Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Luxor Zapomniane Skarby

Opis:

Uleczkaa38

Z pewnością każdy z nas marzył choć raz o tym, by zajmować się w życiu poszukiwaniem skarbów, odkrywaniem zagadek historii, docieraniem do miejsc, w których nie był nikt od stuleci... Cóż - zapewne niewielu udało się ziścić ten cel..., ale na szczęście przychodzi nam tu z pomocą niezawodne Wydawnictwo Piatnik Polska, które oddało w nasze ręce porywającą grę planszową "Luxor. Zapomniane skarby"! Zapraszam do poznania recenzji tej pozycji.

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 Jak nie trudno się domyślić, za sprawą tej planszowej rozgrywki wcielamy się w postać poszukiwacza - a dokładniej rzecz ujmując kilkorga poszukiwaczów skarbów, którzy zmierzają do komory grobowej Faraona, ukrytej w świątyni w Luksorze. To właśnie tam znajdują się niezliczone skarby i bogactwa. Kłopot jednakże w tym, że oprócz nas mają na nie chrapkę pozostali uczestnicy gry, wobec czego rozpoczyna się swoisty wyścig z czasem...

 

 W zabawie tej może uczestniczyć od 2 do 4 graczy powyżej ósmego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii nie powinien przekroczyć 45 minut.

 

 Zanim o zasadach i przebiegu gry, warto wyróżnić poszczególne jej elementy, jakie znajdziemy w pięknym i klimatycznym pudełku z tym tytułem. A są to:

* plansza go gry

* 1 tabliczka Horusa

* 55 kart gier

* tafle skarbów, świątynne i bogów

* karta punktacji

* figurki graczy, znaczniki, kostka do gry.

 

PRZEBIEG ROZGRYWKI:

 Sama rozgrywka opiera się na prostych zasadach i regułach, gdzie to każdy z uczestników otrzymuje swoje figurki graczy, znaczniki i pięć kart gry na rękę. I to właśnie ruch jedną z kart decyduje o naszym kolejnym kroku. UWAGA: możemy wykładać jedynie jedną z dwóch skrajnych kart na ręce, które po wylosowaniu muszą pozostać w niezmiennym układzie. 

 

 Wyłożenie tejże karty decyduje o ruchu naszych pionków postaci na planszy gry (najpierw jest ich dwóch, potem może być aż pięciu) złożonej z 40 pól, a dokładniej rzecz biorąc z ułożonych na nich taflach, z których każdy ma inną wartość, właściwości i oferowaną punktację. I w tym opiera się też główna zasady gry - stąpaj po najlepszych i najciekawszych taflach, które pozwolą ci zbierać cenne artefakty, a tym samym pomagają dojść do grobowej komnaty ze skarbami.

 

 Co istotne, po każdym wyłożeniu karty dobieramy na rękę kolejną, wkładając ją w środek, by znów móc zagrywać skrajnymi kartami przy naszym kolejnym ruchu. Te tafle, na których staniemy i które przedstawiają konkretną wartość, pozwalają zdobyć nam cenne artefakty, które m.in. umożliwiają nam z koeli zdobycie punktów, skarbów, czy też specjalne karty szybszego przemieszczania się do upragnionego skarbu.

 

 I tak wykładamy swoje skrajne karty, przemieszczamy się znacznikami, dobieramy kolejne karty i zdobywamy punkty oraz pomocne artefakty... Taki przebieg gry trwa do chwili, gdy w końcu do grobowej komory Farona dotrą dwa znaczniki postaci (co nie jest rzeczą prostą, gdyż po drodze trzeba zdobyć odpowiedni klucz, by ją otworzyć). Wówczas też następuje zliczanie zdobytych punktów - kto ma ich najwięcej, ten triumfuje!

WRAŻENIA Z GRY:

 Wbrew początkowym obawom - czy to z pierwszych chwil rozgrywki, czy też z lektury instrukcji, jest to wciągająca, niezwykle prosta i absolutnie dla każdego, zabawa! Porwie ona sobą zarówno najmłodszych, początkujących, jak i doświadczonych graczy, gdyż po pierwsze imponującą jest sama mechanika tej rozgrywki, gdzie nieustannie coś się dzieje a wszyscy gracze wykonują swoje ruchy na jednej i wspólnej planszy, jak i po drugie każdy uczestnik jest zaangażowany w grę w równie wielkim stopniu. 

 

 Pomysł na grę opiera się zaś na idealnym połączeniu właściwie obranej strategii z łutem szczęście, co zawsze wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Oto z jednej strony my sami decydujemy o wyborze naszych kart, a co za tym idzie o ruchach na planszy, zaś z drugiej musimy liczyć na nieco szczęścia przy dobieraniu kolejnych kart, jak i szczęśliwym rzucie kostką. Poza tym warto docenić przejrzystość i jasność reguł, które są dokładnie wyjaśnione w instrukcji i które tym samym nie pozostawiają żadnego pola na jakiekolwiek niejasności i nieporozumienia. 

 Wreszcie nie można nie zachwycić się pięknym, bajkowym i niezwykle klimatycznym wydaniem tej gry. Mam tu na myśli duże, fascynujące graficznym wyrazem i przyjemne dla oka pudełko, jak i oczywiście poszczególne elementy gry - począwszy od planszy, poprzez wspaniałe i pięknie wyrysowane tafle, a kończąc na równie barwnych kartach i innych elementach, np. znacznikach postaci. To ładne kształty, wyraziste kolory, bajkowy klimat i dodatkowo dobra jakość materiału, która pozwoli nam cieszyć się tą pozycją przez bardzo długi czas.

PODSUMOWANIE:

 Planszowa gra pt. "Luxor. Zapomniane skarby" to absolutny strzał w dziesiątkę! Zachwyca nas ta pozycja swoją mechaniką rozgrywki, intryguje pomysłem, oczarowuje wizualnym wykonaniem i przede wszystkim zapewnia wspaniałą rozrywkę w gronie rodziny, przyjaciół lub znajomych. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że w jakiejś mierze spełnia także nasze marzenia o wcieleniu się w rolę poszukiwacza skarbów, a to jest wszakże rzeczą bezcenną. Polecam - naprawdę warto!

Podziel się!

Okładka gry:

Luxor Zapomniane Skarby

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Praca Zbiorowa
  • Wydawca: Piatnik
  • Gatunek: Gry Planszowe
  • Liczba Graczy: 2 - 4 graczy
  • Czas Gry: maks 45 minut
  • Przedział Wiekowy: 8+
  • Ocena: 6/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial