Bus Simulator 21

Opis:

Uleczkaa38

    Każdy mały chłopiec, a pewnie i niejedna dziewczynka, marzył i marzyła o tym, by zostać kierowcą miejskiego autobusu! Części z nich pewnie udało się zrealizować ów plan, ale zdecydowana większość musiała z pewnością porzucić ten koncept na rzecz innych, życiowych wyborów... Na szczęście oto dziś możemy wszyscy zasiąść za kierownicą takiego pojazdu, sięgając po najnowszą część kultowej serii komputerowych gier "Bus simulator", której sygnowana numerem ‘21’ odsłona, ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Koch Media! Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji. 

 

 Jako słowo się rzekło, gra ta umożliwia nam wcielenie się w postać kierowcy miejskiego autobusu. To nowe pojazdy, nowe lokacje i innowacyjne usprawnienia, które podnoszą komfort i przyjemność rozgrywki względem poprzednich części serii. Niezmiennym pozostaje jednak to, że musimy wykazać się poszanowaniem i znajomością przepisów ruchu drogowego, manualnymi umiejętnościami prowadzenia pojazdu (czy to za pomocą pada, czy też innych urządzeń), jak i wreszcie zadbać o punktualność rozkładu jazdy i bezpieczeństwo pasażerów. W teorii proste, ale w praktyce...

 

 Twórcy gry zaoferowali nam dwie piękne trasy, po których będziemy mogli poruszać się naszym autobusem - znanego nam miasta Seaside Valley, jak i zupełnej nowości w postaci wzorowanej na San Francisco lokacji o nazwie Angel Shoroes. To piękne, niezwykle realistyczne na polu grafiki i zarazem dość skomplikowane pod kątem poruszania się, mapy. Oczywiście, dla doświadczonych graczy większym wyzwaniem jest ta druga, premierowa lokacja, która potrafi nas zaskoczyć i sprawić niejednego psikusa. Ale o to wszakże chodzi, prawda?

 

 Kolejną nowością i uatrakcyjnieniem rozgrywki jest rozwinięcie funkcji "zarządzania całą firmą", gdzie to oprócz samego kierowania autobusem i dbaniem o jakość transportowej usługi, musimy zatroszczyć się m.in. o stan floty autobusów, liczbę pojazdów, dostosowywanie rozkładów jazdy do frekwencji pasażerów, itd. Istotne jest to, że twórcy gry pozostawali samym graczom decyzję o tym, czy chcą zajmować się całym przedsiębiorstwem, czy też skupić się  jedynie na samym kierowaniu autobusem. W mej ocenie ten pierwszy wariant oferuje jednak znacznie więcej frajdy i przyjemności. 

 

 Do nowości należy zaliczyć również znacznie bardziej rozbudowany system "życia miasta", gdzie to po jego chodnikach poruszają się przechodnie, czy też następują nagłe i zaskakujące zmiany pogody. To większa naturalność, nieprzewidywalność i częstotliwość, która przekłada się automatycznie na większą płynność rozgrywki. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również to, że możemy swobodnie "przeskakiwać" pomiędzy poszczególnymi autobusami naszej floty, zasiadając z jego kierownicą w dowolnie wybranej przez nas chwili. 

 

 O samej jeździe warto powiedzieć wreszcie słów kilka. Otóż jest ona niezwykle efektowną w swej postaci, płynną, urozmaiconą możliwością wielu zmian kamer, czy też wreszcie zaskakującą, gdyż tak naprawdę nigdy nie możemy być pewni, czym za chwilę zaskoczyć nas miasto i nasi pasażerowie. Oczywiście nie jest łatwo jednoznacznie określić stopnia trudności prowadzenia autobusu, gdyż dla początkujących graczy z na pewno będzie to wymagające - związane tak z samą czynnością prowadzenia pojazdu, jak i chociażby w zakresie poprawnego poruszania się nim w zgodzie z przepisami ruchu drogowego. Dla doświadczonych "busiarzy" nie będzie to aż tak wielkim wyzwaniem, aczkolwiek muszę przyznać że w odniesieniu do poprzednich odsłon tej serii, jest nieco trudniej w każdym względzie i chyba też dla każdego. 

 

 Wreszcie słów kilka o grafice. Grafice, która prezentuje się naprawdę dobrze, niezwykle realistycznie i zarazem ładnie dla oka, co zawsze ma znaczenie. To dbałość o wszelkie kontury i kształty, jaki wielka szczegółowość na polu ukazywanego pulpitu kierowcy oraz samych lokacji. Równie efektownie przedstawia się sama faza poruszania autobusu - tak z wnętrza, jak i z oddali, gdzie to mamy płynność ruchu i raz jeszcze warty podkreślenia realizm. Całości efektu dopełniają piękne i bardzo różnorodne kolory, które oczarowują nas od pierwszych chwil.

 

 Słowem podsumowania:

NA PLUS:

* płynna mechanika gry i duży realizm kierowania autobusem

* nowe funkcje, trasy i możliwość zarządzania w większym stopniu całym transportowym przedsiębiorstwem

* znacznie bardziej rozwinięty realizm "życia miasta"

* piękna i efektowna grafika

 

NA MINUS:

* nieco zbyt duży poziom trudności, zwłaszcza dla początkujących graczy.

 

 Jak sami widzicie, gra "Bus simulator 21" przedstawia się niezwykle udanie, efektownie i zarazem efektywnie w tym, byśmy mogli poczuć się prawdziwymi kierowcami miejskiego autobusu. W zasadzie tytuł ten nie ma słabych stron i potknięć, a tym samym można uznać go za najlepszą z dotychczasowych odsłon ten popularnej serii. Dlatego też gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł..., a sama już pędzę za kierownicę, gdyż wszakże nie mogę zawieść moich pasażerów. Polecam - naprawdę warto!

Podziel się!

Okładka gry:

Bus Simulator 21

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Stillalive Studios
  • Tytuł Oryginału: Bus Simulator 21
  • Wydawca: Koch Media
  • Gatunek: Symulacja
  • Format: PC
  • Przedział Wiekowy: Od 3 Lat
  • Ocena: 6/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial