Opowieści Wojenne Tom 1

Opis:

Paweł Warowny

Garth Ennis jest w naszym kraju niekwestionowaną gwiazdą. Świadczy o tym przede wszystkim mnóstwo komiksów, które pojawiają się na polskim rynku z nazwiskiem scenarzysty na okładce. Punisher Max od Egmontu, Chłopaki od Planety Komiksów, wznowienie Kaznodziei itd. Ponieważ na półce od jakiegoś czasu zalegało mi kilka komiksów Ennisa od Mucha Comics, postanowiłem nadrobić zaległości. Jakiś czas temu mogliście przeczytać moją recenzję Thor – Wikingowie. Dziś na warsztat biorę pierwszy tom Wojennych opowieści.

 

Ennis słynie z umiłowania do ostrych, brutalnych i bezkompromisowych historii. W Wojennych opowieściach możecie się spodziewać właśnie tego, z czego słynie irlandzki scenarzysta. Komiks ten opowiada o losach zwykłych żołnierzy podczas II Wojny Światowej. Cztery opowieści z czasów największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości czyta się bardzo dobrze. Jak zawsze Ennis nie stroni od brutalnych scen i mocnego języka. Dzięki temu opowieści z frontu wojennego wydają się naprawdę autentyczne. Na dużą pochwałę zasługują też naturalnie brzmiące dialogi. Scenarzysta pomimo, że specyfika krótkich opowiadań temu nie sprzyjała potrafił bardzo ciekawie nakreślić charaktery dla kluczowych postaci. Świetnym przykładem jest choćby dowódca niemieckiego czołgu w historii otwierającej album – Tygrys Johanna. Nie gorzej wypada to w innych częściach, jednak to wspomniany dowódca na długo zapada w pamięć.

 

Ogromną zaletą komiksu Ennisa jest ukazanie wojny jakiej nie znamy, brutalnej i nieznającej litości jak zawsze, ale widzianej oczami zwykłych ludzi, którzy jak na przykład we wspomnianej wyżej opowieści Tygrys Johanna, po prostu starają się przeżyć. Pozostałe historie też zasługują na nie mniejszą uwagę. Dekownicy z D-Day, Screaming Eagle oraz Nightingale, każda z nich opowiada ciekawą historię jakiej nie zobaczycie w filmach wojennych. Próżno doszukiwać się w nich epickich wyczynów czy też historycznych bitew i chwalebnych zwycięstw. Scenarzysta postawił na realistyczną fabułę i ukazanie żołnierzy jako zwykłych ludzi, bez żądnego heroizmu. Takie dość oryginalne ukazanie żołnierzy każdej ze stron konfliktu daje czytelnikowi obraz, jaki wpływ miała wojna na ludzi nie związanych z wielką polityką.
Graficznie komiks jest mocno nierówny choć rysowany w dość podobnym stylu. Przyczyną tych nierówności jest oczywiście fakt, że każdą z czterech opowieści zilustrował inny rysownik lub zespół rysowników. Uważam to jednak za sporą zaletę tego albumu. Każda historia zyskuje dzięki temu swój wyjątkowy charakter i klimat. Na pierwszy plan wysuwa się tu jednak Nightingdale. Ponura opowieść o załodze alianckiego okrętu wojennego. Właśnie głównie dzięki świetnej pracy Davida Lloyda uważam tę opowieść za zdecydowanie najlepszą w całym albumie.

 

Finalnie Opowieści wojenne to bardzo ciekawy komiks prezentujący wojnę z perspektywy jednostki. Garth Ennis skupia się na przeżyciach i psychologii żołnierzy, często złamanych, zmęczonych wojną, takich których już dawno opuścił patriotyzm. Co ciekawe, to właśnie wątek braku morale wśród żołnierzy, o losach, których przeczytamy w tym komiksie, wydaje się elementem łączącym wszystkie opowieści. Jest to motyw bardzo dobrze widoczny w każdej historii i stanowiący ich sedno. Można podejrzewać, że właśnie to chciał podkreślić scenarzysta.

 

Pomimo iż Opowieści wojenne nie są świeżym kąskiem na naszym rynku (Mucha Comics wydała ten album w 2010 roku) warto po niego sięgnąć, tym bardziej jeśli cenicie sobie twórczość Ennisa. Zachęcam Was wszystkich do lektury, tymczasem ja łapię się za drugi tom tego komiksu! Recenzja już wkrótce.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Opowieści Wojenne Tom 1

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 3 votes
Tłumaczenie: 100% - 2 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial