Przejdź do głównej treści

Le Havre


Sylwia_J

Podstawowe informacje

Liczba graczy: 1-5
Czas gry: ok. 120 min.
Wiek: 12+
Autor: Uwe Rosenberg

Ilustracje: Klemens Franz

Wydawnictwo: Lacerta

Cena: od 200 zł

Zawartość pudełka

W pudełku „Le Havre” znajdziemy szereg estetycznych komponentów utrzymanych w stylu retro: karty, żetony, znaczniki oraz planszę. Instrukcja jest klarowna i przystępna, ale jak zwykle polecam filmiki instruktażowe. I jeszcze mała niespodzianka: w pudełku darmowy dodatek przeglądu budynków.

Mechanika gry

„Le Havre” to gra ekonomiczna, w której gracze podejmują decyzje związane z zarządzaniem portem.W każdej turze gracze podejmują decyzję, czy chcą zrobić na jednym siedmiu straganów zaopatrzenie w ryby, drewno, glinę itp., można też pobrać zasiłek.Ilość dóbr dostępnych na każdym straganie zmienia się w każdej turze, ponieważ towary kumulują się na nich do czasu, aż ktoś je zabierze. Drewno, glina i żelazo są materiałami budowlanymi. Ryby, zboże i bydłosłużą do wykarmienia robotników. A z rundy na rundę zwiększa się zapotrzebowanie na żywność!

Po akcji zaopatrzenianastępuje główna akcja obowiązkowa. W ramach tej akcji należy wybrać jedną z dwóch czynności: zabrać dobra ze straganu albo wykorzystać akcję budynku: zbudowanie dodatkowego budynku albo ulepszenie przetwarzanych dóbr. Gracz musi uiścić opłatę wejściową, kiedy korzysta z akcji w danym budynku. Jeśli budynek należy do miasta, opłatę przekazuje się do Skarbca. I tak na przykład w cegielni można przetworzyć glinę na cegły.

Są tez akcje dodatkowe – zawsze można coś kupić lub sprzedać. W końcu to gra ekonomiczna!

Statki i budynki można zbudować z posiadanych surowców, ale można je też kupić. To ważna różnica. Budowanie jest zawsze akcją główną, która wymaga posiadania odpowiednich surowcówi trzeba skorzystać z  budynku umożliwiającego budowanienp. Kompania budowlana albo jedna z Firm budowlanych. Kupowanie natomiast jest zawsze akcją dodatkową, która wymaga pieniędzy. A kiedy ich brakuje, można wziąć pożyczkę.

Grę zwycięża ten, kto jest najbogatszy 😊. Bogactwo określa się przez zsumowanie wartości budynków i statków i posiadanej gotówki. Odliczamy też pieniądze za każdą niespłaconą pożyczkę.

Podsumowanie

Le Havre nie jest grą  anilekką, ani szybką. Wymaga pełnego zaangażowania i przewidywania, szczególnie, jeśli chodzi o planowanie długofalowe. Dla osób, które preferują szybsze gry, „Le Havre” może okazać się zbyt ciężkie, zwłaszcza jeśli trafi się gracz, który potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji. Jednak dla tych, którzy szukają ambitnych wyzwań, jest to tytuł, który dostarczy wiele satysfakcji.

Choć Le Havre jest grą, w której gracze mogą działać w pewnej mierze niezależnie, interakcja między nimi pojawia się w związku z dostępem do ograniczonych zasobów. Rywalizacjao nie może prowadzić do sytuacji, w których będziemy zmuszeni dostosować naszą strategię, by reagować na zmiany w dostępności surowców.

Choć „Le Havre” początkowo może wydawać się skomplikowana, dość szybko można ją przyswoić. A warto! Zaletą gry jest to, że pozwala na dużą różnorodność wyboru, co sprawia, że każda rozgrywka jest unikalna. Le Havre z pewnością przypadnie do gustu graczom, którzy lubią gry wymagające i pełne strategicznych decyzji. Jednak ci, którzy szukają szybszej i prostszej zabawy, mogą poczuć się przytłoczeni przez ilość możliwych opcji i długi czas rozgrywki.

Gdyby nie dość wysoka cena za dość już stary tytuł, „Le Havre” byłaby mile widziana w mojej kolekcji.

 

 


Le Havre

Informacje:

  • Autor:
    Uwe Rosenberg
  • Tytuł Oryginału:
    Le Havre
  • Ilustracje:
    Klemens Franz
  • Wydawca:
    Lacerta
  • Premiera Polska:
    2024
  • Gatunek:
    Gry Planszowe
  • Format:
    Plansze, karty, żetony
  • Liczba Graczy:
    1-5
  • Czas Gry:
    ok. 150 minut
  • Przedział Wiekowy:
    +12
  • Wersja Językowa:
    Polska
  • Ocena:
    5/6
  • ISBN:
    5908445421259