Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Cortex. Harry Potter. Wyzwania

Opis:

Uleczkaa38

 Jesteś fanem opowieści o Harrym Potterze i do tego uwielbiasz łamigłówkowe gry...? Świetnie! Oto bowiem właśnie z myślą o tobie powstała znakomita gra „Cortex. Harry Potter. Wyzewania”, która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel. Zapraszam do poznania recenzji tego tytułu.

 

 Podobnie, jak to miało miejsce w przypadku poprzednich odsłon gier z serii „Cortex”, tak i tym razem staniemy przed porcją rozmaitych wyzwań, zadań i testów, które sprawdzą naszą wiedzę, umiejętność logicznego myślenia, refleks oraz...  rozpoznawanie kształtów za pomocą zmysłów. Wszystko to zaś będzie dotyczyć rzecz jasna magicznego świata Harry'ego Pottera, bo jakże mogłoby być inaczej.

 

 W urokliwym, kolorowym i opatrzonym postacią Harry'ego Pottera opakowaniu z grą, znajdziemy te oto elementy:

 

* 90 kart (w tym 74 karty testów, 6 kart wyzwań  i 10 kart faktur z wytłoczeniami)

* 6 układanek z herbem Hogwartu

* instrukcję

 

 W zabawie tej może uczestniczyć od 2 do 6 osób powyżej ósmego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii nie powinien przekroczyć kwadransa.

 

 Ogólna idea gry opiera się na tej zasadzie, iż odpowiadamy na pytania i zadania z kart, w zamian zdobywamy elementy układanki, jak i wreszcie tworzymy z nich herb Hogwartu.

 

 Zanim jednak damy się porwać rozgrywce, musimy wykonać kilka niezbędnych przygotowań, tj.:

 

- ułożyć 10 kart faktur na stole (przez 30 sekund każdy może je oglądać i dotykać)

 

- następnie powyższe karty odkładamy zakryte na bok

 

- utworzyć talię z potasowanych kart testów i wyzwań, po czym umieścić ją na środku stołu.

 

MOŻEMY ZACZYNAĆ GRĘ!

 

 Tę zaczyna najmłodszy uczestnik, który odwraca pierwszą kartę z talii testów i wyzwań. Następnie wszyscy rozpatrują widniejące na niej zadanie, po czym ta osoba, która uzna, iż jest w stanie sobie z nim poradzić, zakrywa jako pierwsza ową kartę, jak i udziela odpowiedzi.

 

 Po jej udzieleniu następuje sprawdzenie, czy sobie poradziła z wyzwaniem.

 

- jeśli tak, to wówczas zgarnia ową kartę dla siebie

 

- jeśli zaś się pomylił, to odrzuca kartę na stos kart odrzuconych, jak i nie może brać udziału w rozpatrywaniu kolejnej karty

 

UWAGA: każdy gracz może mieć tylko 4 karty przed sobą (gdy zdobywa piątą, wówczas musi odrzucić jedną z poprzednich i zastąpić ją tą nową).

 

Ponadto jeśli uda mu się zdobyć 2 karty o takim samym rewersie, to MOŻE WYMIENIĆ JE NA JEDEN ELEMENT UKŁADANKI HERBU.

 

Kolejny element układanki można zdobyć również za prawidłowe rozwiązanie testu, o którym to opowiem za chwilę.

 

GRA DOBIEGA KOŃCA, GDY KOMUŚ Z UCZESTNIKÓW UDA SIĘ ZŁOŻYĆ HERB Z POZYSKANYCH ELEMENTÓW UKŁADANKI!

 

Kwintesencją tej rozgrywki są jednak nowe zadania i testy na kartach, podzielone na 8 kategorii:

 

1. Tajne przejścia - to wyzwanie przybiera postać swoistego labiryntu, gdzie celem gracza jest odgadnięcie przedmiotu, do jakiego prowadzi ścieżka Harry'ego Pottera.

 

2. Wyścig o złoty znicz - w tym wyzwaniu zadaniem gracza jest przyjrzenie się trzem parom czarodziejów na miotłach, a następnie określenie kolejności, którzy z nich będą pierwsi na mecie powietrznego wyścigu.

 

3. Unikalny patronus - tym razem chodzi o zakrycie dłonią grafiki z patronusami, a następnie określenie tego, który z nich pojawia się na niej tylko raz.

 

4. Magiczny chaos - to zadanie sprowadza się do określenia dominującej (największa ilość) poświaty, jaka otacza przedmioty na grafice karty.

 

5. Pojedynek na zaklęcia - to ciekawe wyzwanie sprowadza się do rzucenia przez gracza zaklęcia na innego uczestnika zabawy, poprzez wypowiedzenie słowa „Cortexum!”. Tyle tylko, że widniejąca na karcie grafika oznacza po pierwsze to, palcem której ręki należy to zrobić, jak i na kogo należy rzucić ów zaklęcie… 

 

6. Domy Hogwartu - na tej karcie widnieją trzy pozornie jednakowe herby, ale jeden z nich zawsze różni się czymś od pozostałych. Zadaniem gracza jest wskazanie tego herbu oraz elementu, jakim się on różni od dwóch pozostałych.

 

7. Magiczny krąg - na rewersie tej karty znajdziemy 6 magicznych symboli, ale na awersie jest ich o jeden więcej, lub mniej. Gracz odwraca kartę, zakrywa ją ręką i ujawnia, o jaki symbol chodzi jego zdaniem.

 

8. Wyzwanie - i wreszcie ostatnia i w mej ocenie najciekawsza karta wyzwań, która wymaga od gracza rozpoznania po fakturze karty przedmiotu, jaki na niej widnieje. Oczywiście gracz ma zamknięte oczy, zaś kartę wybierają dla niego pozostali uczestnicy.

 

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Jak sami widzicie, gra ta jest niezwykle interesującą, dynamiczną i zabawną propozycją dla wszystkich fanów karcianych quizów! Oczywiście jej przewodnim motywem jest magia z Harry'ego Pottera, co tylko i wyłącznie czyni tę zabawę jeszcze bardziej udaną, porywającą i klimatyczną. 

 

 Ogólne zasady gry są podobne do tych znanych nam z innych odsłon serii „Cortex”, aczkolwiek w tym przypadku ważnym urozmaiceniem są wskazane powyżej zadania/testy, które po pierwsze nawiązują do opowieści o Harrym Potterze..., po drugie zaś rozwijają umiejętności dziecięcego gracza  - pamięć, spostrzegawczość, logiczne myślenie, refleks itd. Znakomitym jest to, że zadania zostały dobrane w taki sposób, by każde z nich odpowiadało za inny wymiar pracy naszego mózgu.

 

 Tradycyjnie muszę docenić prostotę zasad tej gry, jak i tym samym płynność całej rozgrywki, co wynika jedno z drugiego. Tu nie ma po prostu nic trudnego, dzięki czemu już od pierwszych chwil zabawy orientujemy się w jej regułach bez najmniejszego kłopotu. To zaś przekłada się na płynną i niezwykle dynamiczną rozgrywkę, gdzie wszystko dzieje się błyskawicznie i gdzie każdy gracz jest ciągle zaangażowany w rywalizację.

 

 Jakość wydawanych gier przez Rebla jest znana... i ten tytuł tylko potwierdza ten fakt! Mamy tu bowiem do czynienia z pięknymi, bajkowymi, niezwykle malowniczymi i klimatycznymi elementami tej gry - kartami, częściami układanki herbów, czy też nawet samą, przejrzystą instrukcją. Ponadto warto docenić fakt, że piękne i niewielkich rozmiarów pudełko z grą możemy bez trudu zabrać ze sobą w absolutnie każdą podróż.

 

 Jeśli lubicie i kochacie serię gier „Cortex”, to pokochacie również i tę pozycję. Pokochacie z jej proste i w pełni zrozumiałe zasady, za niezwykle płynną mechanikę rozgrywki oraz klimat rodem z książek i filmów o Harrym Potterze. To idealna propozycja na czas rozpoczynającego się karnawału, która zachwyci tak dziecięcego, jak i dorosłego miłośnika karcianych quizów. Ze swej strony oczywiście gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł – naprawdę warto!

Podziel się!

Okładka gry:

Cortex. Harry Potter. Wyzwania

Additional Info:

 • Autor: Johan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
 • Tytuł Oryginału: Cortex. Harry Potter
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Świat: 2022
 • Premiera Polska: 2022
 • Gatunek: Gry KarcianeGry Planszowe
 • Format: Karty, Układanki,
 • Liczba Graczy: 2-6
 • Czas Gry: ok. 15 minut
 • Przedział Wiekowy: +8
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 3558380100874

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial