Obrona Grodna 1939 R.

Opis:

TomG

Już jakiś czas nie czytałem żadnego komiksu. Jakoś tak się składało, że żaden nie przychodził do recenzji, a i sam także nie zaopatrzyłem się w ani jedną z wydanych ostatnio powieści graficznych. Nie to, że nie mam ochoty zagłębić się w tego rodzaju lekturę – jak najbardziej lubię podziwiać kunszt rysowników i biegłość oraz wyobraźnię scenarzystów. Po prostu zawaliły mnie recenzenckie powieści, z naszego i nie tylko naszego podwórka, które nadal jeszcze czekają na swoją kolej.

 

Komiksem, który przełamał moje braki w niedawno wydanych powieściach graficznych, jest część pierwsza pełnego humoru wojennego cyklu dwóch panów, Tomasza Robaczewskiego i Huberta Ronka, zatytułowana Obrona Grodna 1939r. Cały cykl, składający się z czterech kolejnych zeszytów, autorzy nazwali Wojenną odyseją Antka Srebrnego 1939-1944. Antek Srebrny to młody, czternastoletni chłopiec, harcerz grodzieński, który żyje w świecie II wojny światowej. Wraz z przyjaciółmi: Romanem „Piromanem" Pirytem i Maćkiem Pączkiem, bawiąc się na ulicach Grodna natykają się na tajemniczego pana X. Jegomość ów, któremu źle z oczu patrzy, z miejsca budzi podejrzenia chłopców. Mężczyzna jednak szybko znika im z pola widzenia, więc chłopcy w ramach zabawy nadal ćwiczą obronę przed niemieckim najeźdźcą, chcąc być przygotowanymi na czas ataku wojsk Hitlera. Niedługo później jednak okazuje się, że nie przed Niemcami będą musieli się bronić, a przed Sowietami – wojska rosyjskie chcą zaatakować Grodno.
Major Benedykt Serafin przemawia do pułku ochotników, mających podjąć się obrony Grodna, a Antek Srebrny powołuje do życia swój własny oddział. Już pierwszego dnia walk, za pomocą koktajli Mołotowa i granatów dymnych, chłopcy pomagają w zniszczeniu trzech sowieckich czołgów. Ta skuteczna obrona daje do myślenia obozującym za Niemnem wojskom wroga.

 

Obrona Grodna 1939r. jest komiksem bardzo ładnie wydanym, ale również – niestety – bardzo krótkim. Całość obejmuje zaledwie czterdzieści dwie strony, z czego dwie ostatnie poświęcono na notkę historyczną dotyczącą Polski w roku 1939. Jak już wspomniałem wyżej, cała Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1944 składa się z czterech części o mniej więcej tej samej objętości, więc w sumie otrzymujemy w tym przypadku historię na jakieś sto sześćdziesiąt stron. Niewiele to, tym bardziej, że ledwie czytelnik zagłębi się w zeszyt z przygodami Antka, ten już się kończy. Sama historia jest bardzo przyjemna, podczas lektury często się uśmiechamy, a losy bohaterów w zawirowaniach wojennych zostały przedstawione z lekkim przymrużeniem oka. Oddziału Antka Srebrnego nie da się nie polubić, postaci zostały zarysowane sprawnie i budzą w czytelniku odpowiednie emocje.

 

Co do kreski Huberta Ronka, to jego rysunki doskonale oddają klimat humorystycznej opowieści skierowanej do młodszego czytelnika. Scenariusz zaciekawia, nie pozostaje więc nic innego, jak tylko polecić Obronę Grodna 1939r. dorastającym zwolennikom historii obrazkowych. I to nawet nie tylko ze względu jej walorów estetycznych, ale również z powodu upamiętnienia w komiksie historycznych zdarzeń, a także zwrócenia uwagi na fakt, że w II wojnie światowej brali udział także młodzi, kilkunastoletni chłopcy w wieku głównego bohatera komiksu, Antka Srebrnego.

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Obrona Grodna 1939 R.

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Tomasz Robaczewski
 • Rysunek: Hubert Ronek
 • Wydawnictwo: Obrona Grodna 1939r.
 • Rok Wydania Polskiego: 2015
 • Tytuł Oryginału: Obrona Grodna 1939 R.
 • Tytuł Serii: Wojenna Odyseja Antka Srebrnego 1939-1944
 • Wydawca Oryginalny: Instytut Pamięci Narodowej
 • Liczba Stron: 44
 • Format: 210x295 mm
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 978-83-7629-836-8
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 8 zł
 • Papier: Kredowy
 • Druk: Kolor
 • Ocena: 4/6

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 3 votes
Kolory: 100% - 6 votes
Scenariusz: 100% - 4 votes
Liternictwo: 100% - 4 votes
Tłumaczenie: 100% - 5 votes
Wydanie: 100% - 6 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!