Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Opowieści Wojenne Tom 2

Opis:

Paweł Warowny

Opowieści wojenne tom 2 to nic innego jak kolejne opowiadania, w których Garth Ennis stara się ukazać koszmar wojny, w jak najbardziej rzeczywistych barwach. W pierwszej odsłonie Opowieści scenarzysta skupił niemalże całą swoją uwagę na motywie morale. Byliśmy świadkami tego, jaki wpływ ma morale na żołnierzy, dowódców, a nawet całe odziały. Tom drugi nie posiada tak wyraźnego wątku przewodniego, ale nie zmienia to faktu, że warto sięgnąć po ten komiks.

 

Drugi tom Opowieści wojennych to zbiór czterech opowiadań: J jak Jenny, Rozbójnicy, Sępy, Archangielsk. Każde z nich opowiada o losach żołnierzy rzuconych w wir wojny.

 

J jak Jenny – zdecydowanie najbardziej dająca do myślenia historia z tego albumu. Scenarzysta stawia pytanie czy miliony ofiar wśród ludności cywilnej mogą być usprawiedliwiane działaniami wojennymi, zemstą? J jak Jenny opowiada o załodze angielskiego bombowca, wśród której panuje napięta atmosfera z powodu różnic w poglądzie, co do bombardowań niemieckich miast.

 

Rozbojnicy – scenarzysta przenosi nas do Afryki, gdzie aliancki oddział sił specjalnych dokonuje poważnych zniszczeń za liniami wroga. To kolejna okazja dla Ennisa żeby pokazać, że wojna to idealna pożywka dla szaleńców i socjopatów.

 

Sępy – moim zdaniem najciekawsza pod względem psychologicznym opowieść z całego zbioru. Czterech żołnierzy, każdy z innej frakcji, podczas bitwy ląduje bez broni w okopie. Trwająca bitwa i ostrzał nie pozwala im wyjść ze swojego schronienia, więc zaczynają rozmowę. Anglik, Irlandczyk, Niemiec i Hiszpan – każdy z nich ma swoją historię do opowiedzenia, każdy z nich znalazł się tutaj z innych powodów. Nie sądziłem, że w komiksie opowiadającym o wojnie najciekawsza będzie rozmowa czterech żołnierzy siedzących w okopie. Jak się jednak możecie łatwo przekonać wymiana zdań mężczyzn zmuszonych do swojego towarzystwa potrafi być bardzo interesująca. Szczególnie ciekawie robi się kiedy do głosu dochodzi Hiszpan, który odnosi się do tego, co powiedzieli jego przedmówcy.

 

Archangielsk – to kolejna opowieść z rodzaju tych podniebnych. Ennis prezentuje nam krótką bitwę lotników RAFu z Luftwaffe, w której poznajemy pilota MacKenziego, który po przyznaniu się do błędu zostaje skazany na misję niemalże samobójczą. Jest to w zasadzie jedyne opowiadanie z całego zbioru, w którym występuje wątek heroizmu. Wszystkie poprzednie były tego pozbawione, tak jak i to opowiadanie ukazywały brud i brutalność wojny, ale bez bohaterskich czynów. Takie jednak też się zdarzały, więc i na nie scenarzysta znalazł miejsce.

 

Opowieści wojenne to bardzo ciekawa forma przedstawienia wojny od kuchni. Bardzo istotny w ocenie tego komiksu jest fakt, że Garth Ennis w swojej pracy opierał się na bardzo obszernej bibliografii. Jego opowiadania są zatem mieszanką faktów i fikcji, co daje naprawdę bardzo ciekawy efekt. Fantastycznym dodatkiem jest posłowie, w którym autor wyjaśnia swoje podejście i zdradza inspiracje, co do każdej historii zawartej w albumie.

 

Graficznie podobnie jak w pierwszym albumie jest bardzo różnorodnie, ale spójnie. Cztery opowiadania zostały zilustrowane przez czterech artystów Davida Lloyda, Cama, Kennedy'ego, Carlosa Ezquerr'e oraz Garego Erskine'a. Każdy z nich wykonał niezłą robotę. Zarówno styl rysowania, jak i kolory pasują do klimatu historii. Oczywiście można się przyczepić do niektórych kadrów, a całość trudno też nazwać arcydziełem, jednak z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że rysunki w tym komiksie to po prostu dobra rzemieślnicza robota.

 

Nie jest to musthave każdego komiksiarza, jednak miłośnicy twórczości Ennisa na pewno znajdą na niego miejsce na półce.

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Opowieści Wojenne Tom 2

Additional Info:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 2 votes
Kolory: 100% - 2 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 3 votes
Wydanie: 100% - 2 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial