Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Star Wars: Wojny Klonów

Opis:

Uleczkaa38

 Przeciętny miłośnik filmowej i literackiej fantastyki marzył co najmniej kilkukrotnie w swoim życiu o tym, by znaleźć się choć na jeden dzień w świecie z Uniwersum Gwiezdnych Wojen... I oto właśnie niezawodne Wydawnictwo Rebel pozwala spełnić owe pragnienie oferując znakomitą grę planszową „Star Wars: Wojny Klonów”, w której wcielamy się w legendarnych rycerzy Jedi, biorących udział w wojnie z armią bojowych druidów hrabiego Dooku. Zapraszam do poznania recenzji tej gry!

 

 WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Niniejsza pozycja stanowi sobą klimatyczną, intrygującą i dopracowaną w każdym względzie strategiczną grę kooperacyjną, gdzie wszyscy uczestnicy stanowią jeden zespół, aczkolwiek poszczególne ruchy i decyzje przypadają indywidualnie na każdego z graczy. 

 

 By odnieść zwycięstwo, niezbędnym będzie realizowanie różnego rodzaju zadań, jak i w finale stawienie czoła wielkiemu złoczyńcy, który odpowiada za wojenną zawieruchę. A posłuży nam ku temu przemieszczanie się pomiędzy wieloma planetami, stawanie do walki oraz wypełnianie wspominanych powyżej zadań i misji, które mogą przybrać bardzo zaskakującą, jak i też zróżnicowaną pod kątem trudności, postać.

 

 W pięknym, filmowym i niezwykle kosmicznym opakowaniu z tym tytułem, znajdziemy:

 

* planszę gry

* 50 figurek (Jedi, złoczyńców, droidów)

* kość

* 138 kart (oddziałów, Jedi, złoczyńców, inwazji i misji)

* 4 arkusze złoczyńców

* znaczniki torów, misji, solowego gracza

* blokady

* suwak

* instrukcję

 

 W rozgrywce tej może uczestniczyć od 1 do 5 osób powyżej czternastego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii nie powinien przekroczyć godziny.

 

 PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

 Zanim damy się porwać tej fantastycznej zabawie, musimy wykonać dosyć pokaźną porcję niezbędnych przygotowań, tj.:

 

- rozłożyć planszę gry na środku stołu/podłogi

 

- umieścić dwa przezroczyste znaczniki na planszy: 1 na początku toru Inwazji, 2 na początku toru Zagrożenie

 

- wybrać jednego ze złoczyńców z 4 dostępnych arkuszy, który będzie naszym przeciwnikiem w grze, którego kładziemy na polu Arkuszu złoczyńcy, zaś obok niego właściwą talię kart Złoczyńcy

 

- potasować talię kart inwazji (wyjmując z niej jednak dwie karty z pomarańczowym i srebrnym znacznikiem), a następnie położyć ją na planszy na polu talii kart inwazji, zaś dwie wyjęte karty w stosiku odrzuconych kart inwazji

 

- wziąć 2 wierzchnie karty z talii kart inwazji, a następnie na podstawie wskazanych na nich dwóch planetach z planszy, umieścić po 3 figurki droidów

 

- wziąć kolejne dwie karty z talii inwazji, a następnie na podstawie wskazanych na nich dwóch planetach z planszy umieścić po 2 figurki droidów

 

- wybrać dwie kolejne karty inwazji i umieścić na nich po figurce droida, zaś na tej ostatniej także i figurkę złoczyńcy

 

- wybrać rycerzy Jedi według zasady, iż w grze dla dwóch osób będą to dwie karty, dla trzech trzy itd...

 

- wylosować po 1 karcie pomocy dla każdego uczestnika, która decyduje o tym, gdzie dany uczestnik gry rozpoczyna rozgrywkę, przenosząc figurki swoich rycerzy na daną planetę na planszy

 

- potasować talię kart oddziałów, a następnie umieścić ją obok planszy gry

 

- każdy gracz musi dobrać z powyższej talii tyle kart, ilu jest graczy, czyli np. w grze dwóch osób po 2 karty, które trzymamy odkryte przed sobą

 

- dobrać właściwą liczbę kart misji (w zależności od wybranego stopnia trudności gry) i umieścić ją w odpowiednim polu obok planszy

 

- wybrać dwa znaczniki celów - biały i pomarańczowy, po czym wybieramy dwie  karty celów, kładąc jedną z nich przy białym i drugą przy pomarańczowym polu z boku planszy, zaś na ich podstawie kładziemy powyższe znaczniki w wyznaczonych planetach na planszy

 

Uff - po pracy należy się chwila łyku dobrej herbatki lub kawki..., po czym ZACZYNAMY WOJNĘ!

 

  I tak oto celem gry jest niedopuszczenie do tego, by znacznik zagrożenia na planszy dotarł do szóstego, ostatniego pola, co oznacza naszą wspólną przegraną. 

 

 Wygraną daje nam zaś wypełnienie wszystkich kart misji oraz zrealizowanie wymogów opisanych na drugiej strony karty złoczyńcy.

 

 Każdy uczestnik gry musi wykonać cztery etapy danej tury, tj.:

 

1. PRZYGOTOWAĆ KARTY (w tym kroku odwracamy do pionowej pozycji wszelkie użyte poprzednio nasze karty, które zostały odwrócone w poziomym ułożeniu, jako przez nas użyte/zagrane)

 

2. WYKONAĆ 4 AKCJE (w tym kroku możemy wykonać w dowolnej kolejności i ilości dostępne akcje, czyli:

 

* Lot (przemieszczenie naszej figurki rycerza o jedno pole na mapie)

 

* Wezwanie posiłków (dobieramy jedną kartę z talii oddziałów, kładąc ją przed sobą)

 

* Atak (gdy nasz rycerz znajdzie się na planecie pełnej wrogów, bierzemy kostkę do gry, którą rzucamy. I teraz - wynik rzutu może dać nam zwycięstwo, lub określić liczbę ran, jaką odnieśliśmy. Jednocześnie możemy wykorzystać tu również nasze karty na ręce (fioletowe i czerwone), które mogą wzmóc siłę naszego ataku. Co więcej, może zdarzyć się również to, że na planecie znajduje się znacznik blokady, którą musimy również unieszkodliwić siłą ataku)

 

* Podjęcie misji (jest to możliwe wówczas, gdy na danej planecie z naszą figurką znajduje się znacznik misji. Jeśli tak jest, to wówczas bierzemy jedną z kart z talii misji i sprawdzamy, ile musimy mieć sukcesów (na polu rzutu kostką), by ją zrealizować. Sukcesy dają nam rzuty kostką, ale też i karty z naszej ręki, które możemy wyczerpać (jakie karty to mają być, informują nas symbole na karcie misji) Niestety, na karcie widnieje również liczba obrażeń, które musi przyjąć nasz rycerz, co łączy się z koniecznością pozbycia kart z ręki) 

 

Zrealizowanie karty misji wiąże się z wyłożeniem kolejnej karty z talii oraz przeniesieniem znacznika misji na daną planetę, opisaną na karcie.

 

3. AKTYWOWANIE ZŁOCZYŃCY (w tym ruchu to złoczyńca ma pole do działania, czyli dobieramy pierwszą wierzchnią kartę z talii kart złoczyńców, jak i następnie wypełniamy opisane na niej działania)

 

 Może też zdarzyć się tak, że trafimy na kartę „Planeta pod oblężeniem”, co będzie wymagać od nas przesunięcia znacznika inwazji o jedno pole w prawo, a gdy już zabraknie miejsc, to również przesunięcia znacznika zagrożenia o jedno pole w dół, co jest bardzo niekorzystne z wiadomych względów.

 

 Co więcej, musimy również wybrać ostatnią kartę ze talii kart złoczyńców, po czym na wskazanej przez nią planecie umieszczamy tyle droidów, by łącznie było ich trzy.

 

4. INWAZJI (w tym ruchu dobieramy z tali kart inwazji tyle ich, na ile wskazuje znacznik na torze inwazji – np. 2 lub 3. Te odkładami na stosik kart odrzuconych, aczkolwiek każda z tych kart zobowiązuje nas również do umieszczenia 1 droida na wskazanej planecie. I tu niebezpieczeństwo tkwi w tym, iż jeśli mamy dołożyć nowego droida na planetę, na której już są 3 droidy..., to wówczas przesuwamy znacznik zagrożenia o kolejne pole w dół…

 

 I tak też po wykonaniu wszystkich 4 etapów w turze jednego gracza, nadchodzi czas tury kolejnego uczestnika, według powyższych zasad i reguł. 

 

 I jak wspominałam powyżej, wszyscy WYGRYWAMY RAZEM, GDY WYPEŁNIMY KARTY MISJI I POKONAMY ZŁOCZYŃCĘ..., JAK I PRZEGRYWAMY, GDY ZNACZNIK ZAGROŻENIA DOTRZE NA OSTATNIE, SZÓSTE POLE...

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Zacznę od kolokwialnego określenia - Ta gra wymiata! Wymiata, czy też zachwyca nas swoją znakomitą ofertą na polu planszowej, kooperacyjnej strategii, w której z jednej strony współpracujemy z naszymi towarzyszami, ale też i jednocześnie sami decydujemy o tym, jakie podejmujemy decyzje, jak duże poniesiemy ryzyko oraz jak bardzo zawierzymy szczęściu, a na ile naszej inteligencji. I jest jeszcze oczywiście istotny, dodatkowy bonus - zapierający dech w piersiach, klimatyczny świat Gwiezdnych Wojen!

 

 Zachwyciło mnie w tej grze również to, że mimo faktu jej naprawdę złożonej oferty na polu samej rozgrywki, ilości zawartych elementów gry i możliwych scenariuszy rozwoju zabawy..., cechują ją jednocześnie bardzo proste i naprawdę łatwe do ogarnięcia zasady. Tak naprawdę więcej uwagi wymaga od nas samo przygotowanie, niż późniejsze zawiłości rozgrywki, gdzie de facto mamy do czynienia z koniecznymi czterema etapami naszej tury, w której możemy zaryzykować bardziej, lub nieco mniej. 

 

 Imponującą jest kompatybilność każdego z elementów rozgrywki względem kolejnych, a następnie i całej gry - tu wszystko do siebie idealnie pasuje, każda decyzja wiąże się z przypisanymi jej plusami lub minusami, jak i wreszcie nie ma mowy o tym, byśmy w którymś momencie naszej zabawy „stanęli w miejscu”, nie wiedząc co dalej i jak wybrnąć z impasu. To także bardzo płynna rozgrywka, która dzięki temu upływa nam w iście błyskawicznym tempie, wobec czego też nie zauważamy kompletnie upływającego czasu.

 

 Oczywiście - mimo prostoty zasad i reguł, sugerowałabym raczej sięgnięcie po ten tytuł nieco bardziej zaawansowanym miłośnikom planszówek - zwłaszcza tych spod znaku kooperacyjnych strategii. Wydaje się bowiem, że dla kompletnego laika niektóre z pojęć mogą okazać się na początku trochę nazbyt trudne i kłopotliwe, choć z czasem nawet i on odnajdzie się bez trudu w tej zabawie. I w tym kontekście właściwym wydaje się również sugerowany wiek  - 14 lat, choć w mej ocenie nawet i nieco młodsze dzieci także powinny poradzić sobie z tą grą.

 

 Nie sposób nie docenić fabularnej strony tej pozycji, a więc nawiązań do prawdziwej opowieści o Wojnie Klonów, prawdziwych postaci z filmu – m.in. na czele z Obi-Wan Kenobim oraz Anakinem Skywalkerem, jak i też znanych nam z Gwiezdnych Wojen planet. To uczta dla każdego fana tego Uniwersum, która smakuje wybornie, klimatycznie, po prostu wspaniale.

 

 Smaku tego dodaje również znakomite wykonanie tej gry, gdzie to zachwycają nas i oczarowują jej poszczególne elementy - klimatyczna, kosmiczna plansza z planetami, piękne i jakże imponujące na polu swoich grafik karty, czy też również ładne figurki - m.in. z droidami na czele, które nie wiem dlaczego, ale budzą we mnie szczególny sentyment. Piękne jest to, że te elementy gry są nie tylko ładne dla oka, wykonane z dobrych materiałów i dopracowane na polu swoich szczegółów…, ale też i rodem wzięte z filmów z serii Star Wars.

 

SŁOWEM PODSUMOWANIA:

 

 Planszowa gra „Star Wars: Wojny Klonów”, to w mej ocenie absolutnie najlepsza odsłona gier nawiązująca do tego filmowego Uniwersum, która zachwyca swoją płynną mechaniką rozgrywki, imponuje rozmachem oraz zaskakuje łatwością zasad i  reguł. Do tego dochodzi niepowtarzalny, kosmiczny klimat, piękne wydanie oraz gwarancja znakomitej zabawy i wielkich emocji, które dzielimy wraz z innymi uczestnikami gry.

 

 Dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i gorąco zachęcam was do sięgnięcia po niniejsze dzieło Aleksandra Ortloffa – naprawdę warto!

 

Podziel się!

Okładka gry:

Star Wars: Wojny Klonów

Additional Info:

 • Autor: Alexandar Ortloff
 • Tytuł Oryginału: Star Wars: The Clone Wars
 • Ilustracje: Atha Kanaani
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Świat: 2022
 • Premiera Polska: 2022
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Kooperacyjne
 • Format: Plansza, Karty, Znaczniki, Figurki
 • Liczba Graczy: 2-5
 • Czas Gry: ok. 60 minut
 • Przedział Wiekowy: +14
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 841333117887

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial