Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Great Western Trail (Druga Edycja Polska)

Opis:

Uleczkaa38

   Ech…, a gdyby tak rzucić to wszystko i udać się na Dziki Zachód drugiej połowy XIX stulecia..., chcecie? Otóż nic prostszego! Wystarczy sięgnąć po znakomitą grę planszową od Wydawnictwa Rebel pt. „Great Western Trail (druga edycja)”, która zapewni wam nie tylko walory podróżniczo-edukacyjne, ale też i zagwarantuje doskonałą zabawę na polu planszowej strategii. Zapraszam do poznania recenzji tego tytułu.

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Jako słowo się rzekło, wyruszamy zatem na Dziki Zachód, wcielając się w jednego z tamtejszych ranczerów, którego celem jest jak najszybsze, najtańsze i najbezpieczniejsze przetransportowanie bydła do miast na wschodzie Stanów Zjednoczonych Ameryki. A sprawa nie jest prosta, gdyż trzeba zadbać o zwierzęta, niezbędną infrastrukturę oraz kolejowe linie, podążając wytyczonym szlakiem, wykonując po drodze różnego rodzaj misje oraz zdobywając cenne punkty. 

 

 W niezwykle kolorowym, urokliwym i klimatycznym pudełku z grą, znajdziemy ogromną ilość elementów, w tym m.in.:

 

*  planszę główną

* 4 ranczerów

* 4 plansze graczy

* 4 lokomotywy

* 4 kapelusze

* żetony pomocnicze

* żetony niebezpieczeństwa

* żetony budynków

* żetony bandytów

* żetony monet

* karty krów

* karty celów

... i wiele innych elementów.

 

 W rozgrywce tej może brać zaś udział od 1 do 4 osób powyżej dwunastego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii wynosi od 75 do aż 150 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

Jak zapewne się domyślacie, zaczynamy od położenie głównej planszy gry na środku stołu/podłogi. Kolejno będziemy musieli zapełnić planszę i jej okolice, kładąc m.in. we właściwych miejscach żetony zwiadowców, budynków neutralnych, żeton rynku pracy, żetony pomocników, bandytów, rynku pracy itd... TO WSZYSTKO JEST OPISANYM DOKŁADNIE W INSTRUKCJI, WIĘC PORADZICIE SOBIE:)

 

Ważnym krokiem jest to, że musimy również przygotować karty krów, których w zależności od liczny graczy określa instrukcja, umiejscawiając je następnie w miejscu tworzącym Targ Bydła.

 

I jeszcze jedna istotna kwestia - musimy przygotować karty celów (w odpowiedniej liczbie), jak i też monety i żetony wymiany, które stworzą Bank.

 

 Każdy gracz otrzymuje zaś dla siebie:

 

- jedną planszę gracza w wybranym kolorze

- żeton pomocniczy w tym samym kolorze

- 12 żetonów budynków prywatnych

- po jednym elemencie w danym kolorze: zestaw 14 dysków, lokomotywa, znacznik certyfikatów oraz ranczer

- 14 kart krów gracza

- 1 losową kartę celów

 

MOŻEMY ZACZYNAĆ!

 

Celem gry jest przemierzenie planszy gry od prawego dolnego roku do górnego lewego rogu - czyli miasta Kansas City. Trasę tę trzeba pokonać co najmniej pięć razy, wykonując po drodze rozmaite zadania, wysyłając krowy do innych miast za każdym razem gdy znajdziemy się w Kansas oraz zdobywając cenne punkty, które finalnie zadecydują o zwycięstwie.

 

W każdej swojej turze gracz musi wykonać każdą z trzech poniższych faz akcji:

 

1. Faza A - przesunięcie ranczera na planszy wzdłuż szlaku (możemy przemieszczać się o maksymalnie 3 pola, posługując się tzw. krokami - jeden krok, to przejście o jedno pole). 

 

Zawsze musimy przesunąć się o co najmniej jedno pole, wybierając jednak dowolną z tras.

 

2. Faza B - wykonanie akcji na polu, na jakie trafiliśmy, czyli innymi słowy rzecz ujmując podjęcie się zadania przypisanego budynkowi, do jakiego trafiliśmy

 

* jeśli jest to budynek neutralny lub nasz budynek (w naszym kolorze), to wówczas możemy wykonać akcję lokalną, albo akcję pomocniczą. Wybór należy do nas. 

 

Akcje są ciekawe i bardzo zróżnicowane, m.in. odrzucenia lub dobranie kart, zakup lub sprzedaż bydła, czy też podjąć większe ryzyko za pomocą tzw. akcji ryzyka

 

* jeśli zatrzymaliśmy się na budynku/polu przeciwnika, to wówczas możemy wykonać tylko akcję pomocniczą - możemy wykonać ją tylko jedną, a co za tym idzie zarobić mało punktów. Dlatego też ważnym jest to, by jak najszybciej dostać się do budynku neutralnego lub w naszym kolorze

 

* jeśli zaś trafiliśmy na pole Kansas City, to czeka na nas aż 5 etapów akcji:

 

- trzy fazy rozwoju (przenoszenie żetonów rozwoju na planszę)

- dochód (przeliczenie dochodu z kart w ręce, po czym ich odrzucenie)

- dostawa (przełożenie dysku z własnej planszy gry na planszę główną, w miejsce herbu miasta)

 

3. Faza C - dobranie karty do limitu kart na ręce (możemy zwiększyć limit kart na ręce do aż 6).

 

AKCJE - to szczegółowo określone polecenia, które wykonujemy przez przebieg całej gry. Jak już wspominałam, skupiają się one na odrzucaniu lub dobieraniu kart, zakupie lub sprzedaży bydła, wzięcie określonej sumy z Banku, zapłaceniu za przejazd itd.

 

Możliwe są również zatrudnienia przez nas pomocników - za odpowiednią kwotę z rynku pracy. Taki pomocnik może nam pomóc m.in. w tworzeniu nowych budynków na planszy, bądź też w tworzeniu kolejowych połączeń. To kluczowa kwestia, która w dużej mierze wpływa na nasze szybsze zakończenie całej gry.

 

 Skoro o kolei mowa, to przesuwamy ją na planszy po polach torów o tyle miejsc, ilu posiadamy zatrudnionych pomocników, a dokładniej rzecz biorąc inżynierów. 

 

 Możemy również rozbudować kolejowe stacje - dodać trasy, ponosząc przy tym określony koszt.

 

I tak też podążamy po planszy, wykonujemy misje, czasami płacimy bandytom na przejazd, aż docieramy z naszymi krówkami do Kansas City. Wówczas:

 

- sprzedajemy bydło, czyli de facto pozbywamy się kart, wedle ich wartości w oparciu o kolory, czyli np. dwie karty w danym kolorze dają nam wartość 2 lub 3 dolarów. Dodatkowo wartość krów zwiększają Certyfikaty, ale je można wykorzystać tylko raz

 

- kładziemy żetony pomocnika na polach rynku pracy

 

- udanie się kolejną w powrotną podróż, co wiąże się z koniecznością wystawienia dysku w danym punkcie/mieście na planszy

 

KOŃCOWA FAZA gry rozpoczyna się wówczas, gdy dokonujemy naszej ostatniej tury, tj. 

 

* zapełnimy żetonem pomocnika ostatnie pole na rynku pracy 

 

* przesuniemy żeton rynku pracy poza zielone pole, a następnie zabierzemy i położymy go przed sobą

* uzupełnimy wszystkie pola w obszarze rozwoju w Kansas City.

 

 I gdy każdy gracz wykona swoją ostatnią turę, to wówczas następuje przeliczanie zdobytych punktów zwycięstwa za akcje oraz dostarczanie transportu do Kansas.

 

ZWYCIĘZCĄ ZOSTAJE TA OSOBA, KTÓRA FINALNIE MA NAJWIĘCEJ PUNKTÓW!

 

* Twórcy gry przewidzieli tu także ciekawy wariant gry - "Simentalski". Tutaj wykorzystamy pomarańczowe karty krów simentalskich, zaś główna różnica w rozgrywce opiera się na tym, że inaczej odbywa się kupowanie i sprzedawanie bydła na targu, jak i również innym odrzucaniu kart w Kansas City, gdzie to posiadając karty simentalskich krów na ręce możemy wymienić je na inne, bardziej wartościowe.

 

Oczywiście mamy tu tylko ogólny zarys rozgrywki, gdyż jej stopień złożoności, możliwości doboru różnych strategii i ilość samych akcji są tak duże, że nie sposób ich tu szczegółowo przywołać. Na szczęście o wszystkim mówi nam INSTRUKCJA - nasza skarbnica wiedzy.

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Z pewnością wielu z was grało w pierwszą wersję tej gry i tym samym zauważy, że jej niniejsza, nowa edycja oferuje nam znacznie więcej możliwości na polu doboru strategii, przeprawiania się przez planszę, dokonywania wyborów względem akcji na danym polu/budynku, czy też chociażby na gruncie samego zarabiania na transporcie. Tu po prostu jest wszystkiego więcej, całość elementów przedstawia się ładniej dla oka, a i też mamy większy wachlarz możliwości w gromadzeniu kart krów - czyli tak naprawdę rzecz kluczowej dla gry „Great Western Trail (druga edycja)”.

 

 Niezależnie jednak od tego, czy jest to nasze pierwsze czy kolejne spotkanie z tą znakomitą, planszową strategią, to cieszymy się naprawdę znakomitą zabawą. Bo w tej grze wszystko jest znakomitym, dopracowanym w każdym względzie i niezwykle efektownym, by wspomnieć o:

 

- płynnej mechanice gry, gdzie w zasadzie cały czas coś się dzieje, każdy uczestnik musi być nieustannie zaangażowany w rozgrywające się wydarzenia na planszy, zaś utrzymana na zasadzie ruchu wskazówki zegara kolejność gwarantuje, że każdy osoba na dokładnie tyle samo czasu na obmyślenie kolejnego kroku 

 

- kompatybilności kolejnych ruchów i faz gry, gdzie to zarówno poruszanie się po planszy, wykonywanie akcji, dokonywanie zakupów krów, zatrudnianie pomocników, płacenie za przejazd itd., itd... - idealnie ze sobą współgra. Co więcej, każdy krok i każda podjęta decyzja - choćby pozornie najmniejsza, ma ogromny wpływ na przebieg całej gry

 

- dużym możliwościom wyboru własnego planu na zwycięstwo, gdzie to tak naprawdę możemy postawić na szybkość i skuteczność (jak najszybsze pokonywanie trasy, decydowanie się tylko na konieczne akcje, skupienie na zatrudnianiu pomocników)..., albo też wybrać dłuższą, rozpisaną na wiele akcji i przynoszącą wiele punktów, strategię. I to jest piękne, że wybór należy tylko i wyłącznie do nas.

 

- idealnie dobranych wskazaniach wiekowych dla uczestników gry (powyżej 12 roku życia), gdzie to w tym wieku każde dziecko poradzi sobie z tą zabawą i jednocześnie będzie mogło wykazać się swoją własną, zmyślną strategią. Oczywiście raczej sugerowałabym, aby do tej gry zasiadały osoby mające już za sobą przygodę z planszowymi strategiami, gdyż w przeciwnym wypadku złożoność tej rozgrywki może być nieco przytłaczającą.

 

- pięknym wydaniu gry oraz idealnie oddanym klimacie Dzikiego Zachodu, gdzie to cieszą nasze oczy swoim kolorowym wyglądem plansze, karty, żetony i reszta elementów, które jednocześnie oddają sobą ten jakże wyjątkowy czar amerykańskiego zachodu w postaci kowbojów, bydła, małych miasteczek oraz kolei. I z pewnością ładniej prezentuje się ta gra, aniżeli jej pierwsza wersja, jak i też została wykonana ona z materiałów o lepszej jakości.

 

 I jeśli zapytalibyście mnie zatem, czy warto sięgnąć po to nowe wydanie niniejszej gry i poświęcić mu jakby nie patrzeć dość wiele czasu...., to odpowiem TAK! Warto z uwagi na płynny przebieg rozgrywki, moc wrażeń i emocji, satysfakcję z właściwego zarządzania naszym stadem bydła oraz poczucie na własnej skórze tego wyjątkowego klimatu Dzikiego Zachodu. Warto również z tego względu, że ta nowa wersja daje nam więcej możliwości, opcji i rozwiązań, co w przypadku planszowej strategii zawsze ma znaczenie.

 

SŁOWEM PODSUMOWANIA:

 

Gra „Great Western Trail (druga edycja)”, to wielka, piękna i porywająca od pierwszych chwil, strategiczna przygoda. Zasiadając do tej rozrywki cieszymy się wielkimi emocjami, możliwością wcielenia w kowboja rodem z Dzikiego Zachodu oraz naprawdę wymagającą, intelektualną rywalizacją, której wynik zależy w znacznie większym stopniu od nas i naszej strategii, aniżeli od szczęścia. Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł. Zróbcie to – Dziki Zachód na was czeka!

Podziel się!

Okładka gry:

Great Western Trail (Druga Edycja Polska)

Additional Info:

 • Autor: Alexander Pfister
 • Tytuł Oryginału: Great Western Trail (Second Edition)
 • Ilustracje: Chris Quilliams
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2023
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Strategiczne
 • Format: Plansze, karty, żetony, figurki
 • Liczba Graczy: 1-5
 • Czas Gry: od 75 - 150 minut
 • Przedział Wiekowy: +12
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5908445421990

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial