Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Biuro Śledcze: Śledztwa W Arkham I Inne Tajemnice

Opis:

Uleczkaa38

  Wyobraźcie sobą taką oto sytuację... - wcielacie się w detektywa badającego tajemnicze wydarzenia w amerykańskim miasteczku lat 20-tych XX wieku, które m.in. wiążą się ze słynnymi procesami czarownic w Salem sprzed ponad 200 lat! Prawda, że brzmi ciekawie?! Oto właśnie taką przygodą służy nam najnowsza gra dedukcyjna od Wydawnictwa Rebel – „Biuro Śledcze: Śledztwa w Arham i inne tajemnice”, która została osadza w jakże popularnym Uniwersum gry „Sherlock Holmes. Detektyw doradczy”. Zapraszam do poznania recenzji tej niezwykle interesującej pozycji.

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Ta klimatyczna gra opiera się na rozwikływaniu pięciu skomplikowanych spraw, które balansują na granicy realizmu i fantastycznej grozy. Spraw, przedstawionych w pięciu dostępnych księgach, czyli de facto scenariuszach zadań/wyzwań, które będą wymagać od uczestników przeprowadzenia dochodzenia, jak i finalnej interwencji wobec zła i jego sprawców. I tu posłużą nam m.in. karty, mapy, gazety i kilka innych przedmiotów, ale najważniejszym jest co...? - otóż nasza intuicja!

 

 Aha - jeszcze jedna ważna rzecz. Otóż fabuła tej gry wiąże się ze wspaniałą, kultową, enigmatyczną twórczością H.P. Lovecrafta!

 

 W pięknym, klimatycznym, czarno-złotym opakowaniu z grą znajdziemy te oto elementy:

 

* 2 mapy

* plan domu

* księgę adresową

* 2 gazety

* 5 ksiąg spraw

* teczkę z zagadkową zawartością

* instrukcję

 

 W rozgrywce tej może brać udział od 1 do 8 osób powyżej osiemnastego roku życia (co wiele mówi o mrocznym charakterze tego tytułu), zaś przeprowadzenie pełnej partii gry będzie wymagać od nas poświęcenie mniej więcej półtorej godziny.

 

 PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

 Zanim przejdę do etapu przygotowania i zarysu rozgrywki muszę was uprzedzić, że tym razem nie przedstawię wam fabularnych założeń gry - a dokładniej pięciu ksiąg, czyli de facto spraw, jakie przyjdzie nam rozwikłać. Nie mogę tego zrobić, gdyż w tej grze największą frajdą jest odgadywanie nieznanego, czyli podążanie tropami, poszlakami i przypuszczeniami, które biorą się właśnie z zaoferowanych nam różnego rodzaju tekstów. Jedyne, co mogę zdradzić to to, że będziemy przemieszczać się pomiędzy Bostonem, Arkham i kilkoma innymi pobliskimi miejscowościami, w których np. ktoś zaginął, kogoś dotknęła śmierć, czy też wydarzyło się coś, co można określić mianem cudu...

 

 Wracając do przygotowania do gry, to tu musimy wykonać tych oto kilka czynności:

 

- wybrać wspólnie jedną dostępnych 5 spraw, tj.: „Oblicze”„Ekspedycja”„Dom Czarownika”„Sprawa Spartakusa” i „Kanonierka”, które mają różny stopień trudności.

 

- po przeczytaniu informacji z księgi należy wybrać i wyłożyć na środku wymieniony w niej przedmiot konieczny w śledztwie, którym może być mapa, plan księga adresowa lub gazeta (jednakże tej data musi zgadzać się z datą sprawy).

 

- wybrać osobę „głównego śledczego” oraz osobę, która będzie prowadzić przydatne notatki.

 

 MOŻEMY ZACZYNAĆ GRĘ!

 

 Ta rozpoczyna się od przeczytania na głos wprowadzenia do sprawy z księgi sprawy, przez osobę głównego śledczego. To właśnie tam znajdziemy niezbędne informacje o sprawie, miejsce wydarzenia, czy też liczbę tropów, które powinniśmy sprawdzić. Również we wprowadzeniu są określone czasowy limity, w jakich musimy się zmieścić z uporaniem z danym tropem, co de facto oznacza jednak tylko i wyłącznie liczbę możliwych tropów, jakie mamy do wykorzystania w sprawie.

 

 I teraz zaczyna się najlepsza zabawa, czyli wspólne rozwiązywanie sprawy, które dzieli się na dwa etapy:

 

1. ŚLEDZTWA -  na tym etapie wykonujemy czynności przesłuchań świadków, bądź też dochodzenia, przy czym każda wykonana czynność równa się jednemu wykorzystanemu tropowi, których jest oczywiście ograniczona liczba.

 

2. INTERWENCJI - gdy już wiemy o co chodzi w danej sprawie, lub gdy wyczerpaliśmy liczbę tropów, musimy wytypować trzy miejsca na mapie, do których udamy się z finalną interwencją.

 

 W praktyce wygląda to tak, że główny śledczy - przy konsultacji z innymi osobami, ale ostatecznie zawsze to on ma decydujące zdanie, oznajmia podejmowany krok w śledztwie. Może to być przesłuchanie danej osoby, ale może być też podjęcie dochodzenia względem tejże osoby, np. doktora Jonesa itd. 

 

 Kolejnym krokiem jest sięgnięcie do księgi sprawy, gdzie w danym dziale - przesłuchania lub dochodzenia, szukamy pomocnego tropu - np. wskazanego miejsca, nazwiska, zapisku z gazet. Ten może być tam zapisany, ale też i nie musi. I na tej podstawie podejmujemy kolejny krok, czyli odnajdujemy w księdze odpowiedzi fragment/wątek teksu, który przybliża nas (bądź też nie) do rozwiązania sprawy. To wiąże się z poświęceniem jednego z tropów!

 

 Sprawdzenie jednego tropu - czyli np. udanie się do danego miejsca lub przesłuchanie osoby, oznacza koniec tury gracza – głównego śledczego. Po tym fakcie kolejna osoba przyjmuje tę funkcję i ona również może wykorzystać w swojej turze tylko jeden trop, sięgając do map, gazet, ksiąg adresowych itd. Oczywiście gracz ten przejmuje również księgę sprawy.

 

 I gdy tak kolejni główni śledczy dokonują wyborów, wykorzystują tropy i odkrywają nowe informacje..., przychodzi w końcu taka chwila, że uznają oni daną sprawę za rozwikłaną, bądź też gdy kończą im się tropy. Wówczas muszą oni dokonać interwencji!

 

 Interwencja opiera się na wybraniu 3 lokacji na mapie, do których udajemy się w celu zamknięcia sprawy. Po wyborze tych miejsc należy sprawdzić na końcu księgi sprawy (tekst odwrócony do góry nogami), czy były one właściwymi typami. I teraz tak:

 

- jeśli taka lokacja nie wiąże się z żadnym wątkiem, wówczas nie otrzymujemy punktów

 

- jeśli zaś dana lokacja łączy się z wątkiem, to wówczas zyskujemy 7 punktów.

 

  I tak należy sprawdzić wszystkie 3 lokacje, by następnie zsumować zdobyte na nich punkty.

 

* zgromadzane 7 punków, to pewny sukces, gratulacje i odznaczenia

 

* zgromadzone punkty w przedziale od 4 do 6 punktów, to powodzenie sprawy

 

* zaś wynik poniżej 4 punktów, oznacza naszą śledczą porażkę.

 

 I TAK TEŻ MOŻEMY PRZEJŚĆ DO KOLEJNEJ KSIĘGI SPRAWY..., BĄDŹ TEŻ PODEJŚĆ RAZ JESZCZE DO ROZWIĄZANIA TEJ SAMEJ - WYBÓR NALEŻY TYLKO DO NAS!

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 To znakomita, niezwykle klimatyczna i bardzo wyróżniająca się z szeregu dedukcyjnych gier, pozycja! 

 

 Znakomitość gry „Biuro Śledcze: Śledztwa w Arham i inne tajemnice” wiąże się ze wspaniałą rozrywką, jaką oferuje nam ten tytuł. To kryminalne śledztwo z pogranicza horroru i fantastyki, które wykorzystuje jakże bardzo dziś popularne motywy gier paragrafowych, aczkolwiek też nie w zupełności, gdyż w tym przypadku twórcy gry dają nam o wiele więcej swobody w podejmowaniu decyzji i wybieraniu danych tropów, tak byśmy sami mogli podążać własną, śledczą drogą.

 

Za klimat odpowiada oczywiście nawiązanie do jakże mrocznej i zarazem fascynującej twórczości H.P. Lovecrafta, która odgrywa tu istotną rolę, ale która jednocześnie nie stanowi przełożenia opowieści i opowiadań tego twórcy w stosunku 1:1. To również piękne spojrzenie na lata 20-te ubiegłego stulecia, stylizowane na ten czas mapy, gazety, księgi, jak i również bardzo amerykańska codzienność życia, którą odkrywamy za sprawą kolejnych tekstów.

 

 To, co wyróżnia ten tytuł z szeregu innych gier kryminalno-śledczo-dedukcyjnych to fakt, iż w tym przypadku o sukcesie (bądź porażce) decydują szczegóły, drobiazgi, pojedyncze słowa. Tak naprawdę bowiem najbardziej niepozorne zdanie lub nawet pojedyncze słowo może okazać się kluczowym, byśmy podążyli danym tropem, który finalnie doprowadzi nas do właściwego miejsca interwencji. I tu wspaniałym jest to, że działamy wspólnie w grupie, gdyż uwaga i spostrzegawczość kilkorga osób jest o wiele cenniejszą i bardziej drobiazgową, aniżeli jednego gracza. Oczywiście można bawić się w pojedynkę, aczkolwiek tak po prawdzie nie wróżę wtedy takiej osobie śledczego sukcesu podczas tej rozgrywki...

 

  Jeśli chodzi o samą mechanikę gry, to jest ona naprawdę płynną i dynamiczną, gdyż to główny śledczy decyduje o kolejnych krokach całej grupy, sięga po niezbędne przedmioty, jak i wreszcie odczytuje kluczowe fragmenty z księgi sprawy. I to prowadzi nas do kolejnych tropów, które następują po sobie naprawdę szybko. Oczywiście cała ta rozrywka bazuje w głównej mierze na czytaniu, co siłą rzeczy pociąga za sobą trochę czasu..., ale jest to lektura ciekawa, klimatyczna i przede wszystkim oparta na wielu szczegółach, które musimy rozpoznać, zapamiętać, a najlepiej też zanotować. I uwierzcie mi na słowo, że gdy już wtopimy się w klimat i przebieg danej sprawy, to wówczas nie będziemy się nudzić choćby przez najkrótszą chwilę.

 

 Trzeba jednak obiektywnie stwierdzić, iż jest to gra co najmniej wymagająca, jeśli nie trudna. Oczywiście wszystko zależy od naszych umiejętności logicznego myślenia, dedukcji i kojarzenia faktów..., ale mogę wam obiecać, iż z pewnością niejednokrotnie podążycie zupełnie inną ścieżką śledztwa, aniżeli ta właściwa. Tu po prostu trzeba mieć nie tyleż szczęście, co właśnie to nadprzyrodzone coś, zwane zazwyczaj intuicją - przy wyborach kolejnych kroków, podążaniu do danego miejsca, wykorzystywaniu dostępnych tropów. I mimo początkowych obiekcji stwierdzę, że minimalny wiek 18 lat wydaje się być właściwym dla tej rozgrywki.

 

 Pięknie wygląda również ta gra, a dokładniej rzecz biorąc jej klimatyczne, stylizowane na dawne czasy, poszczególne elementy - mapy, księgi, gazety. Tu wszystko jest ładne dla oka, dopracowane w najdrobniejszym szczególe, opatrzone odpowiednimi kolorami oraz mające w sobie coś z literatury - oczywiście tej spod znaku twórczości Lovecrafta. I podobnie jak z samą rozgrywką, tak i po kilku chwilach zabawy oczarowuje nas ten tytuł także pod kątem swojej wizualnej prezencji.

 

SŁOWEM PODSUMOWANIA:

 

Dedukcyjna gra pt. „Biuro Śledcze: Śledztwa w Arham i inne tajemnice”, to rzecz znakomita pod absolutnie każdym względem – począwszy od scenariusza nawiązującego do twórczości H.P. Lovecrafta, poprzez tyleż proste co i jednak gwarantujące wymagający przebieg gry - reguły i zasady, jak i kończąc na wizualnym pięknie tej pozycji. Przede wszystkim jest to również gra niezwykle wyróżniająca się z szeregu jej podobnych, co też czyni ją tak bardzo ciekawą. I jestem przekonana o tym, że każdy miłośnik tego typu gier będzie w pełni usatysfakcjonowany spotkaniem z tym tytułem. Polecam i życzę owocnych dochodzeń!

Podziel się!

Okładka gry:

Biuro Śledcze: Śledztwa W Arkham I Inne Tajemnice

Additional Info:

 • Autor: Grégory Privat
 • Tytuł Oryginału: Bureau of Investigation: Investigations in Arkham & Elsewhere
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Świat: 2023
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry KarcianeGry Dedykcyjnej
 • Format: Kart, Książki, Gazety, Mapy
 • Liczba Graczy: 1-8
 • Czas Gry: ok. 90 minut
 • Przedział Wiekowy: +18
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 9782370990433

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial