Outcast - 1 - Otacza Go Ciemność

Opis:

Paweł Warowny

Robert Kirkman to postać znana każdemu fanowi zombie, jego komiks oraz serial stworzony na bazie tego pierwszego są niekwestionowanie najsłynniejszymi w tym momencie opowieściami o chodzących trupach. WalkingDead to swoista mieszanka horroru, thrillera i obyczajówki. Ludzie na całym świecie pokochali nietypowe podejście do post apokaliptycznego świata, w którym autor przykłada taką samą wagę do grozy jak i stosunków pomiędzy bohaterami.

 

Chyba nikt nie był przesadnie zdziwiony kiedy autor ogłosił, że zaczyna pracę nad nową serią komiksów, która docelowo ma posłużyć również do produkcji serialu. Outcast okazało się tworem bardzo podobnym do komiksu, który przysporzył Kirkmanowi największej sławy. Czy zatem powtórzy sukces Żywych Trupów? Moim zdaniem ma do tego potencjał, ale będzie o to bardzo trudno. Dziś po lekturze polskiego wydania komiksu mogę odważyć się o tezę, że Outcast jest mocnym kandydatem do prawdziwego hitu.

 

Nowa opowieść, która stopniowo wychodzi spod pióra Kirkamana to kolejna mieszanka horroru, thrillera i powieści obyczajowej. KyleBarnes, główny bohater historii to zniszczony przez życie młody mężczyzna, któremu na niczym nie zależy. Poznajemy go kiedy jest w okropnym stanie, dół, a raczej depresja jest widoczna w jego przypadku na pierwszy rzut oka. Co ciekawe autor w bardzo nieśmiały sposób odkrywa przed czytelnikami historię Barnesa. Większość elementów zostaje niedopowiedziana, więc czytelnik jest zmuszony samemu dopowiadać sobie wyjaśnienia pewnych sytuacji czy zachowań głównego bohatera. Daje to bardzo interesujący efekt z zestawieniem fabuły, która jest prezentowana w dokładnie taki sam sposób.

 

W odróżnieniu od Żywych Trupów Kirkman nie straszy obrzydlistwem zgniłych zwłok i obawą przed okropną śmiercią. W Outcast tym, co wywołuje niepokój i strach jest właśnie niedopowiedzenie i tajemnica. Okazuje się bowiem, że KyleBarnes przez całe życie zmagał się z ludźmi opętanymi przez demony i to w gruncie rzeczy one właśnie są powodem beznadziejnej sytuacji życiowej w jakiej znajduje się główny bohater.

 

Pierwsze zeszyty historii są tylko zarysem nadchodzących wydarzeń i dają nam powoli poznać występujące w nich postacie. Każda z nich jest interesująca, Kirkman ma w sobie to coś, że potrafi przedstawić swoich bohaterów w najbardziej ludzki z możliwych sposobów. Postacie występujące w komiksie są tak realne jak przygłucha sąsiadka zza ściany czy jędzowata kasjerka ze spożywczaka. To właśnie stanowi największą siłę tego komiksu, czytając go ma się wrażenie, że te wydarzenia równie dobrze mogłyby się wydarzyć u nas, w końcu biorą w nich udział ludzie tacy jak my sami.

 

Poza świetnym scenariuszem należy pochwalić również rysunki. Paul Azaceta wykonał znakomite ilustracje, które idealnie oddają nastrój scenerii i wydarzeń. Znakomita gra światłocieniem, świetnie pasująca paleta użytych barw oraz fantastyczne zilustrowanie emocji bohaterów to główne zalety rysunków Azacety. Warto zwrócić również uwagę na małe kadry, które stanowią zbliżenie na najważniejsze sceny ilustracji. Bardzo ciekawy pomysł, doświadczony komiksiarz doceni skład kadrów, a dla początkujących jest to świetna podpowiedź, dzięki którym nie przegapią oni istotnych szczegółów.

 

Finalnie pierwszy odcinek Outcast wydanego w naszym kraju przez wydawnictwo Mucha Comics oceniam bardzo wysoko. Ten komiks zapowiada się naprawdę interesująco, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę niekwestionowany talent scenarzysty do powolnego tkania wątków, które nie wiadomo kiedy przeradzają się w pasmo szokujących wydarzeń następujących po sobie w szaleńczym tempie. Mam szczerą nadzieję, że autorzy zaserwują coś naprawdę mocnego, bo jednak na dłuższą metę taka forma jak w zaprezentowanym numerze jeden może szybko się znudzić.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Outcast - 1 - Otacza Go Ciemność

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Robert Kirkman
 • Rysunek: Paul Azaceta
 • Tłumaczenie: Marek Starosta
 • Wydawnictwo: Mucha Comics
 • Rok Wydania Polskiego: 12/2016
 • Tytuł Oryginału: Outcast
 • Wydawca Oryginalny: Image Comics
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 152
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: Twarda
 • ISBN: 9788361319795
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 59 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto