Kukliński. Jak Polski Oficer Świat Uratował

Opis:

Szyna

Ryszard Kukliński, dla jednych zdrajca, dla innych bohater, spory na ten temat toczone są, po dziś dzień, przez niektórych znawców tematu. Niestety dla przeciętnego obywatela ten polski oficer nadal jest mało znany, mimo dobrze przyjętęgo filmu w kinach pt. „ Jack Strong“ w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Narodowe Centrum Kultury postanowiło to zmienić i wydało komiks historyczny autorstwa Wojciecha Sobolewskiego pt. „ Kukliński. Jak polski oficer świat uratował“ czy warto sięgnąć do tej pozycji ?

 

Z opisu wydawnictwa możemy dowiedzieć się, że jest to komiks historyczny, niestety nie mogę się z tym zgodzić, bardziej przypomina to opowiadanie obrazkowe, z ubogą ilością tekstu. Bardzo psuje to odbiór dzieła. Pozycja ta skierowana jest do młodszego odbiorcy, których autor pragnie zachęcić do zgłębiania historii najnowszej, jednak wydaje mi się, że młody czytelnik po przeczytaniu komiksu Sobolewskiego łatwo o nim zapomni. Informację podane w komiksie są, zdawkowe, i nie wiele można się dowiedzieć o postaci oficera Kuklińskiego. Przeczytanie tej historii zajmuje jakies 15 minut, jest to jedyne 60 stron, które pozostawia ogromny niedosyt. Na kadrach tych kilkudziesięciu stron, mamy przedstawioną całą biografię oficera, od młodego 9-latka, aż do chwili jego śmierci. Jest to zdecydowanie za mało, by przybliżyć postać tytułowego bohatera. Album nie porusza też kontrowersyjnych tematów, bardziej przypomina to laurkę gloryfikującą postać Ryszarda Kuklińskiego. Kupując komiks, oprócz treści bardzo ważnym elementem są rysunki, i tu też nie jest najlepiej. Autor, ktory jak sam o sobie mówi, nie jest pisarzem tylko grafikiem, był odpowiedzialny zarówno za tekst, jak i ilustracje, i te nie robią dobrego wrażenia. Album zawiera 33 obrazy, w pelnym formacie A3, i duży format jest najwiekszym plusem rysunkow. Plansze wydają się robione na szybko, twarze postaci są niedokładnie, nie ma tam ani jednego kadru, przy którym można się zatrzymać i zachwycać, a tego po komiksie, którym ten album z definicji jest oczekujemy. Najwiekszym atutem tego dzieła jest wydanie, i tutaj mamy pełen profesjonalizm. Twarda okładka,duży format oraz czcionka, dzięki czemu bardzo przyjemnie się to czyta. W środku wydania znajdziemy również dodatki, czyli krótkie wyjaśnienie pojęć ważnych w historii najnowszej jak np LWP, NRD czy też czym była Awantura warszawska. Jeśli rzeczywiście młodszy odbiorca sięgnie po tą pozycję jest to ważne dla zrozumienia całości, jednak wydaje mi się, że jest to temat za trudny dla młodych czytelników. Największym pozytywnym zaskoczeniem dla mnie była mapa ktorą znajdziemy w środku albumu. Jest to plan operacji zaczepnej frontu nadmorskiego, ogromny, format czytelna legenda, znalazł się tam nawet podpis ówczesnego ministra obrony narodowej Wojciecha Jaruzelskiego, takie trofeum warto mieć, jeśli ktoś interesuję się historią nowoczesną.

 

Podsumowując, wydaje mi się, że autor sam nie do końca wiedział do kogo skierować album. Z jednej strony, rysunki, śladowa ilość tekstu kieruje nas na młodego czytelnika, z drugiej trudny temat postaci Kuklińskiego, każe nam myśleć, że mogło to być świetne dzieło dla kogoś, kto wie już, co nie co o historii oficera. Komiks miał ogromny potencjał, został niestety zmarnowany, a szkoda, bo po emisji filmu „Jack Strong“ w którego wcielił się Marcin Dorociński, nie jeden widz miał ochotę pogłębić wiedze dotycząca Kuklińskiego. Sięgając do tej pozycji, na pewno mu się to nie uda. Ja po lekturze czuje ogromny niedosyt.

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Kukliński. Jak Polski Oficer Świat Uratował

Dodatkowe informacje:


Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial