Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Splendor: Pojedynek

Opis:

Uleczkaa38

 Pojęcie „SPLENDOR” w świecie miłośników gier planszowych - i wszystko jasne! Oto bowiem wszyscy wiemy, znamy i uwielbiamy tę serię znakomitych gier strategicznych, której to najnowsza odsłona pt. „Splendor. Pojedynek”, ukazała się właśnie w naszym kraju za sprawą Wydawnictwa Rebel. Zapraszam do poznania recenzji tej świetnej pozycji.

 

 WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Tym razem przyjdzie zdobyć nam sławę i splendor w świecie jubilerów, gdyż oto wcielamy się w uznanego i cenionego mistrza jubilerskiej gildii, który wytwarza piękną biżuterię dla władców i najmożniejszych mieszkańców państwa. Problem pojawia się jednak wówczas, gdy oto przychodzi rywalizować nam z konkurentem, który pragnie stać się największym jubilerem w renesansowej Europie…

 

 I tu przyjdzie nam zarządzać kartami, zwojami i znacznikami w taki sposób, byśmy pozyskiwali najcenniejsze klejnoty dla naszych wyrobów, jak i również wykorzystywali specjalne przywileje, które zaprowadzą nas do ostatecznego triumfu!

 

 W klimatycznym, bajkowym i obrazującym cenną koronę władcy - opakowaniu, znajdziemy te oto elementy gry:

 

* 64 karty klejnotów (podzielona na trzy talie poziomów)

* kafel zwycięstwa

* 3 zwoje przywilejów

* 25 znaczników

* 4 karty monarchów

* planszę gry

* woreczek

* instrukcję

 

 W rozgrywce tej mogą brać udział dwie osoby powyżej dziesiątego roku życia, zaś czas rozgrywanie pełnej partii nie powinien przekroczyć 30 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

 Tradycyjnie przed przystąpieniem do gry musimy wykonać kilka niezbędnych przygotowań, tj.:

 

- potasować 3 talie kart klejnotów, a następnie ułożyć je w kolumnie (na dole talia o najniższym poziomie, po środku o średnim, na górze o najwyższym)

 

- odkryć 3 karty trzeciego poziomu, 4 karty drugiego poziomu i 5 kart trzeciego pierwszego poziomu, tworząc z nich układ piramidy na środku stołu

 

- umieścić nad ową piramidą kafel zwycięstwa

 

- wyłożyć planszę pod piramidą i ułożyć na niej losowo wybranych 25 znaczników, rozpoczynając od środkowego pola

 

- ułożyć w rzędzie nad planszą ze znacznikami 3 zwoje zwycięstwa

 

- wyłożyć w rzędzie pod planszą 4 karty monarchów

 

- wybrać osobę rozpoczynającą grę, przy czym wówczas druga osoba bierze 1 zwój przywileju i stawia go przed sobą.

 

 Mówiąc popularnym zwrotem... - lecimy zatem z grą!

 

 Ta opiera się na naprawdę prostych i klarownych zasadach, gdy oto pierwszy gracz może wykonać jedną lub dwie akcje opcjonalne, a następnie konieczną akcję obowiązkową.

 

 AKCJE OPCJONALNE:

 

A). Wykorzystanie przywileju - w tym ruchu gracz może oddać jeden ze zwojów przywilejów na planszę, by w zamian pozyskać 1 dowolny znacznik klejnotu lub perły z planszy (nie można jednak pozyskać znacznika złota).

 

B). Uzupełnienie planszy - tę akcję można wykonać tylko wtedy, gdy woreczek z żetonami nie jest pusty. Wówczas gracz miesza żetony w woreczku, po czym wykłada kolejne na puste miejsca na planszy, rozpoczynając od środkowego pola i podążając dalej po wyrysowanej spirali na planszy, aż woreczek stanie się pusty. Następnie drugi z graczy bierze 1 zwój przywileju i stawia go przed sobą.

 

AKCJA OBOWIĄZKOWA:

 

 W tym przypadku gracz musi wykonać jedną z trzech poniższych akcji, tj.:

 

A). Wzięcie 3 znaczników - gracz zabiera trzy znaczniki klejnotów lub pereł z planszy, pod warunkiem że sąsiadują one ze sobą w ciągłej pionowej, poziomej lub ukośnej linii. Może on zdecydować się także na mniejszą ilość zabranych znaczników - 2 lub nawet 1.

 

Uwaga: wzięcie 2 znaczników o tym samym kolorze oznacza, że jego przeciwnik zyskuje kolejny zwój przywilejów.

 

B). Wzięcie 1 znacznika złota i zarezerwowanie 1 karty przywileju - w tym ruchu gracz  musi wziąć jeden dowolny znacznik złota z planszy, po czym musi również wziąć jedną wybraną kartę z piramidy (puste miejsce zastępuje kartą z talii), bądź też w zamian wybrać jedną kartę z dowolnej talii kart klejnotów o zróżnicowanych poziomach (kartę lub karty te należy kryć przed przeciwnikiem).

 

C). Zakupienie karty klejnotu - by dokonać zakupu, gracz musi wybrać 1 kartę z piramidy lub z wcześniej zarezerwowanych kart, po czym opłacić jej zakup adekwatnym znacznikiem (o właściwej wartości). Co istotne, karta ta pomniejsza koszty zakupów kolejnych kart klejnotów o daną wartość opisaną na karcie).

 

 Zakupioną kartę lub karty kładziemy przed sobą w ten sposób, by zawsze były widoczne jej górne wartości. Miejsce zakupionej karty z piramidy zapełniamy kolejną kartą z talii.

 

 Zakupione karty DAJĄ NAM SPECJALNE UMIEJĘTNOŚCI według widniejących na nich oznaczeń, czyli np.:

 

- możliwość zagrania dwóch tur pod rząd

 

- możliwość wzięcia znacznika klejnotów z planszy o takim samym kolorze, jak karta

 

- możliwość otrzymania 1 zwoju przywilejów

 

 - możliwość zabrania przeciwnikowi 1 znacznika klejnotów lub perły.

 

Zakupione karty mogą być oznaczone także SYMBOLEM KORONY, a wtedy umożliwiają nam one:

 

 - po zdobyciu 3 koron możemy wziąć jedną z kart monarchów, jak i rozpatrzyć widniejącą na niej umiejętność

 

- po zdobyciu 6 koron możemy również wziąć jedną z kart monarchów, jak i rozpatrzyć widniejącą na niej umiejętność.

 

 I tak też po wykonaniu koniecznych i dopuszczalnych ruchów, gracz musi podliczyć posiadane znaczniki (klejnoty, perły i złoto). Co istotne, nie może posiadać on więcej niż 10 znaczników, wobec czego ich nadmiar musi odrzucić (dowolne z posiadanych, wkładając je do woreczka).

 

 Po podliczeniu, należy sprawdzić czy został spełniony jeden z 3 warunków zwycięstwa, tj.:

 

- zdobycie 20 punktów prestiżu!

 

- zdobycie 10 koron!

 

- zdobycie 10 punktów prestiżu na kartach tego samego koloru.

 

JEŚLI UDAŁO SIĘ SPEŁNIĆ JEDEN Z POWYŻSZYCH WARUNKÓW, GRA DOBIEGA KOŃCA!

 

 JEŚLI JEDNAK NIE, to gra toczy się dalej, a swój ruch ma teraz przeciwnik.

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Jak sami widzicie po powyższym zarysie zasad i reguł gry, mamy tu do czynienia z niezwykle ciekawą, dynamiczną i przede wszystkim efektowną na polu strategicznej rywalizacji, odsłoną serii „Splendor”! To zdecydowanie bardziej rozwinięta, złożona i w mej ocenie ciekawsza wersja tej gry, która na pierwszym polu stawia swego rodzaju wyścigową rywalizację dwóch uczestników rozgrywki, którzy dążą do jak najszybszego spełnienia jednego z trzech warunków zwycięstwa.

 

 Gra ta bazuje na niezwykłe płynnej mechanice rozgrywki, gdzie każdy z uczestników ma jasno określone różnego rodzaju możliwości zagrań i konieczne ruchy, jakie musi wykonać. To dobieranie znaczników, kart, poświęcanie zasobów na rzecz przyszłych korzyści i oczywiście strategia podejmowania odpowiedniego ryzyka, która czasami przynosi zwycięstwo, ale nierzadko i przegraną. I znakomitym jest to, że losowość w tej grze wydaje się być drugoplanową, gdyż tak naprawdę to właśnie my decydujemy o wszystkim za sprawą naszych zagrań - dowolnych, lub obowiązkowych.

 

 Z pewnością jest to również efektowniejsza i bardziej urozmaicona rozgrywka - głównie dzięki ciekawym opcjom specjalnych umiejętności dawanych przez karty, gdzie w głównej mierze decyduje się to, kto wygra całą zabawę. To nowe rozwiązania, nowe możliwości i bardzo cenny oręż w rękach każdego z uczestników gry, którym warto się posługiwać - ale najlepiej umiejętnie na polu taktyki oraz rozsądnego ryzyka.

 

 Właściwym wydaje się także przypisany tu wiek uczestników tej zabawy - dziesięciolatki i starsi, gdyż także i dzieci bez trudu odnajdą się w zawiłościach tej rozgrywki. Powiem więcej - tytuł ten może okazać się również znakomitym wprowadzeniem w świat planszowej i karcianej rozrywki dla tych osób, którym dotąd nie było po drodze z tą formą spędzania wolnego czasu. Nie bez znaczenia w tym względzie jest fakt, że mamy tu tylko dwóch uczestników gry, czyli kwintesencję rywalizacji oraz brak napięcia związanego z oczekiwaniem innych osób na swoją kolejkę.

 

 Tradycyjnie też zachwyca nas wizualna postać tej gry, czyli niezwykle bajkowe, malownicze i zarazem klimatyczne karty z pięknymi ilustracjami, równie zjawiskowe znaczniki szlachetnych kamieni i metali, ładna dla oka plansza oraz majestatyczne zwoje przywilejów. To piękno oraz jakość dobrych materiałów, z jakich wykonane te elementy, co przekłada się zaś na ich długą żywotność. Istotnym wydaje się również to, że cała ta gra spowita jest klimatem świata epoki renesansu, co widać na absolutnie każdym kroku...

 

SŁOWEM PODSUMOWANIA:

 

Strategiczno-ekonomiczna gra dla dwojga pt. „Splendor. Pojedynek”, to bez wątpienia pozycja niezwykle ciekawa, dobrze wykonana i gwarantująca świetną rozrywkę. Mamy tu proste zasady, bardzo dynamiczną i płynną mechanikę rozgrywki oraz wizualne piękno tego tytułu, które oczaruje sobą tak dziecięcego, jak i dorosłego gracza. Najważniejsze są jednak emocje ekscytacji i rywalizacji, których przy tej zabawie uświadczymy mnóstwo. Tym samym pozostaje mi już tylko gorąco zachęcić was do sięgnięcia po ten tytuł – polecam, naprawdę warto!

Podziel się!

Okładka gry:

Splendor: Pojedynek

Additional Info:

 • Autor: Marc André, Bruno Cathala
 • Tytuł Oryginału: Splendor Duel
 • Ilustracje: Davide Tosello
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2022
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Karciane
 • Format: Plansza, Karty, Znaczniki
 • Liczba Graczy: 2
 • Czas Gry: ok. 30 minut
 • Przedział Wiekowy: +10
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 3558380100232

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial