Another - 1

Galeria:

Opis:

Aypa

Nareszcie kurier się nade mną zlitował i przywiózł moje długo oczekiwane mangi! Tak, tak jedną z nich jest Another! Plan o tym, by napisać jej recenzje wykiełkował, kiedy klikałam w przycisk „ZAMAWIAM". Ale czas dłużył się, a kuriera ani widu ani słychu. Tak, więc dopiero dziś nowa recenzja, świeżo nabytego, pierwszego tomiku Another.

 

Klątwa klasy trzeciej „C"

 

„(...) rozmowa na ten temat może przynieść nieszczęście..."

 

Pierwsze cztery strony opowiadają nieszczęśliwą historię trzecio-klasiski, zwanej Misaki. Była świetną uczennicą, miała wysokie osiągnięcia nie tylko w nauce, ale i w sporcie. Poza tym była z natury bardzo dobrą osobą. Krócej mówiąc, chodzący ideał. Aż pewnego nieszczęsnego dnia, kiedy to miała rozpocząć trzeci rok nauki w Północnym Gimnazjum w Yomiyamie, ginie w wypadku. Uczniowie, po usłyszeniu tragicznej nowiny pogrążyli się w rozpaczliwym smutku, z czym nauczyciele nie potrafili sobie poradzić. Cała szkoła pogrążyła się w żałobie.

 

„I wtedy właśnie ktoś powiedział, że «przecież Misaki żyje»(...)"

 

Jak to możliwe? Przecież nie ma jej już na świecie, który znamy. Jednak klasa trzecia „C" zachowywała się tak, jakby do wypadku nie doszło. Każdy z uczniów tej klasy zaczął udawać, że ich koleżanka nadal żyje. Klasa wariatów? Ciężko stwierdzić, bowiem na koniec roku, kiedy klasa robiła sobie pamiątkowe zdjęcie, każdy z uczniów został na nim uchwycony. Włącznie ze zmarłą Misaki...

 

Nowy uczeń i tajemnicza uczennica

 

KouichiSakakibara ma rozpocząć nowy roku szkolny w miasteczku Yomiyama w Północnym Gimanzjum. Choć dla niego szkoła będzie musiała poczekać, ponieważ trafia do szpitala. Przyczyną tego była dziura w lewym płucu chłopaka (samoistna odma płucna). Poznaje tam bardzo urodziwą pielęgniarkę, z którą dość szybko się zaprzyjaźnia. Mają wspólną pasję – kochają horrory. Po pewnym czasie do Sakakibary przychodzą goście. To nie kto inny jak przedstawiciele klasy, do której będzie uczęszczał. Tylko czemu zachowują się tak niepewnie? Później, jadąc windą zapoznaje jedną z uczennic jego nowej szkoły – MeiMisaki. Dobrze, ale co ona szuka w szpitalu na minus drugim piętrze?!

 

„(...) w zeszły poniedziałek faktycznie umarła pewna dziewczyna. Bardzo młoda, chodziła jeszcze do gimnazjum. (...) Jeśli dobrze kojarzę nazywała się... Misaki...? (...)"

 

W końcu nadszedł pierwszy dzień szkoły dla Sakakibary. Już pierwszego dnia zauważył dziwną atmosferę panującą w szkole, a przede wszystkim w jego klasie – klasie trzeciej „C". Dowiaduje się również, że Mei jest jego koleżanką z klasy. Jakie tajemnice skrywa Mei? Czemu jest traktowana jak powietrze? I jaki ma związek z wydarzeniami sprzed dwudziestu sześciu lat?

 

„Radzę Ci, lepiej uważaj. Możliwe, że TO już się zaczęło."

 

Tomik został „zjedzony" przeze mnie w ok. 40 minut (Wliczając w to dogłębne dumanie nad rysunkami. Coś typu: „Jak autor osiągną taki efekt? A jak taki?!"). Na początku możemy podziwiać kolorowe strony, które i tak są bardzo stonowane, co oddaje nastrój jaki ma panować w tomiku. Na mnie to podziałało, bowiem przez cały czas próbowałam choć odrobinę dodać koloru, ale jedyne jakie mi pasowały to szkarłat i błękit. Co do „kreski" to również podsyca ten horrorowy klimat. Pozornie wygląda jak zwykła manga z dość realnymi postaciami odrobinę „wysłodzonymi", jednak te słodkie istotki mają tajemnicę, w którą nikt nie chciałby być zamieszany.

 

„Lalki są puste. (...) Usiłują więc za wszelką cenę wypełnić czymś tę pustkę... Nie masz wrażenia, że odkąd tu jesteś, coś próbuje wchłonąć Cię od wewnątrz?"

 

Zdecydowanie manga mnie wchłonęła, jak wspomniane lalki. Przyciągnęła swym pięknem oraz ukrywającym się w niej sekretem.
Nie żałuję, że kupiłam tą mangę. Miałam wątpliwości, ponieważ wcześniej oglądałam anime, które było zrobione na jej podstawie. Wręcz cieszę się, iż to zrobiłam i również polecam ją Wam! Gdy ją już zdobędziecie, radzę ją czytać wieczorem. Wtedy czuje się jej nastrój jeszcze lepiej... Można wyczuć...

 

„Ciemny blask zmierzchu odbity w pustym błękitnym oku".

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Okładka wydania:

Another - 1

Dodatkowe informacje:

 • Scenariusz: Yukito Ayatsuji
 • Rysunek: Hiro Kiyohara
 • Wydawnictwo: JPF Japonica Polonica Fantastica
 • Rok Wydania Polskiego: 8/2013
 • Rok Wydania Oryginału: 2009
 • Tytuł Oryginału: Another
 • Tytuł Serii: Another (Tom 1)
 • Wydawca Oryginalny: Kadokawa Shoten
 • Rodzaj: Manga
 • Gatunek: Komiks
 • Liczba Stron: 186
 • Format: A5
 • Oprawa: Miękka
 • ISBN: 9788374713146
 • Wydanie: I
 • Cena Z Okładki: 25,20 zł
 • Papier: Offsetowy
 • Druk: Czarno-biały
 • Ocena: Ocena fabuły: 10/10 Ocena postaci: 10/10 Ocena „kreski”: 10/10 OCENA OGÓLNA: 10/10

Podziel się!


Oceń Publikację:

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!