Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Łąka

Opis:

Uleczkaa38

  Mamy porę roku, jaką mamy - jesienny i przedzimowy czas, który nie sprzyja wyprawom na łono natury... Na szczęście oto możemy znów poczuć powiew letniego słońca, usłyszeć śpiew ptaków i owadów oraz poczuć piękny zapach kwitnących kwiatów  - zasiadając do spotkania z klimatyczną grą planszową dla całej rodziny pt. „Łąka”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebel! Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Zgodnie z powyższym wstępem, gra ta oferuje nam sobą niezwykłe spotkanie z naturą. A wcielamy się w niej w wędrowców i obserwatorów przyrody, którzy stają przed zadaniem dotarcia, ujrzenia i zdobycia najwspanialszych miejsc i widoków, dzięki czemu uzyskamy tytuł najlepszego obserwatora i miłośnika przyrody. Oczywiście chrapkę na ten tytuł mają również i pozostali uczestnicy gry.

 

 W niezwykle malowniczym, bajkowym i kolorowym pudełku z grą znajdziemy:

 

* planszę główną

* 2 dwustronne plansze ognisk wraz z zaślepkami

* 184 karty gry

* żetony celów, szlaków, dróg, premii

* żeton pierwszego gracza

* 5 kopert z dodatkowymi kartami

* znacznik rundy

* 4 składane podajniki

* indeks kart

* instrukcję

 

 W zabawie tej może brać udział od 1 do 4 osób powyżej dziesiątego roku życia, zaś pełna rozgrywka trwa dosyć długo - od godziny do 90 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

 Głównym celem rozgrywki jest kolekcjonowanie przez nas kart, które pozwolą stworzyć nam własny, przepiękny, łąkowy raj, wypełniony wspaniałymi zwierzęta i równie wyjątkowymi roślinami. Zwycięzcą całej gry zostanie ta osoba, której łąka będzie zawierać najcenniejsze i najpiękniejsze elementy.

 

 Zanim jednak oddamy się pasjonującej rozgrywce, musimy wykonać wiele niezbędnych czynności, bez których jednak nie ruszymy z zabawą:

 

- ułożyć główną planszę gry na środku stołu

 

- obok niej umieścić planszę ogniska, z symbolem właściwym liczbie graczy u góry

 

-  umieścić żetony drogi w miejscu dostępnym dla wszystkich graczy

 

- umieścić 3 podajniki na karty w specjalnych otworach na planszy, a obok niej czwarty

 

- umieścić odpowiednie talie gry w powyższych podajnikach ( talie W, S, E w podajnikach na planszy, a talię N w podajniku obok niej)

 

 - następnie musimy umieścić odpowiednie karty z talii w podajnikach na naszej planszy gry - według strzałek na niej

 

- umieścić losowo wybrane żetony celów na odpowiednich polach na planszy ogniska

 

- zablokować zaślepkami wcięcia na planszy ogniska, w zależności od liczby graczy

 

- umieścić znacznik rundy na pierwszym z kamieni na torze rund na planszy ogniska

 

Pozostają nam jeszcze czynności związane z wyposażeniem graczy, czyli:

 

* rozdać każdemu z uczestników gry po 5 żetonów szlaków w jednolitym kolorze

* rozdać po 3 żetony premii w kolorze gracza

* rozdać po 1 żetonie drogi

* rozdać po jednej, początkowej karcie podłoża

* rozdać każdemu z graczów na rękę po: 1 karcie z talii W, 2 karty z talii S, 1 kartę z talii E oraz 1 kartę z talii N (ma to miejsce przy pierwszej rozgrywce)

* wreszcie przekazać żeton pierwszego gracza tej osobie, którą użądliła ostatnio pszczoła lub osa

 

Uffffff.... - napracowaliśmy się, prawda? Na szczęście to już koniec przygotowań i możemy zaczynać grę!

 

 Rozgrywkę zaczyna osoba posiadająca żeton pierwszego gracza, która wykłada przed sobą kartę początkową podłoża - ona decyduje, którą stroną ją położy. Kolejno gracz ten wykonuje ruch poprzez umieszczenie jednego ze swoich żetonów szlaków w dowolnym wcięciu na obwodzie planszy głównej, lub w planszy ogniska.

 

Póki co, omówmy planszę główną…

 

 Z tym powyższym krokiem wiąże się możliwość wykonania jednej z dwóch akcji, opisanej na umieszczonym żetonie szlaku:

 

- może on zabrać na rękę kartę gry, umieszczoną na planszy według zasady, iż jest ona oddaloną od żetonu szlaku o tyle pól, ile na nim napisano. Wyjątkiem jest żeton szlaku ze znakiem zapytania, która pozwala zabrać nam z planszy dowolną kartę w rzędzie lub kolumnie

 

- puste miejsce na planszy należy uzupełnić kolejną kartą z właściwej talii

 

- co więcej, gracz może zagrać ponadto jedną ze swych kart z ręki, kładąc ją na swój obszar okolicznej łąki. I tu niezbędne jest wyjaśnienie, iż:

 

* karty podłoża (możemy ich wyłożyć na własny obszar łąki w maksymalnej ilości 10 i co istotne, karty stanowią swoisty punkt wyjścia do zagrywania i zdobywania kolejnych kart)

 

* karty obserwacji (jak wskazuje sama nazwa, karty tę są zapisem naszych łąkowych obserwacji, ukazując zwierzęta, rośliny i wytwory człowieka, jak i przynosząc nam punkty zwycięstwa. Taka kartę możemy zagrać/położyć na nasz obszar łąki wtedy, gdy są spełnione na nim zawarte na karcie symbole, tj. możemy położyć je daną ułożoną już wcześniej kartę, gdy znajduje się na niej wymagany symbol)

 

* karty krajobrazów (karty te odzwierciedlają naszą okolicę łąki i przynoszą nam punkty zwycięstwa. By jednak zagrać tą kartą na nasz obszar łąki, musimy posiadać 1 nieużyty żeton drogi. Oczywiście niekiedy będą nam potrzebne i inne symbole, które winny posiadać ułożone wcześniej karty na naszym obszarze łąki)

 

* karty znalezisk (te karty ukazują nam przedmioty, na które trafiliśmy podczas naszej wędrówki po łące. Karty te również dają symbole zwycięstwa, zaś możemy je zagrać/ułożyć na naszym obszarze tylko wtedy, gdy mamy już tam kartę krajobrazu - kładziemy ją na nią)

 

 UWAGA - istnieje możliwość zastąpienia brakującego symbolu na kartach naszego obszaru łąki. By tak się stało, możemy odrzucić dwie dowolne karty z ręki, co automatycznie anuluje widniejące na niej lub na nich wymagane i zarazem brakujące nam symbole. Jednakże - obowiązuje zasada, że musi pozostać co najmniej 1 wymagany symbol, by móc zagrać jakąkolwiek kartę.

 

 I tak też zagrywamy karty, dobieramy je z planszy i tym samym budujemy cenny obszar naszej łąki i jej okolicy.

 

 Jednocześnie możemy również poświęcić nasz ruch na planszę ogniska. A wtedy:

 

- możemy umieścić żeton szlaku w wolnym wcięciu w planszy ogniska i wówczas możemy wykonać zapisaną na nim akcję specjalną:

 

- wziąć na rękę jedną dowolną kartę z planszy głównej

 

- wziąć dwa żetony dróg i ułożyć je na naszym obszarze łąki

 

- podejrzeć 3 wierzchnie karty z wybranej talii w podajniku na planszy głównej, a następnie wziąć na rękę jedną z nich

 

- możemy również użyć żetonu szlaku ze znakiem zapytania, którego włożenie we wcięcie w planszy ogniska daje nam możliwość wykonania dowolnej akcji specjalnej

 

- możemy również realizować cele na planszy ogniska, tj. musimy mieć na naszym obszarze łąki symbole, które odpowiadają parze żetonów celów umieszczonych na planszy ogniska. Jeśli je mamy, to możemy położyć pomiędzy nimi na planszy ogniska żeton premii, co daje nam dodatkowe punkty.

 

- wreszcie możemy zagrać żeton szlaku na jedną z ławek na planszy ogniska, co daje nam możliwość zagrania karty na nasz obszar łąki lub okolicy

 

 Runda gry dobiega końca, gdy zostaną wykorzystane wszystkie żeton szlaków. Wówczas każdy z uczestników zbiera swoje żetony szlaków z obu plansz, jak i następuję przekazanie żetonu pierwszego gracza kolejnej osobie.

 

 Kolejna runda odbywa się według podobnych zasad - zagrywania, dobierania i budowania z kart naszego bogatego obszaru łąki i okolicy. Jednocześnie należy przesunąć znacznik rundy na kolejne pole. Co istotne - jeśli znacznik rundy przekroczy symbol klepsydry, wówczas musimy zebrać wszystkie karty z planszy głównej, zastąpić talię S talią N, jak i ułożyć od nowa karty na planszy.

 

 KONIEC GRY następuje wówczas, gdy zakończymy ostatnią rundę, czyli gdy znacznik rundy dotrze na ostatnie pole na planszy. Wówczas też następuje zliczanie przez każdego gracza punktów z jego kart na obszarze łąki i okolicy, jak i też z żetonów premii umieszczonych na planszy ogniska. 

 

 ZWYCIĘZCĄ ZOSTAJE TA OSOBA, KTÓRA MA ŁĄCZNIE WIĘCEJ PUNKTÓW ZWYCIĘSTWA! (w przypadku remisu decyduje większa ilość kart znalezisk).

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

 Oceniając daną grę planszową staram się wyłożyć i omówić najważniejsze z zasad i reguł, jednak w tym przypadku musiałam opisać tu w nieco bardziej szczegółowy sposób przebieg rozgrywki, gdyż co by nie powiedzieć, jest on na tyle złożonym, że postąpić inaczej nie mogłam. Mamy tu bowiem naprawdę wiele poszczególnych elementów tej gry, równie imponującą liczbę dopuszczalnych rozwiązań podczas rozgrywki, jak i też pokaźną porcję różnego rodzaju wyjątków, ograniczeń, zakazów. I oczywiście na początku wywiera to na nas nieco przytłaczające odczucie zagubienia, ale już po pierwszych kilkunastu/kilkudziesięciu minutach zabawy, wszystko staje się nagle jasne, proste i klarowne.

 

 I gdy już wiemy dobrze „co i jak”, to wówczas możemy w pełni docenić największe zalety i atuty tego tytułu, którymi dla mnie są:

 

- niezwykle płynna mechanika rozgrywki, gdzie nie mamy dłuższych przestojów pomiędzy naszymi kolejny ruchami, gdzie mamy dużą ilość dostępnych kroków, jak i wreszcie gdzie każdy z uczestników gry jest w nią nieustannie zaangażowany

 

- bazowanie na naszej zdolności przewidywania, spostrzegawczości i dobrej pamięci, która w mej ocenie jest tu znacznie ważniejszą, niż losowość wyboru kart

 

- idealne dopasowanie poszczególnych elementów na planszy, względem żetonów, kart itd., by wspomnieć chociażby o samych wgłębieniach na talie kart na głównej planszy gry

 

- przystępność tego tytułu dla szerokiego grona odbiorców, tak pod kątem wieku graczy, ich zainteresowań, jak i doświadczenia z planszówkami, gdyż na początku każdy z nas jest tutaj zupełnie „zielony”, dzięki czemu wszyscy i równym stopniu „uczymy się tego tytułu”

 

- wreszcie wspominana już złożoność zasad i reguł, dzięki czemu nigdy nie jest nudno, każda nowa runda może mieć zaskakujący przebieg, jak i też po wielu rozegranych partiach wciąż możemy odnajdywać w tej grze coś nowego

 

 To oczywiście najważniejsze z plusów tego tytułu, gdyż nie można zapomnieć również walorach emocjonalnych i estetycznych. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, to mamy tu znakomity, bajkowy, niezwykle ekologiczny i zarazem edukacyjny element, gdy oto naprawdę możemy poczuć się jak podczas spaceru na łonie natury, docenić piękno świata roślin, owadów, zwierząt, jak i wreszcie poszerzyć naszą wiedzę na ich temat, co wydaje się być szczególnie ważnym w kontekście najmłodszych uczestników tej zabawy. 

 

 To również rzecz jasna niezwykle zabawny, familijny, ale też i baśniowy klimat, który wzbudza w nas tyleż sama gra i rywalizacja z innymi, co i właśnie piękno wykonania i wydania tego tytułu. Pięknymi, oszałamiającymi i zachwycającymi są tutaj bowiem absolutnie wszystkie elementy tej gry - począwszy od obu plansz, poprzez kolorowe i opatrzonymi grafikami natury karty, a kończąc na równie ładnych dla oka żetonach i znacznikach. Do tego warto docenić także jakość materiałów z jakich wykonano te elementy, co gwarantuje ich długą trwałość.

 

 PODSUMOWANIE:

 

 Twórcą tej gry jest Klemens Kalicki, co budzi tyleż wyraz uznania pod jego adresem za wymyślenie tak świetnej pozycji, jak i też dumę z tego aktu, że oto mamy do czynienia ze stricte rodzimą grą. Poza tym jest to z pewnością jedna z ciekawszych, najbardziej klimatycznych i pięknych w swej wizualnej postaci gier planszowych, jakie miałam okazję poznać w swoim życiu. Wreszcie pozycja ta niesie znakomitą zabawę, funduje wielkie emocje i przekonuje nas o tym, że świat natury jest pięknym i magicznym. Polecam - naprawdę warto sięgnąć po ten tytuł!

 

Podziel się!

Okładka gry:

Łąka

Additional Info:

 • Autor: Klemens Kalicki
 • Tytuł Alternatywny: Meadow
 • Ilustracje: Karolina Kijak
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2021
 • Gatunek: Gra Planszowa
 • Format: Gra Planszowa, Gra Karciana
 • Liczba Graczy: 1-4
 • Czas Gry: 60-90 minut
 • Przedział Wiekowy: +10
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5902650615793

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial