Epicurus The Sage

Opis:

Bartek "godai" Biedrzycki

Celem życia jest przyjemność

 

Filozofowie antyczni kojarzą nam się obecnie raczej jako postacie spokojne i eteryczne. I chociaż świadectwa historyczne nie szczędzą nam co gwałtowniejszych epizodów z życia tego czy owego mędrca, to jednak powaga jest pierwszym skojarzeniem.

 

Ale nie dla Messnera-Loebsa, który popełnił prześwietny, parodystyczny cykl, którego bohaterem jest Epikur (oraz jego przyjaciele filozofowie, a także różne inne znane postacie świata antycznego). Był to jeden z mniej znanych filozofów, ale obracał się w końcu w tzw. „kręgach", więc na kartach tego komiksu spotkamy i Platona, i Sokratesa, i Arystotelesa. A także wiele innych postaci, jak Homera, Ezopa, no i całą bandę bogów. W końcu Ateny były w tamtych latach kulturalnym centrum obszaru śródziemnomorskiego.

 

„Epicurus the Sage" to pełna rozmachu parodia, która nie oszczędza nikogo i niczego. Autor bezlitośnie rozprawia się z filozofami i ich światopoglądem portretując ich prawie bez wyjątku negatywnie. Stwierdzenie, że jedzie po nich jak po burej suce byłoby całkiem na miejscu. Sokrates to zadufany w sobie megaloman, Arystoteles to pyszałkowaty kretyn, a Platon to sympatyczny ale gapiowaty prostaczek. Jeszcze gorzej obrywają inni wielcy antycznej kultury, a najbardziej poniżony zostaje Aleksander Wielki, przedstawiony jako biegający z gołym tyłkiem, obdarty, pyskaty gówniarz, bredzący w kółko o pijaństwie i plądrowaniu, prawdziwy głupi mały skurwiel. Ironiczne, wręcz momentami szydzące spojrzenie pełne jest jednak humoru inteligentnego i wciągającego czytelnika w pewnego rodzaju grę konwencją.

 

Cztery opowieści składające się na ten tom to karykatura, odbrązowione do granic sensu spojrzenie na często gloryfikowaną kulturę i społeczeństwo antyczne; to karykatura, ale przecież, mierzone miarą współczesną, były to czasy prymitywne, kołtuńskie, społecznie niesprawiedliwe; wielkie, ale jednak dla współczesnego oparte na nie dających się zaakceptować podstawach.

 

Schemat karykaturalnego ujęcia doskonale przeniesiony jest ze scenariusza w oprawę graficzną, którą zajął się Sam Kieth. Jest to twórca w Polsce mało znany (krótka seria z Mandragory, „Sandman" oraz wydana niedawno „Zero Girl" praktycznie zamykają jego publikacje w kraju nad Wisłą). Znany jest z charakterystycznej kreski, pełnej surrealistycznej, niepohamowanej energii, miejscami wynaturzonej.

 

W „Epicurusie" Kieth odchodzi nieco od swojego surrealistycznego, ekspresjonistycznego stylu bardziej w stronę karykatury właśnie. Jego prace przywodzą na myśl Murata Younga czy, momentami, wręcz George'a Herrimana. Dzięki temu zaprezentowane postacie zyskują charakter; przedstawienie w tej formie świetnie koreluje z warstwą scenariuszową. Nawet kompletnie groteskowe postacie drugoplanowe komponują się idealnie z treścią opowieści.

 

Na zbiorcze wydanie składają się trzy publikowane wcześniej oraz jedna premierowa historia. Dowiemy się z nich, jak to naprawdę było z Korą, która pokochała Hades; ile mniej więcej miał kochanek Zeus oraz jak bardzo nadopiekuńczy był ojciec Ledy; poznamy tajniki kierowania rydwanem słońca; dowiemy się także wreszcie, jak to było naprawdę pod Troją. Wiadomo w końcu, że Homer to stary łgarz, który napisałby każdą bzdurę, byle zdobyć publikę i poklask.

 

„Epicurus the Sage" to srogi bat na filozofów. Autor, zdawałoby się, depcze ich i opluwa. Ale robi to jednak z pewnym wdziękiem i rodzajem czułości. Spoglądając na antyk z perspektywy XX wieku jest trochę jak patrzący z przymrużeniem oka starszy brat, opowiadający zabawne dykteryjki o młodszym rodzeństwie.

 

Należy zresztą uwierzyć samemu Epikurowi, twierdzącemu, że przyjemność jest celem życia. Obcowanie z tym komiksem pozwala na wiele chwil niewymuszonej, radosnej przyjemności.

 

Grudzień 2009

Źródło: www.gniazdoswiatow.net

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Epicurus The Sage

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: William Messner Loebs
 • Rysunek: Sam Kieth
 • Rok Wydania Oryginału: 2003
 • Tytuł Oryginału: Epicurus The Sage
 • Wydawca Oryginalny: WildStorm Productions
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 160
 • ISBN: 1401200281 (ISBN13: 9781401200282)
 • Cena Z Okładki: $ 19.95
 • Druk: Kolor
 • Ocena: -

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto