Wilki Z Nowego Meksyku

Opis:

Paweł Warowny

W roku 1898 Ernest Thompson Seton wydał książkę o nazwie „Zwierzęta, które znałem”. Na podstawie tej książki William Grill w 2016 roku stworzył nietypowy komiks o nazwie Wilki Nowego Meksyku; poruszającą opowieść o łowcy i jego ofierze.

 

William Grill to nazwisko, którego do tej pory raczej nie słyszeliście i nic dziwnego. Dorobek autora póki co zawiera tylko dwa tytuły, Wyprawa Shackletona oraz wspomniane Wilki Nowego Meksyku. Warto jednak zapoznać się z twórczością Grilla, porusza on w swoich publikacjach ciekawe tematy, uczula czytelników na ważne kwestie naszego życia i przede wszystkim przepięknie ilustruje swoje komiksy.

 

Wilki Nowego Meksyku to opowieść o wdzierającej się na tereny Dzikiego Zachodu cywilizacji. Wraz z kolonizacją wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej biały człowiek rozpoczął sukcesywne wyniszczanie dziedzictwa tych terenów. Postępujące osadnictwo oraz ekspansja w głąb lądu miały wyniszczające skutki dla rdzennych mieszkańców tych ziem. Niektóre plemiona Indian odeszły w zapomnienie podczas walk o ziemie. Bardzo podobny los mógł spotkać również zwierzęta, które albo stanowiły źródło pożywienia dla nowych mieszkańców Dzikiego Zachodu, albo po prostu były uciążliwe dla farmerów. Takimi uciążliwymi zwierzętami były niewątpliwie wilki, które zagryzały bydło powodując nie małe straty i wściekłość nowych gospodarzy na tych ziemiach. Szybko stało się jasne, że nowi mieszkańcy nie będą potrafili żyć w koegzystencji z lokalną fauną. Zaczęły się polowania na zwierzynę.

 

Ernest Thompson Seton, autor opowieści o wilku Lobo, sam bezrefleksyjnie przykładał swojej ręki do rzezi zwierząt szczycąc się swoimi dokonaniami. Dopiero po konfrontacji z niezwykle inteligentnym wilkiem dostrzegł zasięg zniszczeń, do którego samemu się przyczynił. William Grill podejmuje ten niezwykle ważny temat przekładając opowieść Setona na język komiksu.

 

Mieszkańcy Nowego Meksyku mieli swego czasu ogromny kłopot z watahą wilków na czele, której stał legendarny samiec imieniem Lobo. Grupa wilków sprawia wiele problemów zagryzając bydło, było to na tyle uciążliwe, że lokalne społeczeństwo ustanowiło ogromną nagrodą pieniężną za uśmiercenie przebiegłego wilka. Wielu próbowało, i wielu poniosło klęskę, dopiero sprowadzenie światowej sławy myśliwego - Ernesta Thompsona Setona przyniosło kres legendzie Lobo. Koniec tej historii nie jest jednak taki jak się spodziewacie, wyjątkowa więź nawiązana pomiędzy myśliwym, a zwierzęciem miała ogromny wpływ na to co stało się później.

 

Wilki Nowego Meksyku to opowieść skierowana do najmłodszego czytelnika, a ten znajdzie w niej wszystko czego może oczekiwać. Prostą lecz bardzo wciągającą i emocjonującą opowieść, morał oraz przepiękną, nietuzinkową szatę graficzną. Dorosły czytelnik może doszukiwać się kilku nieścisłości, jak np. naciągana przemiana myśliwego czy chociażby nadnaturalna przebiegłość wilka. Są to jednak zabiegi mające na celu wzmocnienie przekazu, który jest w tym przypadku najważniejszy.

 

Poza ciekawą opowieścią, która ma na celu uwrażliwienie nas problemy wyniszczania świata zwierząt ogromna zaletą tego komiksu jest jego prezentacja graficzna. Autor całkowicie zrezygnował z dymków, otrzymujemy więc pełno stronnicowe kadry lub plansze podzielone na małe obrazki, które płynnie prowadzą opowieść naprzód. Koniecznie trzeba zaznaczyć też, że styl rysowania Williama Grilla jest wyjątkowy w świecie komiksu. Próżno szukać tu efektownych grafik rodem z Photoshopa, intensywnych kolorów czy hiperrealistycznych ujęć. Grill do rysowania swoich komiksów używa najzwyklejszych kredek, co moim zdaniem jest po prostu genialne w swej prostocie. Myślę też, że taki sposób ilustrowania może zachęcić najmłodszych czytelników do tego, aby sami sięgnęli po kredki.

 

Wisienką na torcie, który wypiekła dla nas Kultura Gniewu w ramach serii Krótkie Gadki to przepiękne wydanie. Komiks zapakowano w twardą oprawę, ozdobioną wytłoczeniami i materiałem na grzbiecie. Wnętrze oferuje nam bardzo dobrej jakości, gruby papier o przyjemnej gramaturze. Dawno już nie miałem w rękach komiksu, który podobałby mi się w każdym calu. Sprawdźcie sami!

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Wilki Z Nowego Meksyku

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: William Grill
 • Rysunek: Agata Napiórska
 • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
 • Rok Wydania Polskiego: 1/2017
 • Rok Wydania Oryginału: 2016
 • Tytuł Oryginału: The Wolves Of Currumpaw
 • Tytuł Serii: Krótkie Gatki
 • Wydawca Oryginalny: Flying Eye Books
 • Liczba Stron: 80
 • Format: 245x305 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788364858529
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 59,90 zł
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 6/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial