Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Zaklinacze Cienia

Opis:

Uleczkaa38

  Magia, zaklęcia, niezwykłe moce, rozwijanie własnej postaci oraz pokaźna porcja dobrego, czarnego humoru... - to wszystkie niesie sobą najnowsze dzieło twórców popularnej gry „Odjechane Jednorożce”! Tym razem zaoferowali nam oni klimatyczną pozycję o równie klimatycznym tytule ”Zaklinacze cienia”, której to fabuła zabiera nas do świata mrocznych mocy... Gra ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel.

 

 Główna idea tej rozgrywki sprowadza się do tego, by za sprawą odpowiednio dobranej strategii, wyważonego stopnia ryzyka i przede wszystkim rozsądnego wykorzystywania własnych zasobów i umiejętności, rozwijać swoją postać ku temu, by stała się ona najważniejszą w całym, magicznym świecie tej gry. Kłopot w tym, że każdy pozostały uczestnik ma podobny plan..., a co więcej, w tej grze istnieje element eliminacji z rozgrywki! Prawda, że brzmi intrygująco...?

 

 W pięknym, nieco mrocznie baśniowym, czarno-purpurowym opakowaniu z grą znajdziemy te oto elementy:

 

* 76 kart gry

* 5 kości zasobów

* 7 kafelków

* 13 żetonów zasobów

* 4 dwustronne planszetki graczy

* 4 pionki

* arkusz z opisami kafelków

* instrukcję

 

W rozgrywce tej może brać udział od 2 do 4 osób powyżej dwunastego roku życia, zaś czas całej batalii nie powinien przekroczyć godziny.

 

ZACZYNAMY PRZYGOTOWANIA DO GRY!

 

 Pierwszą kwestią jest to, że każdy uczestnik wybiera swojego zaklinacza, czyli jedną planszetkę gracza - wilka, lisa, smoka oraz askalota..., jak i również odpowiadający mu pionek.

 

 Kolejno ustawiamy odpowiednie parametry na licznikach: punktów życia na 18 na naszej planszetce, jak i licznik energii cienia na 0, również na naszej planszetce.

 

 Następnie każdy gracz bierze jedną z kart pomocy.

 

 Kolejnym krokiem jest przygotowanie mapy gry, tj. 

 

- umieszczenie na środku stołu kafelka z pradawnymi runami

 

- po jego lewej stronie umieszczenie kafelka z pustynią

 

- po jego prawej stronie umieszczenie kafelka z wulkanem

 

- umieszczenie przed każdego z graczy po jego jednym kafelku domowy, w układzie według ruchu wskazówek zegara, począwszy od położenia kafelka pod kaflem z wulkanem

 

- umieszczenie przed każdego gracza jego pionka na położonym kafelku domowym

 

- umieszczenie potasowanej talii przeciw zaklęć nad kaflem z pustynią

 

- umieszczenie po jednej karcie z talii głównej obok każdego kafelka na mapie, poza kafelkiem z pustynią

 

- umieszczenie talii głównej w stosiku nad mapą, zaś bok niej zostawienie miejsca na stosik kart odrzuconych

 

- umieszczenie talii kart towarzyszy nad mapą w stosiku, jak i również ułożenie 3 pierwszych kart z owej talii w kolumnie obok mapy, po jej prawej stronie

 

- wreszcie umieszczenie wszystkich żetonów i kości po powyższą kolumną.

 

 Grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik, zaś kolejność następnych tur graczy będzie odbywać się również według ruchu wskazówek zegara.

 

 

ROZPOCZYNAMY MAGICZNĄ RYWALIZACJE!

 

  Pierwszy gracz - i każdy kolejny, ma do wykonania w swojej turze trzy fazy ruchu, tj.:

 

1. FAZA PIERWSZA, czyli rzut 5 kości z zasobów, którego wynik decyduje o tym, ile zasobów możemy wydać w tej turze, ale też i pozwala nam zdobyć zasoby z kafelka, na którym stoi nasz pionek. Tu możemy „niestety” zdobyć też przeklęte kryształy, które prowadzą de facto do naszej śmierci...

 

2. FAZA DRUGA, czyli możliwość wykorzystania aż 4 punktów akcji, za które oczywiście ponosimy koszty. Możemy je wykonać, ale też i nie musimy, aczkolwiek wtedy one przepadają. Akcjami tymi zaś są, do wyboru:

 

* Podróż - przesuwamy nasz pionek na mapie, na dowolny, sąsiadujący kafelek z tym, na którym znajduje się nasz zaklinacz

 

* Rzucenie zaklęcia - tu wydajemy zasoby na wykorzystanie zaklęcia z dostępnej nam karty czarów, którą po wykorzystaniu odrzucamy na stos kart odrzuconych

 

 UWAGA: To właśnie w tej akcji możemy atakować naszych przeciwników (dane zaklęcie obejmuje zawsze kilka pukali na mapie), pozbawiając ich punktów życia, a tym samym eliminować z gry. To ważne, gdyż zwycięzcą całości gry zostaje ten gracz, który zachowa się jako jedyny w rozgrywce.

 

* Przerzut - tu rzucamy ponownie dowolną liczbą kośćmi, aczkolwiek nie możemy przerzucić przeklętych kryształów

 

* Ochrona - w tym przypadku usuwamy z naszej puli zasobów jeden przeklęty kryształ

 

* Odświeżenie - tutaj możemy odrzucić dowolny kafelek z mapy leżący obok tego, na który znajduje się nasz zaklinacz, a następnie kładziemy w jego miejsce nowy, wzięty z talii głównej. Jednakże nie możemy wykonać tej akcji, gdy nasz pionek znajduje się na kaflu pustyni lub kaflu pradawnych runów

 

 * Pozyskanie - tu możemy przenieść jedną kartę zaklęcia, przeciw zaklęcia lub zasobu znajdującego się na kaflu obok kafelka, na który jest nasz pionek. Karty lub zasoby przenosimy do naszej Księgi Czarów, ponosząc przy tym oczywiście koszt części naszych zasobów. Pozyskanie karty zastępujemy nowymi w talii głównej - poza kartami przeciw zaklęcia.

 

 WAŻNA RZECZ - każda z powyższych akcji wymaga od nas zasobów lub punktów akcji, dlatego warto jest rozsądnie nimi dysponować...

 

3. FAZA TRZECIA, czyli możliwość wchłonięcia cząstek cienia przez naszego zaklinacza, co odbywa się na tej zasadzie, że nasz zaklinacz zdobywa dodatkową energię z tych cząstek cienia, jakie zostały w naszych zasobach po wykonani naszej tury ruchu. To o tyle istotne, iż zdobycie odpowiedniej liczby cząstek cienia pozwala nam na przybranie postaci cienia przez naszego zaklinacza - odwrócenie planszetki na drugą stronę, a wtedy możemy znacznie więcej...

 

 Gdy kończymy naszą turę, musimy wykonać zawsze dwie rzeczy:

 

- usuwamy kości z naszej puli zasobów w takiej ilości, na ile wskazuje zasób obrażeń względem obecności przeklętych kryształów (np. 3 przeklęte kryształy, to trzy usunięte kości)

 

- usuwamy z naszej puli zasobów wszystkie niewydane zasoby

 

Wtedy też nastaje czas ruchu kolejnego gracza...

 

 I tak oto gramy, rzucamy koścmi, wykonujemy akcje, kalkujemy ryzyko i wprowadzamy w życie nasze strategie aż do chwili..., gdy na wskutek ataków i poniesionych ran na mapie pozostanie już tylko jeden, żywy zaklinacz.

 

TEN JEDEN, JEDYNY OCALAŁY ZAKLINACZ WYGRYWA GRĘ!

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Jak wskazuje powyższy, rzecz jasna skrótowy opis najważniejszych reguł gry, niniejsza pozycja stanowi sobą bardzo ciekawą ofertę dla wszystkich miłośników strategicznych gier w baśniowych, ale też i mrocznych klimatach. To właśnie „Zaklinacze Cienia” sprawiają, że możemy poczuć tę jakże przyjemną nutkę rywalizacji w oparciu o tak naprawdę nasze decyzje i ryzyko, a nie o los i szczęście. Trzeba tu bowiem wyraźnie zaznaczyć, że niezależnie od przydziału kart i wyników rzutów kości, zawsze możemy pokierować naszym zaklinaczem w taki sposób, by odnieść zwycięstwo.

 

 Wbrew pozorom i ponad 20-stronicowej instrukcji gry, ogólne zasady i reguły rozgrywki są całkiem proste. W zasadzie mamy tu de facto do wykonania cztery z wielu dostępnych akcji, które pozwalają nam się przemieszczać, zdobywać nowe zaklęcia, powiększać zasoby, ochraniać siebie oraz - atakować przeciwników. To właśnie akcje zaklęć pozwalają nam w głównej mierze przybliżać się do zwycięstwa, gdyż im więcej obrażeń innych zaklinaczy, tym lepiej dla nas. I tak naprawdę cała ta gra sprowadza się do wyborów właściwych akcji, które czasami są ryzykowne, ale nierzadko niezbędne ku temu, by wygrać.

 

 Mechanika gry jest bardzo płynną, gdyż rzucanie kośćmi, zagrywanie kartami, przesuwanie pionka na mapie i szereg innych czynności trwa tu dosłownie chwilkę, wobec czego tak naprawdę każdy ruch gracza nie trwa dłużej, niż maksymalnie minutę, dwie... ,wobec czego pozostali uczestnicy rozgrywki nie muszą oczekiwać nazbyt długo na swoją kolejkę. Warto docenić tu także znakomitą kompatybilność poszczególnych akcji, gdzie zawsze jedna wiąże się z inną, jak i z niej wynika.

 

 Kolejną, w mej ocenie dobrą rzeczą w tej grze jest ta, że bazujemy tu w zasadzie wciąż na tym samych regułach, ponieważ nie mamy tu prawie że wcale żadnych wyjątków, szczególnych sytuacji, urozmaiceń. Oczywiście czasami jest to przydatne, ale w tym przypadku nie jest to potrzebne, gdyż atrakcyjność rozgrywki, jej urok i dynamiczny przebieg są same w sobie znakomite, wobec czego nie ma tu potrzeby silić się na dodatkowe „uatrakcyjnienia”.

 

 Co do stopnia trudności tej gry, to oceniłabym go na średni. Z jednej strony nie jest to z pewnością tytuł na początkujących miłośników karcianek i planszówek, gdyż są tu dość złożone prawidła rozgrywki, jak i wysokie wymogi związane chociażby z opracowaniem dobrej strategii. Z drugiej strony zasady te są jednak także na tyle zrozumiałe i - co istotne, stałe..., że bardo szybko możemy je opanować. Dlatego też jest to gra wymagająca, ale też i nie wybitnie trudna.

 

 Jak zawsze słów kilka muszę poświęcić pięknej postaci tej gry, która rzeczywiście jest przepiękną. Mamy tu niezwykle urokliwe, baśniowe, czasami bardziej łagodne, a czasami bardziej mroczne karty i kafle, które są po prostu ładnymi dla oka i niezwykle klimatycznymi. To samo można powiedzieć o pozostałych elementach - planszetkach, pionkach, żetonach i kościach, które są kolorowe, przyjemne w dotyku i do tego wykonane z materiałów o solidnej jakości. I dlatego też pod względem wizualnym gra ta jawi się nam iście wspaniale.

 

 Rzecz całą reasumując – gra pt. ”Zaklinacze cienia”, to niezwykle ciekawa, dynamiczna, klimatyczna i gwarantująca wielkie emocje, strategiczna gra. Gra, w której tak naprawdę 90% szans na zwycięstwo zależy tylko i wyłącznie od nas i naszej strategii, wobec czego nie można tu zrzucić porażki na los, oj nie. I w mej ocenie fakt ten czyni niniejszy tytuł niezwykle intrygującym, godnym uznania i polecenia. Dlatego też gorąco zachęcam was do sięgnięcia po tę grę  - naprawdę warto.

Podziel się!

Okładka gry:

Zaklinacze Cienia

Additional Info:

 • Autor: Ramy Badie
 • Tytuł Oryginału: Casting Shadows
 • Producent: Unstable Games
 • Ilustracje: Ramy Badie
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2023
 • Gatunek: Gry KarcianeGry Planszowe
 • Format: Karty, kafleki, planszetki, żetony, figurki
 • Liczba Graczy: 2-4
 • Czas Gry: ok. 60 minut
 • Przedział Wiekowy: +12
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 3558380110033

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial