Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Dixit. Disney Edition

Opis:

Uleczkaa38

  Bajka, baśń, nieustający uśmiech i jakże przyjemna rywalizacja na polu skojarzeń... - domyślacie się już, o jaką serię planszowych gier chodzi:)? Tak - oczywiście o „Dixit”, której to właśnie najnowsza, disnejowska odsłona ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel. Nie przedłużając zatem zapraszam was do poznania recenzji tej wspaniałej gry, która otwiera przed nami krainę niczym nie ograniczonej wyobraźni...

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Jak zapewne wiecie, ta seria gier i zarazem ta jej niniejsza odsłona opiera się na odgadywaniu skojarzeń - w skrócie rzecz ujmując, mamy dane hasło wyrażone przed narratora, następnie pozostali gracze wybierają ich zdaniem pasującego do przedstawionego hasła swoje karty z obrazkami, jak i wreszcie z wymieszanych wszystkich karty należy wybrać ostatecznie tę, która zdaniem wszystkich była tą pierwszą - poprzez głosowanie. Proste? - proste, aczkolwiek..., czasami nie aż tak do końca…;)

 

 Oczywiście w tym przypadku dodatkowym atutem jest to, że przedstawiane hasła wiążą się ze wspaniałymi bajkami z Uniwersum Disneya, która wszyscy znamy, kochamy i wspominamy z wielkim sentymentem niezależnie od tego, ile dziś mamy lat.

 

 W kolorowym, bajkowym i jakże urokliwym opakowaniu z grą znajdziemy te oto elementy:

 

* 84 kart do gry

* 6 tarcz do głosowania

* 6 drewnianych pionków

* instrukcję.

 

 Z godnie z założeniami twórców gry, może brać w niej udział od 3 do 6 osób powyżej ósmego roku życia, zaś czas całej rozgrywki nie powinien przekroczyć 30 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

 Przygotowania do rozgrywki są niezwykle proste i błyskawiczne, gdyż musimy jedynie:

 

- rozdać każdemu z uczestników gry po jednej figurce

 

- umieścić owe figurki na polu zerowym na planszy gry

 

- rozdać każdemu z uczestników po 6 kart na rękę

 

- ułożyć z pozostałych kart stosik dostępny dla każdego gracza

 

- wybrać osobę, która jako pierwsza będzie „Narratorem”.

 

 I teraz tak - narrator wybiera jedną ze swoich sześciu kart, nie pokazując jej nikomu, jak i wypowiada następnie jedno słowo lub całe zdanie, które w jego mniemaniu może kojarzyć się z ową kartą. 

 

 Po tym fakcie pozostali uczestnicy gry wybierają jedną z posiadanych przez siebie kart, które ich zdaniem mogą łączyć się z wypowiedzią narratora. 

 

 Następnie owe karty są przekazywanie narratorowi (tak, by inni nie widzieli ich grafik), zaś ten tasuje je wraz ze swoją, początkowo wybraną kartą. 

 

 Wreszcie narrator rozkłada karty obok planszy - nad numerami na niej zawartymi,  w zależności od liczby uczestników gry. Np., gdy gramy w cztery osoby, tu umieszcza się karty nad czterema polami z cyframi na planszy.

 

I teraz nadchodzi czas najważniejszych decyzji - każdy z graczy (oprócz narratora) głosuje na numer karty, która jego zdaniem była tą pierwszą, wybraną przez narratora. A czyni się to za pomocą pokrętła na tarczy do głosowania, którym wybieramy danym numer karty - przy czym nie możemy głosować na swoją kartę.

 

 Po zakończeniu głosowania narrator ujawnia swoją pierwszą kartę, po czym następuje zliczanie punktów według tych oto zasad:

 

~ jeśli wszyscy gracza trafnie wskazali numer karty narratora, to dostają oni po 2 punkty, zaś narrator 0

 

~ jeśli nikt nie odgadł poprawnie karty narratora, to dostają oni po 2 punkty, zaś narrator 0

 

~ jeśli tylko kilku graczy odgadło kartę narratora, to dostają oni po 3 punkty, jak i też narrator zdobywa 3 punkty. Ci, co nie odgadli kart, dostają 0 punktów.

 

~ dodatkowo, każdy gracz, którego kartę wskazali inni uczestnicy, dostaje po 1 punkcie.

 

 Po przyznanych punktach każdy gracz przesuwa swojego pionka na planszy o tyle pól, ile zdobył punktów w tej rundzie.

 

 Kolejno wykorzystane karty okładamy na stosik kart odrzuconych, dobierany nowych 6 kart na rękę, po czym nowym narratorem zostaje osoba siedząca po lewej stronie gracza pełniącego poprzednio tę funkcję.

 

Zaczynamy nową turę gry na tych samych zasadach!

 

GRA DOBIEGA ZAŚ KOŃCA WTEDY, GDY KTÓREMUŚ Z GRACZY UDA SIĘ ZDOBYĆ ŁĄCZNIE 30 PUNKTÓW. ON ZOSTAJE ZWYCIĘZCĄ!

 

* "Wariant gry dla 3 osób" - to ciekawy, nieco inny przebieg rozgrywki, w którym uczestnicy otrzymują na rękę po 7 kart, jak i w którym każdy uczestnik daje ze swej ręki po dwie karty, spośród których odbędzie się głosowanie. Pozostałe zasady są takie same.

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Jak sami widzicie, mamy przed sobą kolejną znakomitą odsłonę serii „Dixit”, w której to raz jeszcze liczy się nasza umiejętność kojarzenia i przewidywania myśli narratora, tak by jego tok rozumowania okazał się jak najbardziej zbliżonym z naszym. I kolejny też raz o naszym sukcesie decydujemy tu tak naprawdę tylko i wyłącznie my sami, gdyż szczęście i losowość mają absolutnie minimalny wpływ na przebieg rozgrywki, co mnie osobiście bardzo cieszy.

 

 Znakomitym jest to, że tak naprawdę główne zasady grają pozostają niezmiennymi względem innych odsłon tej serii, dzięki czemu każda osoba, która miała już kiedyś do czynienia z „Dixit” odnajdzie się w nich bez trudu. Oczywiście to samo można powiedzieć o „świeżych” graczach, gdyż reguły tej rozgrywki są banalnie prostymi - kojarzymy hasła, wybieramy wedle nas najbardziej pasujące karty do słów narratora, zdobywamy mniej lub więcej punktów w drodze do zwycięstwa. To tylko tyle, by cieszyć się porywającą rozrywką!

 

 Koniecznie muszę docenić tu płynność rozgrywki, gdzie tych kilka głównych reguł gry łączy się ze sobą w tak naturalny sposób, iż w zasadzie nie ma tu mowy o jakichkolwiek przestojach, czy też długim oczekiwaniu na swoją kolejkę. Niezależnie bowiem od tego, czy jesteśmy narratorem, czy też odgadującym kartę, zawsze uczestniczymy w grze w równie dużym stopniu. To też sprawia, że możemy mówić tu o wielkiej dynamice rozgrywki, co zwłaszcza dla najmłodszych ma zawsze duże znaczenie.

 

 I tu trzeba przyznać rację twórcom gry i wydawcy względem proponowanego wieku uczestników tej zabawy. Myślę, że ośmiolatki śmiało poradzą sobie w tej rozgrywce, a przy tym też znają oni na tyle dobrze świat bajek i baśni Disneya, że mogą śmiało korzystać oni z tej wiedzy właśnie podczas kojarzenia haseł i zgadywania kart.

 

 Ciekawym pomysłem jest możliwość zagrania w trzy osoby na nieco zmienionych zasadach, które jednocześnie sprawiają, że taka gra jest atrakcyjniejszą, gdyż w przeciwnym wypadku byłoby po prostu zbyt łatwo, a tak nie jest. Naturalnie największą frajdę daje gra w pięć lub sześć osób - ze zrozumiałych względów, ale oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie zebrać tak liczną grupę miłośników planszówkowej zabawy.

 

 Nie sposób nie docenić klimatu Disneya, jaki przewija się podczas tej gry. To przede wszystkim postacie znane nam wszystkim z bajek - chociażby o Myszce Miki, Sknerusie McKwaczau, czy też Królu Lwu. Wszyscy znamy, kochamy i uwielbiamy tych bohaterów, którzy tak pięknie witają się z nami na kartach i na plansz tej gry. Ogólnie warto powiedzieć również wiele dobrego o jakości wykonania poszczególnych elementów tej gry - są ładne, przyjemne w dotyku, trwałe i bezpieczne dla dzieci.

 

SŁOWEM PODSUMOWANIA:

 

 Gra „Dixit. Disney Edition”, to kolejna znakomita odsłona tej popularnej serii, która zachwyca swoim dynamicznym przebiegiem rozgrywki, ekscytuje nutką rywalizacji z innymi, oczarowuje bajkowym i baśniowym klimatem oraz rozbawia do łez. Dlatego też pozostaje mi już tylko gorąco polecić i zachęcić was do sięgnięcia po ten tytuł, który niezależnie od naszego wieku sprawia, że bawimy się jak dziecko. Polecam!

Podziel się!

Okładka gry:

Dixit. Disney Edition

Additional Info:

 • Autor: Jean-Louis Roubira
 • Tytuł Oryginału: Dixit Disney
 • Ilustracje: Natalie Dombois
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2023
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: Plansza, Karty, Figurki
 • Liczba Graczy: 3-8
 • Czas Gry: ok. 30 minut
 • Przedział Wiekowy: +8
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 3558380107026

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial