. Obaj panowie najczęściej pracują wspólnie i na samym tylko przykładzie „Tymka i Mistrza” mam pewność, że jest to współpraca doskonała z ogromną korzyścią dla czytelnika. Innym ich wspólnym dużym projektem jest „Jeż Jerzy”, który doczekał się nawet filmu animowanego. Jerzy jednak zdecydowanie przeznaczony jest dla starszego odbiorcy, bo i sporo tam ostrzejszych fragmentów. Jednak zgadzam się z bohaterką komiksu – prezenterką telewizyjną, która krytykując Jeża w Wiadomościach za przemoc i wulgarność jednocześnie pomyślała, że chyba będzie trzeba go przeczytać. Podobnie jak muszę obejrzeć film zaskakująco nisko oceniony na Filmwebie, choć opinie o nim są skrajnie podzielone.

 

„Tymek i Mistrz” jest natomiast przeznaczony dla czytelnika absolutnie w każdym wieku. Jak w filmach typu „Shreck”, tak w „Tymku...” – każde pokolenie śmieje się z czego innego, ale wszyscy są nim zauroczeni. Dzieci wyłapią w tu prosty i oczywisty humor, a przede wszystkim będą się świetnie bawić rywalizacją naszych magów z dwójką wrogich, niezbyt inteligentnych, ale pałających nienawiścią do Tymka i Mistrza – Psuja i Popsuja. Dorośli wychwycą wiele aluzji, masę ironii i świetnych zabiegów językowych. Bo komiks rewelacyjnie łączy prostotę opowiadanych historyjek z głębszymi podtekstami. Bardzo inteligentny dowcip, który, co muszę niestety przyznać, bije na głowę dawnych mistrzów, może za wyjątkiem Baranowskiego.

 

Jak odbierają „Tymka...” dzieci mogłem się dowiedzieć, gdy moja 9-letnia córka sama czytała komiks. Po lekturze kilkunastu stron przyszła do mnie z prośbą, bym wytłumaczył jej dwie spośród poznanych przed chwilą opowieści, bo najzwyczajniej ich nie zrozumiała. Faktycznie obie opierały się na idiomach, których dziecko mogło jeszcze nie zrozumieć. Po wyjaśnieniu padło „Aaaaa... teraz już wszystko jasne” i Iga wróciła do lektury. Bo nie tylko mnie było trudno się od albumu oderwać.

 

Historyjki są krótkie, jak wspomniałem ograniczają się zwykle do dwóch stron. Jedne są znakomite i aż miałem ochotę nisko skłonić się autorom, za świetną pracę jaką wykonali, za błyskotliwe myśli, za doskonały humor i za radość, jaką mi dali. Inne opowieści po prostu są dobre, może ze dwie nazwałbym przeciętnymi, ale ani jednej kiepskiej. Płytę muzyczną uważam za dobrą, jeśli znajdę na niej choć trzy kawałki, które mi się spodobają. Niezwykle rzadko znajduję takie krążki na których są wyłącznie dobre i bardzo dobre utwory – takie albumy uważam za genialne. Tak muszę też określić przygody „Tymka i Mistrza” – są absolutnie genialne i wykraczają poza skalę ocen.

 

Warto też dodać, że bohaterowie, tak jak w „Tytusie, Romku i A’Tomku” mają świadomość, że są bohaterami komiksu, wchodzą czasem w interakcję z autorami i zaglądają niekiedy do innych obrazków. Nie jest to nadmiernie wykorzystywane, więc zabieg ten pozwala na zabawne i nieodmiennie wywołujące uśmiech na twarzy zwroty akcji.

 

Sporo pisałem o odczuciach ogólnych, które jednak w większości odnoszą się do warstwy tekstowej, jednak grafiki idealnie uzupełniają prozę. Są przyjemne dla oka, kolorowe, zabawne i oddają klimat opowieści. Czuć chemię między autorami, całkowite zrozumienie w kształtowaniu każdej z historii, scenariusz i grafika pasują do siebie, wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu otrzymujemy dzieło idealne w kategorii komiksu humorystycznego w kategorii wiekowej open, które już polecam wszystkim znajomym, mającym ochotę spędzić czas nad czymś relaksującym, ale nie zwalniającym od myślenia.

 

Kiedy skończyłem tom trzeci „Tymka i Mistrza” odczułem ogromną potrzebę kupienia pozostałych. Zresztą zakochane w obu bohaterach dzieci też na to naciskały. Okazało się jednak, że wcale to nie jest takie proste. Cały nakład pierwszej części zniknął z rynku. Nie ma go w żadnym sklepie!Ba, nie jest dostępny także na rynku wtórnym. Na szczęście wydawca zapowiedział wznowienie, co pozwoliło mi odetchnąć z ulgą, bo już zdarzało mi się bez wahania zapłacić trzykrotnie więcej za książkę, którą musiałem mieć. A „Tymka i Mistrza” mieć po prostu muszę! Boję się tylko, że dzieci będą chciały zatrzymać albumy u siebie w pokoju, a ja chętnie zrobiłbym dla nich miejsce w swoich zbiorach. Jakoś to przeboleję, problem pewnie pojawi się za parę lat, gdy będą się wyprowadzać do własnych domów. Bo zapewniam was drogie moje dzieci – bez walki „Tymka i Mistrza” wam nie oddam...

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Tymek I Mistrz Tom 3

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Rafał Skarżycki
 • Rysunek: Tomasz Lew Leśniak
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 7/2017
 • Tytuł Serii: Tymek I Mistrz Tom 3
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 152
 • Format: 165x235 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788364858581
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 44,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto