Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Gniew Aniołów. Bitwa O Duszę Człowieka!

Opis:

Uleczkaa38

  Monumentalna, wielka, epicka, okazała... - każde z tych pojęć pasuje idealnie do opisania i określenia najnowszej premiery od Wydawnictwa Rebel - gry pt. „Gniew Aniołów - bitwa o duszę człowieka”, która jest dziełem Daniela i Isaaca Fryxeliusów - twórców legendarnej „Terraformacji Marsa”. Posłużę się tylko kilkoma liczbami, by uświadomić wam rozmach tej pozycji: 45 cm długości opakowania gry, 3,50 kg jej wagi, czy też wreszcie ponad 200 poszczególnych elementów, jakie składają się na tę pozycję. Prawda, że robi wrażenie...?

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

 Przewodnim motywem tej gry jest walka... - walka o duszę człowieka, w której biorą udział zastępy aniołów oraz armia piekielnych demonów. Miejscem rozgrywki jest zaś ogromne pole bitwy, na którym mierzą się te dwie nacje i którym przewodzimy my - gracze, wcielając się w archanioła lub potężnego arcydemona (jak kto woli), zaś za oręż posłużą nam specjalne karty, z którymi wiążą się przydatne umiejętności.

 

 Tym razem nie wymienię wszystkich elementów gry, ograniczając się jedynie do wskazania, że w ich skład wchodzą karty, kości, znaczniki, figurki postaci, jak i oczywiście plansze gry. 

 

 W rozgrywce tej może brać udział od jednej do czterech osób powyżej czternastego roku życia, zaś czas pełnej gry oscyluje wokół godziny.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

 Przedstawienie wszystkich zasad i złożoności mechaniki tej gry jest zadaniem co najmniej trudnym, jeśli nie niemożliwym. Dlatego ograniczę się do najważniejszych punktów, który powinny dać wam ogólny pogląd tego, jak i z czym to się gra.

 

 To monumentalna strategia, czyli naszym punktem wyjścia jest główna plansza gry (mamy ją w większej i mniejszej wersji, gdzie ta pierwsza przypada na rozgrywkę 4 osób, mniejsza na grę w węższym gronie). 

 

 Na planszy rozmieszczamy następnie wszystkie kluczowe elementy, według opisów w instrukcji - góry i fontanny, drużyny, oddziały, znaczniki postaci. Ponadto każdy gracz otrzymuje startowy zestaw 12 kart w odpowiednio przypisanym mu kolorze.

 

 I tak też możemy zaczynać...

 

 A tę zaczynają siły ciemności (po prostu tak już jest), gdzie to każdy gracz posiada 12 kart na ręce (karty tę będą zmieniane w czasie rozgrywki, ale w początkowej fazie zawsze musi być ich 12).

 

 Gracz może wykonać ruch, na który przypadają dwie fazy - akcji oraz zasobów.

 

* FAZA AKCJI: ten etap sprowadza się w głównej mierze do dokonywania zakupów lepszych kart, kupowania przydatnych ulepszeń dla swojej armii, umieszczania konkretnych jednostek na planszy gry, wydawania rozkazów swojej armii, jak i wreszcie zagrywania kart.

 

 Każda z tych czynności wymaga od nas poświęceń, czyli innymi słowy kryształów, którymi płacimy na dodatkowe ulepszenia, czy też nowe karty - tak na rękę, jak i np. do naszej rezerwy. A te dają nam dodatkowe moce, efektywność walki, przewagę jednostek na planszy gry.

 

 Możliwym jest również zagrywanie kart tzw. „taktycznych”, gdzie to jedna taka karta może wpłynąć swoją mocą w znaczny sposób na przebieg gry, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż gracz może zagrać tylko jedną taką kartę na całą turę.

 

 Możliwe są również Bitwy, które mają miejsce wówczas, gdy oddział aniołów wkroczy na terytorium demonów (i odwrotnie). A rozstrzygnięcie takiej bitwy odbywa się za pomocą rzutów kości (te wskazują m.in. liczbę obrażeń żołnierzy) oraz poprzez zagrywanie kart bitewnych, które również decydują o liczbie obrażeń, lub ich uniknięciu. 

 

 Efektem bitwy może być zajęcie obszaru wroga na planszy, bądź też wycofanie się niedobitków atakujących.

 

* FAZA ZASOBÓW: w tej części rozgrywki (wieńczy ona sobą zawsze turę gracza/drużyny) nastaje ważny czas zdobywania punktów duszy, zbierania cennych zasobów, dobierania kart oraz przywracania rozkazów.

 

- zdobywanie punktów duszy wiąże się z liczeniem obecności oddziałów danej strony na obszarze planszy, który odzwierciedla sylwetkę człowieka. Każde dotarcie na takie pole, wiąże się ze zdobyciem 1 punktu duszy. Co ważne, kolejny punkt duszy można zdobyć za przejęcie ołtarza wroga (odpowiedniego elementu na planszy gry)

 

- zbieranie zasobów polega zaś na liczeniu zdobytych fontann i kryształowych gór, za co otrzymuje się po figurce anioła lub demona. Zasoby te służą także do leczenia przywódców obu armii

 

- dobieranie kart sprowadza się do uzupełniania kart na ręce do takiej liczby, na jaką pozwala aktualny limit gracza. Karty dobiera on ze swojej talii, bądź też z talii kart odrzuconych, które jednak nie podlegają tasowaniu.

 

- i wreszcie przywracanie rozkazów, czyli przesuwanie znaczników rozkazów z pola „wykorzystane” na pole „dostępne”.

 

 ZWYCIĘZCĄ GRY zostaje ten gracz/drużyna, która jako pierwsza uzyska 7 punktów duszy. Wtedy też dusza człowieka zostaje ocalona, bądź też przeklęta...

 

 Twórcy gry przewidzieli tu także dodatkowe scenariusze rozgrywki dla bardziej zaawansowanych graczy, gdzie to mamy m.in. scenariusz nacierania demonów na obszary aniołów - tylko taki układ, bądź też rozgrywkę, gdzie ołtarze znajdują się w możliwie najdalszym położeniu od obszaru duszy człowieka na plany gry, co bardzo utrudnia całą strategię...

 

WRAŻENIA Z GRY: 

 

 Rozpoczynające tę recenzję określenia -  monumentalna, wielka, epicka, okazała, oddają w najlepszy sposób również wrażenie z tej całej rozgrywki. Otóż mamy tu do czynienia ze znakomitym połączeniem karcianej strategii z planszową grą o pozyskiwanie terenów i zasobów, gdzie to oba te elementy rozgrywki są równie istotne. Karty dają nam moce i umiejętności, ale to postępy na planszy prowadzą do zwycięstwa, lub przegranej. I to też wydaje się być największą wartością i zarazem wyzwaniem, w tej grze.

 

 Dziesiątki możliwych ruchów, rozmaite konfiguracje w układzie naszych kart, strategiczne decyzje co do wykorzystania danej karty teraz, albo odczekania na właściwy moment - tu wszystko, absolutnie każdy najdrobniejszy ruch ma swoje wielkie znaczenie, dzięki czemu też mechanika tej rozgrywki jest niezwykle płynną, gdyż nieustannie coś się tutaj dzieje, na planszy następują kolejne ruchy wojsk przeciwnika, a i też w każdej chwili możemy być wezwani do wojny. To z kolei wymaga od nas wielkiej uwagi, spostrzegawczości i pełnego zaangażowania w tę rozgrywkę.

 

 Nie będę ukrywać, iż gra ta była jedną z najtrudniejszych (jeśli nie najtrudniejszą) w moim życiu, co wiąże się tyleż z jej rozmachem, co i ogromną liczbą dostępnych ruchów i rozwiązań w turze gracza. Dlatego też nie wolno zrażać się tym, iż początkowo będziemy co chwilę zaglądać do instrukcji, gdyż inaczej po prostu nie ruszymy z miejsca. Jednakże z czasem - myślę, że po rozegranie trzech, czterech partii, będziemy mogli odnajdywać się w zawiłościach tej gry coraz lepiej, a po pewnym czasie instrukcja będzie już tylko ładną ozdobą naszego pola gry. W tym kontekście wydaje się też właściwie określony minimalny wiek gracza - czternaście lat.

 

 Gra ta powinna przypaść do gustów bardzo szerokiemu gronu miłośników planszówek i karcianek. Przede wszystkim oferuje ona sobą tyleż dynamiczną, co i złożoną rozgrywkę, w której ciągle coś się dzieje i do tego to właśnie my odgrywamy tu najważniejszą rolę - niekoniecznie zaś szczęście. To strategiczna uczta na polu przewidywania rozwoju sytuacji, ruchów przeciwnika oraz odrobiny ryzyka na polu dobierania i odrzucania kolejnych kart, które mogą dać nam przewagę, ale też i doprowadzić do klęski. 

 

 Nie sposób nie wyrazić zachwytu i uznania dla jakże klimatycznego, okazałego i pięknego wydania tej gry. Tu wszystko jest iście baśniowe, epickie i wyjątkowe, by wspomnieć o samych planszach gry, które przywołują skojarzenia z filmowymi działami spod znaku fantasy i horroru, ale też i o tych wszystkich ponad 200 elementach z kartami, znacznikami i figurkami na czele, które maja ładne kształty, piękne kolory i zaklęty w nich klimat. Co więcej, cechuje je także dobra jakość materiałów, z jakich zostały one wykonane, co gwarantuje długą żywotność tej gry.

 

SŁOWEM PODSUMOWANIA:

 

 „Gniew Aniołów - bitwa o duszę człowieka”, to gra wymagająca..., ale w zamian oferująca niezwykłe emocje, porywającą zabawę i moc niezapomnianych wrażeń. To karciana strategia z planszą w roli głównej, która umożliwia nam wielogodzinną, zróżnicowaną pod względem scenariusza i za każdym razem absolutnie nieprzewidywalną, rozgrywkę. I tak, jest to tytuł ze zdecydowanie „najwyższej półki”, który jest wart swojej nie najniższej ceny z uwagi na niebanalny koncept, płynną mechanikę i jakość podania. Polecam – sięgajcie po ten tytuł, grajcie i czerpcie z tego faktu jak najwięcej przyjemności.

Podziel się!

Okładka gry:

Gniew Aniołów. Bitwa O Duszę Człowieka!

Additional Info:

 • Autor: Daniel Fryxelius
 • Tytuł Oryginału: Angel Fury
 • Ilustracje: Daniel Fryxelius, Isaac Fryxelius
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2022
 • Gatunek: GryGry PlanszoweGry Karciane
 • Liczba Graczy: 1-4
 • Czas Gry: 60 Minut
 • Przedział Wiekowy: +14
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5902650616547
 • Liczba Elementów: 205

Komentarze:

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial