Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Gold

Opis:

Uleczkaa38

   Złoto, złoto, ach te złoto... Od wieków rozpala ono wyobraźnię ludzi na całym świecie, którzy są w stanie uczynić naprawdę wiele, by je zdobyć. Nieco mniej wymagań -  gdyż chęci i chwili wolnego czasu na świetną zabawę, stawia przed nam gra pt. „GOLD”, w której to gracze również dążą do zdobycia złota w jak najszybszym czasie. Tytuł ten ukazał się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel Polska.

 

 Jako słowo się rzekło, wcielamy się w tej zabawie w poszukiwaczy złotego kruszcu, którzy wyruszają właśnie do tajemniczej kopalni w Górach Złocistych... Tam rozpocznie się wyścig z czasem i z innymi poszukiwaczami, którzy również marzą o złotym bogactwie. A za narzędzia posłużą nam piękne dla oka karty w liczbie 96, które zostały umieszczone w niezwykle klimatycznym, metalowym pudełku z tym tytułem.

 

 W grze może brać udział od 2 do 5 osób powyżej szóstego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii oscyluje wokół kwadransa.

 

 Richard Knizia - legendarny już twórca tej gry, oparł niniejszą rozgrywkę na prostych i przystępnych zasadach w oparciu o motyw „memory”, gdzie to liczy się nasza pamięć, spostrzegawczość, ale też i spryt. Oto mamy 5 różnokolorowych „kart kopalń”, z których to każdy gracz wybiera sobie swoją własną, stając się tym samym danym poszukiwaczem. Kolejno mamy karty złota, dynamitu i poszukiwaczy (o różnej wartości i działaniu), które kładziemy aweresem (tak, byśmy nie widzieli grafik) na środku stołu w losowym układzie konfiguracji. 

 

 I tak też oto zaczyna się właściwa zabawa, gdzie to losowo wybrany pierwszy gracz (może być to np. najmłodszy uczestnik gry), wybiera dowolne dwie karty.

 

I teraz uwaga:

*jeśli trafił na dwie karty złota, to wówczas odwraca się je ponownie awersem do góry i przekazuje swój ruch kolejnej osobie po lewej stronie

*jeśli trafi na dwie karty poszukiwaczy o jednakowych wartościach, to te również zostają odwrócone i biorą nadal udział w grze

*jeśli trafi na kartę poszukiwacza i kartę złota o wartości równej lub niższej wartości karty poszukiwacza, to karta złota trafia do kopalni gracza, którego kolor odpowiada kolorowi karty poszukiwacza (kartę poszukiwacza wycofuje się z gry)

*jeśli trafi na kartę poszukiwacza i kartę złota przewyższającą wartość karty poszukiwacza, to obie karty wracają ponownie zakryte do gry

*jeśli trafi zaś na dwie karty poszukiwaczy, to następuje między nimi pojedynek - karta poszukiwacza z mniejszą wartością zostaje wycofana z gry

*jeśli zaś trafi na choćby jedną kartę dynamitu, to obie karty zostają wycofane  z gry.

 

 I tak też następują kolejne ruchy graczy a karty są odkrywane, zgarniane, przywracane lub wycofywane z rozgrywki do chwili, gdy na stole zostanie już tylko 10 kart. Wówczas nastaje czas „złotej gorączki”, gdzie każdy uczestnik gry odkrywa tylko po jednej karcie wedle zasady - jeśli to złota, to zabiera ją do swojej kopalni, jeśli zaś jest to jakakolwiek inna karta, to wypada ona z gry.

 

 Gra kończy się wtedy, gdy mamy wyczyszczone wszystkie karty ze stołu i wówczas następuje liczenie zdobytych kart złota (wypisanej na nich punktacji). Ten, kto zdobył najwięcej złotych punktów, ten wygrywa całą grę!

 

 Jak sami widzicie, rozgrywkę te cechują niezwykle proste, przystępne i łatwe w zapamiętaniu reguły, które również nie dopuszczają do jakichkolwiek nieporozumień i niejasności. Do tego dochodzi duża dynamika mechaniki gry, gdzie to w zasadzie nieustannie coś się dzieje, gracze czekają dosłownie chwilę na swoją kolej oraz nie ma mowy o jakiejkolwiek nudzie.

 

 Istotnym wydaje się również to, że obok samego trybu „memory”, czyli dobrego zapamiętywania układu kart na stole, nie mniej istotnym jest dobór przez nas właściwej strategii, tak byśmy w naszych kolejkach mogli natrafiać na złoto, które będzie mogło zostać przeniesione do naszej kopalni, a nie np. kopalni naszych przeciwników. To ciekawe i ważne urozmaicenie tej gry, które czyni ją jeszcze lepszą.

 

 Nie sposób nie wspomnieć o efektownym wykonaniu poszczególnych elementów tej pozycji - począwszy od pięknego, niezwykle zgrabnego i dającego się wszędzie zabrać metalowego pudełka, a skończywszy na bajkowych, kolorowych i wykonanych z dobrego materiału kartach. To uczta dla oka, która zachwyci sobą tyleż dziecięcego, co i dorosłego odbiorcę tego tytułu.

 

 Słowem podsumowania - gra „GOLD (Edycja polska)”, to znakomita, niezwykle prosta i gwarantującą świetną zabawę, karcianka dla absolutnie każdego. Cechują ją proste zasady, duża dynamika rozgrywki oraz niepowtarzalny, bajkowo-przygodowy klimat, który przekłada się na wielką przyjemność z gry. Z tych wszystkich względów gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po tę grę - naprawdę warto, a i też złoto zawsze się przyda.

Podziel się!

Okładka gry:

Gold

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Reiner Knizia
  • Ilustracje: Melanie Friedli
  • Liczba Graczy: od 2 do 5
  • Ocena: 6/6

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial