Hej, Jędrek! 4 - Masz Cykora?

Opis:

Paweł Warowny

Całkiem niedawno odkryłem w sobie zamiłowanie do zabawnych historyjek dla dzieci. Zaczęło się to dość niewinnie, w ręce wpadł mi komiks „Niezła draka Drapak – Puść to jeszcze raz”. Opowieść Bartosza Sztybora i Tomasza Kaczkowskiego oczarowała mnie prostotą, zabawną fabułą i mnóstwem smaczków, które autorzy ukryli mając nadzieję, że wychwycą je dorośli czytelnicy. Postanowiłem bardziej zagłębić się w temat opowieści dla dzieci i w ten sposób sięgnąłem po hybrydę książki i komiksu „Hej Jędrek! Masz cykora?”

 

„Masz cykora?” to czwarty tomik serii „Hej Jędrek!” autorstwa Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka. Fani komiksów na pewno kojarzą ten duet. Obaj Panowie współpracują bowiem już od 1998 roku, kiedy to pojawił się ich debiutancki komiks „Jeż Jerzy - Dla dzieci”. Poza serią o jeżu Jerzym autorzy stworzyli wspólnie również popularny cykl Tymek i Mistrz. Kiedy zatem zobaczyłem na okładce „Jędrka” nazwiska twórców nie potrzebowałem dalszej zachęty. Już po godzinie od wyjęcia przesyłki ze skrzynki pocztowej odłożyłem tomik na półkę z szerokim uśmiechem na twarzy.

 

Powodów do uśmiechu po lekturze książki było co najmniej kilka. Przede wszystkim ogromną radość sprawiło mi zagłębienie się w świat opisywany oczami dziesięcioletniego chłopca. Jędrek, czyli tytułowy bohater opowieści to przemądrzały urwis, którego po prostu nie da się nie lubić. Pierwszoosobowa narracja pozwala nam poznać Jędrka, jako dziesięcioletniego detektywa, którego wszędzie jest pełno. Sam bohater, który w zabawny sposób komentuje wszystko, co wokół niego się dzieje, jest świadom swoich licznych wad. Najważniejsze z nich nawet wymienia, są to: inteligencja znacznie przewyższająca przeciętną, odwaga i nieodparty urok osobisty. Niewątpliwie trzeba przyznać, że nie jest to wyssane z palca i młody urwis faktycznie charakteryzuje się wszystkimi z wymienionych wad.

 

Czwarta część przygód Jędrka i jego paczki przyjaciół opowiada o szkolnym wyjeździe na zieloną szkołę. Historia ta ukazuje w bardzo wyraźny sposób niesprawiedliwość świata dorosłych, którzy nie potrafią dostrzec prawdziwego bohaterstwa, jak np. heroiczny czyn Jędrka, kiedy obronił Grubego przed szkolnymi zakapiorami. Otrzymujemy również świetnie ukazane poświęcenie, na jakie musi się zdobyć młody człowiek, aby zatrzeć złe wrażenie po uwadze dyrektora w dzienniczku oraz najprawdziwszy wątek kryminalny! Historia dla młodych czytelników nie powinna również obejść się bez odpowiedniego morału i takiego tutaj nie brakuje. Autorzy w bardzo pomysłowy sposób przemycają do swojej opowieści morał o przyjaźni, przebaczeniu i pokonywaniu własnych lęków.

 

Bardzo lekki styl w połączeniu z zabawnymi opisami daje w efekcie przyjemną opowieść, w której nawet dorośli znajdą wiele frajdy. Mi osobiście lektura Jędrka przypomniała młodzieńcze lata kiedy dziura w nowych spodniach była największym problemem życia. Przyjemnie było oderwać się od dorosłych problemów i przenieść w świat dziesięciolatka, który swoimi zabawnymi wybrykami potrafi rozśmieszyć dużo bardziej niż jakakolwiek komedia.

 

Interesująca jest również sama forma łącząca komiks z książką, która bardzo urozmaica lekturę i nie pozwala się ani na chwilę oderwać od czytania. Rysunki Tomasza Lwa Leśniaka idealnie odzwierciedlają humorystyczny ton opowieści. Ilustracje są tak samo zabawne, jak opisy i dialogi napisane przez Rafała Skarżyckiego. Dzięki temu finalnie czytelnik otrzymuje bardzo angażującą lekturę, w której nie tylko dzieci znajdą wiele frajdy. Bez wątpienia jest to pozycja, w którą powinni się zaopatrzyć rodzice dziesięciolatków. I nie mam tu na myśli zakupu dedykowanego dla dziecka, a raczej inwestycję w dobrą rozrywkę dla całej rodziny.

 

 

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Okładka wydania:

Hej, Jędrek! 4 - Masz Cykora?

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Rafał Skarżycki
 • Rysunek: Tomasz Lew Leśniak
 • Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
 • Rok Wydania Polskiego: 9/2016
 • Tytuł Oryginału: Hej, Jędrek! 4 - Masz Cykora?
 • Tytuł Serii: Hej, Jędrek! (Tom 4)
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 224
 • Format: 140x200 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788310129581
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 24,90 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: 5/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial