Rani Tom 3 Niewolnica

Opis:

Jarosław Drożdżewski

Jean Van Hamme to człowiek legenda komiksowej sceny, który znany jest najbardziej oczywiście z tytułów takich jak „Thorgal”, „Szninkiel” czy „Western”. Każdy z nich osiągnął ogromny sukces, a to tylko wycinek z całej jego twórczości. Mierzyć się z tą legendarną postacią nie jest rzeczą łatwą tym bardziej, jeśli jego propozycja zaserwowana czytelnikowi nie do końca przypada do gustu.

 

Tak jest niestety na chwilę obecną z wprowadzoną przez Wydawnictwo Komiksowe w 2016 roku serią „Rani”. Aktualnie na rynku dostępnych jest już pięć z zaplanowanych ośmiu odsłon o dość intrygujących podtytułach jak: „Niewolnica”, „Kochanka” czy „Dzikuska”. Wyjaśniając na wstępie wątpliwości, które mogą powstać, seria „Rani” to opowieść spod znaku płaszcza i szpady, w nieco telenowelowym ujęciu. A przynajmniej tak było w dwóch pierwszych odsłonach serii, gdyż trzecia traci nieco z tego klimatu, tzn. szpad jest tu sporo mniej, a i liczba płaszczy się zmniejszyła, a zastąpiły ją kuse sukienki i hinduskie stroje. Przybliżając to, co działo się w tej serii dotychczas – główną bohaterką historii jest niejaka Jolanta de Valcourt, dziecko będące bękartem, owocem zakazanej miłości, której nigdy nie zaakceptował jej przyrodni brat. Walczący o wpływy, pieniądze i władze nie powstrzymał się on przed zdradą swojej siostry, która w wyniku snutych przez niego intryg została oskarżona o zdradę i musiała uciekać z rodzinnego domu. Przez te zdarzenia bardzo szybko musiała dorosnąć i nauczyć się korzystać z broni po to, by walczyć o przetrwanie. Na jej drodze pojawiło się bowiem mnóstwo problemów, które musiała przezwyciężyć. Ucieczka niemalże spod katowskiego topora czy dołączenie do grasującej zbójeckiej bandy to tylko część z nich. Ostatecznie nastolatka trafia po raz kolejny do niewoli, a następnie zostaje sprzedana jako prostytutka do domu uciech. W tym momencie zaczyna się akcja trzeciego tomu serii.

 

Podobnie jak i w poprzedniej części tak i tu sporo się dzieje. Dziewczyna nie chcąc być seksualną niewolnicą, podejmuje próbę ucieczki, a gdy to się nie udaje, wciela w życie jeszcze bardziej niewiarygodny, jak mogłoby się wydawać, plan. Belg do spółki z Alcante („Rani” to niejako ich wspólne dzieło) po raz kolejny serwuje nam sporo akcji i jej zwrotów, a także interesujące zakończenie, które podkręca zaciekawienie czytelnika kontynuacją historii. Wszystkie te elementy doprawione są dawką bardzo spokojnej erotyki. Jeśli jest więc tak dobrze, jeśli tyle elementów jest tu pozytywnych, to czemu w finalnej wersji nie jest to komiks idealny? Przede wszystkim zabrakło tu pewnego pazura scenariuszowego. Wydarzenia nie do końca są ze sobą powiązane fabularnie, tzn. wygląda to trochę tak, jakby kolejne przeszkody, które bohaterka pokonuje, są luźno umieszczone, żeby zapełnić kolejne strony. Nie do końca jest to też seria, w której zaproponowane rozwiązania są wiarygodne. Młoda dziewczyna trafia do domu publicznego i po chwili z ofiary staje się „oprawcą” mimo tego, że działa niemalże w pojedynkę. Wszystko to jest trochę naciągane, przez co nie zawsze akcja potrafi utrzymać uwagę. Czytelnik w odcinku tym znajdzie naprawdę dużą dawkę akcji, ale nie do końca będzie to wszystko płynne i go zaintryguje. Dość powiedzieć, że scenarzysta całkowicie odpuszcza wątek pracujących w domu publicznym kobiet i w żaden sposób nie wyjaśnia np. dlaczego zdecydowały się one pomagać głównej bohaterce w tak nieoczywisty sposób. Więcej na ten temat napisać nie można, aby nie zdradzić głównego wątku całej fabuły tomu.

 

Za rysunki w tej serii odpowiada natomiast Francis Valles i cóż...w żaden sposób one nie zaskakują, będąc takimi, jakie można po frankofońskiej serii oczekiwać. Nie są złe, potrafią przykuć uwagę, ale brakuje im nieco do doskonałości. Spory zarzut mam do drugiego planu, który często jest zwykłą nałożoną plamą jednego koloru (szczególnie mam tu na myśli elementy takie jak niebo czy woda), którym dość znacznie brakuje pewnej głębi. Pochwalić trzeba natomiast oddanie ducha epoki w postaci budynków czy statków, ale też konstrukcję ludzkich postaci, które są całkiem niezłe. Co prawda główna bohaterka wygląda jak dojrzała kobieta, a nie jak nastolatka i nieco pociemniała jej od poprzedniej części skóra, lecz poza tym jest przyzwoicie, choć nieco statycznie. Wspominam o tym nie do końca udanym odwzorowaniu wieku bohaterki nieprzypadkowo. Mam wrażenie, że gdyby wyglądała ona na swój nastoletni wiek, wzbudzałaby w czytelniku duża większą sympatię i emocje, szczególnie w tak trudnej sytuacji, jak uwięzienie w domu publicznym.

 

„Rani” to komiks dość przeciętny szczególnie jak na taką znakomitość jak osoba Belga. Nie jest to jednak też opowieść, którą z góry należy skreślić. To niezobowiązująca lektura, która może mieć w sobie zadatki na coś więcej. Zakończenie trzeciego tomu sprawiło, że duchy przeszłości na nowo się odezwały, przez co intryga stała się ciekawsza. Kolejny tom powinien nieść ze sobą coś więcej niż tylko wizyty w domu rozpusty, dzięki czemu z dozą niepewności, ale jednak czekam na kolejną odsłonę serii.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Rani Tom 3 Niewolnica

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jean Van Hamme
 • Rysunek: Francis Valles
 • Kolor: Christian Favrelle
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
 • Rok Wydania Polskiego: 1/2017
 • Rok Wydania Oryginału: 2012
 • Tytuł Oryginału: Rani: Esclave
 • Wydawca Oryginalny: Le Lombard
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 48
 • Format: 215x290 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788364638473
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 39,90 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 3/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial