Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

80 Days

Opis:

Uleczkaa38

  Wszyscy doskonale znamy literacką i filmową opowieść pt. „W 80 dni dookoła świata”, opowiadającą o niezwykłej podróży Phileasa Fogga dookoła Ziemi. Dziś, taką podróż możemy odbyć również i my - i to nie wychodząc z własnego domu! Ot, wystarczy że sięgniemy po planszową grę od Wydawnictwa Piatnik pt. „80 Days”! Zapraszam do poznania recenzji tego tytułu.

 

 Motywem przewodnim tej gry jest podróż dookoła świata, która będzie przebiegała na pokładzie okrętów, w kolejowym wagonie oraz w koszu pięknego balonu. Tyle tylko, że podróż ta będzie wymagać od nas wielu pieniędzy, jak i również niezbędnego bagażu, który nie może jednak przekraczać objętości jednej walizki. Oczywiście po drodze będzie czekać na nas wiele przygód, które pozwolą nam okrążyć Ziemię w 80 dni, bądź też nie...

 

 W rozgrywce tej może uczestniczyć od 2 do 4 osób powyżej dziesiątego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii nie powinien przekroczyć 1 godziny.

 

 W pięknym, bajkowym i niezwykle malowniczym opakowaniu z grą, znajdziemy:

 

* dwustronną planszę gry (z wariantem łatwiejszej i trudniejszej rozgrywki)

* 30 kart przygód

* 4 figurki graczy

* monety, żetony, płytki i znaczniki

 

 Główną zasadą rozgrywki jest ta, by zdobyć jak najwięcej punktów za sprawą docierania do kolejnych miejsc na mapie, przeżywania rozmaitych przygód oraz dbania o zasoby naszego portfela.

 

 Grę zaczynamy w Londynie i też do tego miasta musimy powrócić w przeciągu najbliższych 80 dni.

 

 Przed rozpoczęciem samej gry (na potrzeby recenzji załóżmy, że dla dwóch osób) musimy wykonać kilka niezbędnych działań, czyli:

 

- położyć kostkę czarnego rynku na odpowiednim polu na planszy

 

- umieścić monety na planszy na polach butiku i bazaru

 

- umieścić monety na 3 dostępnych polach podróży, tj. statkiem, koleją i balonem

 

 - umieścić 5 losowo wybranych kart gazet na polach na górze planszy

 

- rozdać każdemu uczestnikowi gry po 2 karty przygód (ci zachowują po jednej, wybranej z nich)

 

- ułożyć 3 karty przyjazdu pod planszą

 

- ułożyć żetony przedmiotów obok planszy, tworząc tzw. Bank

 

- wreszcie rozdać każdemu graczowi po jednej planszetce oraz jednym pionku

 

ZACZYNAMY GRĘ!

 

 Zabawę rozpoczynamy od położenia naszych pionków na polu miasta Londyn, skąd zaczynamy podróż. Tę zaczyna zaś odkrycie pierwszej z kart gazety, która oznajmia nam to, ile potrzebujemy monet w tym etapie naszej podróży.

 

 Następnie każdy gracz - według ruchu wskazówek zegara, wykonuje jedną z dostępnych akcji, tj.:

 

- Podróż (tu należy umieścić właściwą ilość monet na polu podróży, jaką chcemy wykonać naszym pionkiem, przy zasadzie, że zawsze koszt wynosi o jedną monetę więcej, aniżeli poniesiony przez poprzednią osobę)

 

- Zakup (możemy zakupić różne niezbędne i wymagane przebiegiem gry przedmioty - na bazarze, w butiku lub w obu tych miejscach, o czym decyduje oznaczenia miasta, na jakim stoi nasz pionek. Możemy udać się także na czarny rynek - zawsze umieszczając w każdym z tych miejsc odpowiednią ilość monet)

 

- Żongler (ten ruch pozwala uzyskać nam dodatkowe monety z trzech dostępnych pól)

 

- Pasowanie (możemy także spasować, czyli zrezygnować z wykonywania ruchu)

 

 Co więcej, twórcy gry zaoferowali nam także dodatkowe możliwości ruchów związane z wykorzystaniem kart przygód, czyli:

 

a). zagranie karty przygody (o tym, ile kosztuje nas ten krok oraz czy możemy go wykonać w danym mieście, decyduje zawarty na niej opis. Zagranie kartą daje nam zaś wykorzystanie premii, jaką ona może zaoferować)

 

b). wymiana karty przygody (możemy wymienić dwie nasze karty na nowe, płacąc za nie odpowiednią ilość monet).

 

 I tak też każdy gracz wykonuje swoje ruchy, po czym pasuje. Gdy tak się stanie, to mamy koniec pierwszej rundy, co wymaga od nas usunięcia monet z pól podróży oraz czarnego rynku, jak i również usunięcia odkrytej karty gazety.

 

 Po tym zaczynamy drugą rundę gry, na wyżej wymienionych zasadach.

 

 WAŻNE: By ponownie powrócić do Londynu, musimy posiadać minimum 4 karty przygód w dzienniku podróży. Jeśli tak się stało, to musimy wziąć wówczas kartę przyjazdy z najwyższą wartością punktów oraz wciąż dwie karty przygód z nazwą „Londyn”.

 

 Gdy tego dokonamy, to przez resztę gry nie możemy wykonywać akcji podróży po planszy - inne akcje są dla nas dostępne.

 

 Gra dobiega końca wraz z końcem piątej rundy, gdy każdy z graczy ogłosi swój pas. Wówczas też następuje zliczanie punktacji, wedle opisanych zasad w instrukcji.

 

 ZWYCIĘZCĄ GRY ZOSTAJE TA OSOBA, KTÓRA ZDOBYŁA NAJWIĘCEJ PUNKTÓW ZWYCIĘSTWA!

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

  Planszowa gra „80 Days”, to z pewnością niezwykle interesująca, zapewniająca wielkie emocje i przede wszystkim doskonale skonstruowana pozycja. Znakomite jest to, że nawiązuje ona swoją fabularną wymową i klimatem do książek i filmów o podróży Phileasa Fogga, pozwalając nam tym samym wcielić się w owego miłośnika przygód i trudnych wyzwań. 

 

Mechanika gry jest niezwykle płynną, gdyż opiera się ona na tyleż prostych zasadach gry, co i jednocześnie mających duży wpływ na jej finalny wynik. To przede wszystkim dokonywane przez nas wybory - jednej z możliwych opcji zagrań oraz wykorzystania kart przygód we właściwym momencie, co może dać nam wielkie bonusy. Oczywiście mamy tu duży wpływ losowości względem przydziału kart i wymagań określonych kartą gazety..., ale tak naprawdę najwięcej zależy od nas samych, naszej taktyki i gotowości na ryzyko.

 

 Warto docenić tu również zaoferowany przez twórców podział na dwa stopnie trudności tej gry, gdzie ten pierwszy sprzyja początkom naszej przygody z tym tytułem, zaś drugi pozwala cieszyć się bardziej wymagającą rozgrywką dla już nieco mocniej wprawionych w meandra tej pozycji, graczy. I w tym kontekście właściwym wydaje się także określony wiek dla uczestników tej gry - od dziesiątego roku życia. Jednocześnie też można uznać, że jest to idealna propozycja dla całej rodziny - dzieci, rodziców i dziadków.

 

 Na duży plus oceniam także kompatybilność poszczególnych części tej rozgrywki, tak iż każdy kolejny etap łączy się znakomicie z kolejnymi zagraniami. I w tym względzie podoba mi się również duża dowolność na polu wybierania kolejnych zagrań przez uczestnika, których jest naprawdę sporo - jedne są bezpieczniejsze, inne bardziej ryzykowne, a niektóre wymagają od nas naprawdę wielkiej wiary we własne możliwości i sprzyjający nam los. 

 

 Na koniec pozostawiłam piękno wydania tej gry, gdzie to mamy naprawdę urokliwą, ładną dla oka, bajkową i klimatyczną planszę z mapą świata..., jak i też równie efektowne w swej postaci pozostałe elementy tej gry - piękne karty, żetony, monety, czy też drewniane figurki. One są po prostu ładne i naprawdę czynią przebieg tej rozgrywki jeszcze przyjemniejszym, ciekawszym, bardziej udanym.

 

 Jak zatem sami widzicie, gra planszowa „80 Days”, to znakomita propozycja dla całej rodziny, która zapewnia świetną zabawę, gwarantuje wielkie emocje i zarazem rozbudza apetyt na podróże. Cechują ją proste reguły, płynna mechanika rozgrywki oraz piękno wydania i klimatyczne nawiązanie do słynnej opowieści o podróży dookoła świata w 80 dni. Z tych wszystkich względów gorąco was zachęcam do tego, by sięgnąć po tę pozycję i udać się za jej sprawą w fascynującą wyprawę po naszej pięknej Ziemi. Polecam!

Podziel się!

Okładka gry:

80 Days

Additional Info:

 • Autor: Emanuele Briano
 • Tytuł Oryginału: 80 Days
 • Ilustracje: Felix Wermke
 • Wydawca: Piatnik
 • Premiera Polska: 2022
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: Plansza, Karty, Żetony, Znaczniki, Planszetki, Pionki
 • Liczba Graczy: 2-4
 • Czas Gry: ok 60 minut
 • Przedział Wiekowy: +10
 • Wersja Językowa: Polska i inne
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 9001890712890

Image Gallery:

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial