Nintendo 3DS

Opis:

nintendo-3ds-1

 

Dlaczego bym nie kupił Nintendo 3DS...

W świecie gier komputerowych premiery nowych urządzeń zdarzają się dość rzadko. Dlatego postanowiłem napisać dość nietypowy artykuł mówiący o tym, dlaczego bym nie kupił nowej konsoli firmy Nintendo pod nazwą 3DS. No bo to już jest tak, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Mój artykuł będzie bazował na moim własnym zapoznaniu się z tym sprzętem w jednym ze sklepów komputerowych, który tę konsolę udostępnił do zabawy wszystkim zainteresowanym, oraz na moich przemyśleniach.

 

Cena

Co by tutaj dużo nie mówić, to cena za nową konsolę Nintendo 3DS jest dość zaporowa. Bez względu na wysokość moich miesięcznych przychodów to wydanie 1000 zł na przenośną konsolę jest dość słabym pomysłem. Za mniejsze pieniądze kupimy Nintendo Wii albo X Boxa 360, a dorzucając około 250 złotych możemy na aukcjach internetowych wyciągnąć spokojnie nowe Playstation 3. Trochę to absurdalne, że za przenośną konsolę - a taką jest 3DS - trzeba zapłacić więcej, niż za konsolę stacjonarną, przy czym trzeba pamiętać, że ta ostatnia daje więcej możliwości do grania i zabawy. Może nie jestem na tyle nowoczesny, ale dla mnie mniejsze konsole powinny być tańsze niż te duże. Rozumiem, że za 1000 zł dostaję nową technologię i tak dalej, ale dla mnie konsola przenośna to uzupełnienie i dodatek do dużej konsoli. Po prostu - gdy nie mam możliwości wygodnie usiąść przed telewizorem, to sięgam po przenośną konsolę. Idealnym wykorzystaniem 3DS byłoby granie na niej w pociągu na trasie Warszawa-Szczecin [około 6 h podróży] - no, ale tutaj pojawia się kolejny problem: mam na myśli wytrzymałość baterii.

 

nintendo-3ds-2

 

Bateria

Pewnie wiele osób patrząc przez pryzmat pierwszych telefonów komórkowych, takich jak Nokia 3310, ma gdzieś zakodowane, że takie urządzenie powinno spokojnie wytrzymać tych kilkadziesiąt godzin grania. Niestety możliwości baterii w tej konsoli są mocno dyskusyjne. Według pierwszych danych i bez słowa sprzeciwu ze strony Nintendo, nowe urządzenie Nintendo w trybie 3D pociągnie maksymalnie 5, a minimalnie 3 h. Bez trybu 3D maksymalne osiągi to 8 godzin. Jak dla mnie jest to bardzo mało. Granie we wspomnianym wcześniej pociągu relacji Warszawa-Szczecin może skończyć się już gdzieś w okolicach Poznania - jeśli będziemy grać w trybie 3D.
A przecież dla tej magicznej funkcji wydaliśmy 1000 złotych! Dla mnie chodzenie z przenośną konsolą i wypatrywanie, czy gdzieś w okolicy nie ma kontaktu, nie kojarzy mi się z dobrą zabawą i głębią doznań, za to bardziej z udręką. Tak samo poruszanie się po całym mieszkaniu z przedłużaczem także do wygodnych nie należy, bo jakbym leżąc w łóżku chciał sobie pograć dla przykładu w Street Fightera [gra korzysta z trybu 3D], to po 3h-5h musiałbym się zastanawiać, czy kabel ładowarki sięga do najbliższego kontaktu w moim pokoju.

 

3D

Nie powiem, że ta właśnie funkcja miała być największym atutem nowej konsoli. Gdy oglądałem europejską premierę Nintendo 3DS, wszyscy pracownicy odpowiedzialni za promocję niemal wychodzili z siebie, by podkreślić, że mamy tutaj do czynienia z 3D bez okularów. To taki prztyczek w nos w kierunku technologii 3D firmy Sony. Ogólnie nie jestem zwolennikiem tej technologii, ale z 3D w 3DS jest pewien problem. Wystarczy byle ruch głowy w lewo albo w prawo i 3D znika. Nie jest bowiem ono takie automatyczne, jak to jest w przypadku okularów 3D. Jednak to może z moimi oczami jest coś nie tak. Powiem to w ten sposób: jak będziecie chcieli kupić Nintendo 3DS to przed zakupem sprawdźcie, czy o takie 3D Wam chodziło i czy przypadkiem nie gubicie 3D przy byle poruszeniu głową. Street pass i inne bajery. Przyznam się, że funkcja streetpass na początku mnie bardzo urzekła. Gdy zobaczyłem ją pierwszy raz, stwierdziłem, że to jest naprawdę coś nowego i rewolucyjnego. Chodzi generalnie o to, że w niektórych grach (takich jak Street Fighter) będziemy mogli sobie przygotować awatara i go wyposażyć w pewne atrybuty. Dzięki funkcji streetpass chodząc po mieście z Nintendo 3DS i mijając kogoś, kto również ma tę konsolę z tą samą grą, to odbędzie się bez naszej wiedzy walka między dwiema konsolami w grze Street Fighter. Walki w Street Fighterze nigdy nie były takie dosłowne. Prawda, że super?

 

nintendo-3ds-3

 

Street Fighter 3DS

Szkoda tylko, że taka funkcja to na pewno sprawdzi się w Tokyo, ale już w Warszawie - niekoniecznie. Nasz rynek konsol jest tak mały, że nie wiem, ile bym musiał chodzić po mieście, żeby spotkać drugą osobę, która też będzie miała 3DS. Zdziwiłbym się, gdyby ktoś po kupnie 3DS w Polsce mógł powiedzieć, że bez przerwy korzysta z funkcji streetpass. Tak samo z dostępem do sieci. Fajnie, że konsola łączy się automatycznie z internetem (wyczerpując i tak już słabą baterię), ale ile takich darmowych hotspotów jest w okolicy. Ostatnio chodząc po dużym mieście (jakim jest Warszawa) ze smartphonem w ręku przekonałem się, że takich sieci, do których za darmo można się zalogować, jest bardzo mało. Może w innych polskich miastach bardziej nastawionych na turystów jest lepiej? A może jednak coś mi się podoba? Tak, możliwość robienia zdjęć w 3D. To jest najmocniejsza rzecz w tym urządzeniu. Przez pierwszy tydzień bym chodził i robił zdjęcia w 3D wszystkiego, co się da, ale po tygodniu, gdy wszystko w okolicy byłoby już "opstrykane", to pytanie "czy to było warte tego 1000" wróciłoby jak bumerang.

 

Podsumowując:

Wysoka cena oraz bardzo słaba bateria to dwie główne rzeczy, które na dzień dzisiejszy odpychają mnie od kupna tej konsoli. Pozostałe zalety też do mnie nie przemawiają. Gdyby cena była o 30-50% niższa - pewnie bym się zdecydował na kupno, a teraz zamiast tego artykułu pisałbym coś w stylu "Moja przygoda z 3DS". Rozumiem tych, którzy kupili i nie żałują dokonanego wyboru. Cieszę się, że nowa zabawka sprawia im tyle frajdy. Ja jestem w grupie osób nieprzekonanych do zakupu i swoimi wątpliwościami chciałem się z Wami podzielić.
A może ktoś z Was już kupił i ma całkowicie inne zdanie na ten temat?

 

Oto lista gier na Nintendo 3DS dostępnych w dniu premiery w Polsce:

· Pilotwings Resort (Nintendo)
· nintendogs + cats: Golden Retriever & New Friends (Nintendo)
· nintendogs + cats: French Bulldog & New Friends (Nintendo)
· nintendogs + cats: Toy Poodle & New Friends (Nintendo)
· Super Street Fighter™ IV 3D Edition (Capcom / Distributed by Nintendo)
· The Sims™ 3 (Electronic Arts)
· PES 2011 3D – Pro Evolution Soccer (Konami Digital Entertainment)
· LEGO® Star Wars™ III The Clone Wars™ (LucasArts)
· RIDGE RACER™ 3D (Namco Bandai)
· Super Monkey Ball™ 3D (SEGA)
· SAMURAI WARRIORS: Chronicles (TECMO KOEI)
· Asphalt™ 3D (Ubisoft)
· Tom Clancy's™ Ghost Recon® Shadow Wars (Ubisoft)
· Tom Clancy's™ Splinter Cell® 3D (Ubisoft)
· Rayman® 3D (Ubisoft)

 

By: http://gamesworld.blox.pl

Szczególne podziękowanie za udostępnienie artykułu Redakcji GamesWorld

Podziel się!

Okładka gry:

Nintendo 3DS

Dodatkowe informacje:

  • Ocena: -

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto