Krucjata Tom 4 Słupy Ognia

Opis:

Michał Lipka

KRUCJATA NA PÓŁMETKU

 

Z wszelkimi dziełami, czy to będzie film, książka, komiks czy gra, które łączą w sobie fakty historyczne z fantastyką jest jeden podstawowy problem: trudności w spleceniu obu tych elementów w jedną, wzajemnie uzupełniającą się całość. O wiele łatwiej jest skupić się na fikcji, prawdę wykorzystując jako detale dodające realizmu czy też pewnych ram, niż odwrotnie. Jean Dufaux, scenarzysta któremu zawdzięczamy chociażby bardzo udaną „Skargę Utraconych Ziem” poszedł w inną stronę. Dominuje historia, tłem wydarzeń są tutaj wyprawy krzyżowe, a fantastyka, chociaż w udziale przypadła jej podobna ilość miejsca, traci na znaczeniu i nie zawsze pasuje. Zabrakło dystansu, jaki oferowała wspomniana „Skarga...”, a jednocześnie między prawdą a fikcją wyrasta tutaj mur, jakby na siłę połączono dwa światy, choć zarazem tytuł ma swoje dobre strony. Ale po kolei.

 

Na wieść o tym, że w HierusHalemsułtan półksiężyca zakochał się w chrześcijańskiej księżniczce, Mufti z Alkaru postanawia działać. Zdaje sobie bowiem sprawę z zagrożenia, dlatego też każe otworzyć kraty swojej celi i wyrusza w drogę. Jest to o tyle zaskakujące, że wycofał się ze świata i przez wiele lat modlił się w swojej celi. Zjawia się w pałacu i ostrzega władcę, że jego branka zmąciła mu umysł, niczym kobieta-demon. Sułtan jednak nie zamierza wystawić się na szyderstwa chrześcijan, a co więcej zna sposób zakończenia tej wojny. W świętym grobie znajduje się serce przenajświętszego X3, serce, które bije, a on wie, jak je uciszyć. Kiedy zatem grób stanie się pozbawiony wszelkiej treści, chrześcijanie stracą powód do walki. Niestety sposób ten pochodzi od ducha Sar Mitra, wysłannika Qua’dja, co sprowadza jeszcze większe zagrożenie, niż przypuszczał Mufi.
Tymczasem Pan Maszyn szykuje swoich ludzi do ataku. Chce zwyciężyć wrogów i podbić miasto. Sytuacja nieuchronnie prowadzi do wojny...

 

Jeżeli ktoś czytał poprzednie tomy „Krucjaty” i komiks ten mu się podobał, „Słupy ognia” także go nie zawiodą. Natomiast ci, którzy nie byli zachwyceni napisaną przez Jeana Dufauxa historią, zdania nie zmienią. Ja znajduję się gdzieś pomiędzy tymi dwoma grupami odbiorców – ani nie jestem rozczarowany, ani tytuł nie kupił mojego serca. Przeczytałem bez znudzenia, ale i bez większych emocji. Dzieje się tutaj wiele, nie brak wątków pobocznych splatających się z główną treścią w bardziej złożoną opowieść, ale mam wrażenie, że niewiele z tego wynika. Są ciekawe elementy fantastyczne, jest też przeważające w opowieści historyczne tło wypraw krzyżowych, nie mniej wydają się egzystować na dwóch odmiennych płaszczyznach. Jakby próbować połączyć „Baśnie tysiąca i jednej nocy” z opowieściami o życiu świętych. Nie jest źle, ale nie do końca wyszło.

 

Rysunki Xaviera wypadają natomiast ciekawiej nawet, niż w poprzednim tomie. Widać, że autor lepiej czuje się w scenach batalistycznych oraz ukazywaniu plenerów. Wprawdzie nie ma tym razem tak spektakularnej rozkładówki, jak w poprzednim albumie. Na obecnej dzieje się naprawdę dużo, jednocześnie nie ma takiej siły i emocji, jak tamta, przypominająca dokonania znane z serii „Spawn”. Do tego dochodzi dobry kolor, ładne wydanie i tradycyjny dodatek – tym razem skupiony na samej serii, a nie wydarzeniach historycznych.

 

Podsumowując: „Krucjata” ma potencjał, ale niewykorzystany przez scenarzystę. Jak na możliwości Dufauxa jest to więc pewne rozczarowanie, na szczęście komiks ma też swoje dobre strony. Historia jest dopiero na półmetku i lepiej ocenić ją z perspektywy całości, jednak póki co nie wybija się ponad inne mainstreamowe propozycje z nurtu łączącego historię z fantastyką.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Krucjata Tom 4 Słupy Ognia

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Jean Dufaux
 • Rysunek: Philippe Xavier
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2016
 • Rok Wydania Oryginału: 2009
 • Tytuł Oryginału: Croisade. Becs De Feu
 • Wydawca Oryginalny: Lombard
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 56
 • Format: 210 x 285 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788380694361
 • Cena Z Okładki: 37,00 zł
 • Ocena: 3.5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial