Terra Jak Dobrze Znasz Świat

Opis:

Uleczkaa38

   Zapewne wielu z was zna doskonale bestselerową grę planszową pt. "Terra", która zaprasza nas do podróży po całym świecie za sprawą wielu intrygujących pytań i zadań, jemu poświęconych. Dziś mamy przyjemność poznać nową odsłonę tej pozycji, która zachwyca nas nie tylko zmienioną szatą graficzną, ale również i nową porcją zadań! Pozycja ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Egmont Polska!

 

 WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 Friedemann Friese - niemiecki twórca niniejszej gry, oddał w nasze ręce wspaniałą pozycję, która z jednej strony gwarantuje znakomitą zabawę, moc uśmiechu i jakże przyjemny smak rywalizacji..., zaś z drugiej oferuje powtórkę ze szkolnej wiedzy nam temat znajomości naszego świata. Zasady są proste - odpowiedz na podchwytliwe i zaskakujące pytania, zdobywaj punkty i zmierzaj ku zwycięstwu! Co istotne, nie tylko czysta wiedza może nam pomóc w osiągnięciu końcowego sukcesu, gdyż również istotną okaże się umiejętność trafnego szacowania i przypuszczania. Co istotne, błędne odpowiedzi wiążą się także z utratą naszych wskaźników.

 

 Zdobywane punkty są automatycznie oznaczane na specjalnym torze punktacji, dzięki czemu nie ma mowy o tym, że któreś z naszych zdobyczy zostaną pominięte. Całość rozgrywki na powyższych regułach trwa do chwili, gdy zostanie rozegrana ustalona na wstępie liczba rund – np. 20, choć oczywiście jest to kwestia pełnej dowolności. 

 

 Zanim przejdziemy do samej rozgrywki powiem tylko, że w pięknym, kolorowym i jakże imponującym swoim rozmiarami pudełku z grą, kryje się: 

- plansza do gry,

- 150 kart o czterech poziomach trudności,

- 1 pudełko na karty,

- 36 kilkukolorowych znaczników.

 W rozgrywce może uczestniczyć zaś od 2 do 6 graczy powyżej dziesiątego roku życia, a czas rozegrania pełnej partii oscyluje wokół 45 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 Przed rozpoczęciem rozgrywki musimy rozłożyć planszę gry na środku stołu lub podłogi, rozdać z każdemu z uczestników po znacznikach gry w odpowiednim kolorze, jak i wreszcie umieścić kary pytań w pudełku z grą (jest ono tak skonstruowane, iż nie widzimy odpowiedzi). Po tym krokach możemy zaczynać naszą zabawę:)

 

 I tak oto jedna osoba (może być wylosowana lub wybrana przez grupę) odczytuje pierwszą kartę pytań tak, by wszyscy dobrze ją usłyszeli. Następnie każdy z graczy decyduje o stopniu trudności, na jaki będzie odpowiadał, po czym bierze odpowiedni kolorem znacznik i umiejscawia go na planszy. UWAGA: w zależności od pytania i wyboru przez nas stopnia trudności, może chodzić o miejsce na mapie/planszy gry, bądź też o przedział liczbowy lub czasowy, gdy pytanie dotyczy oszacowania danej wielkości. 

 

 I tak też wszyscy gracze wybierają stopnie trudności, kładą swoje znaczniki i zdobywają punkty. Najwięcej - bo 7, otrzymamy za perfekcyjną odpowiedź, nieco mniej za częściową (sąsiednie miejsce na mapie lub sąsiedni przedział czasowo/liczbowy), zaś 0 punktów za całkowicie błędne wskazanie. Nie zaskoczę też nikogo stwierdzeniem, iż finalnym zwycięzcą zostaje ta osoba, która po przebiegu wszystkich rund zgromadzi najwięcej punktów.

 

WRAŻENIA Z GRY:

 Gra "Terra. Jak dobrze znasz świat", to bez wątpienia jedna z ciekawszych odsłon quizowych planszówek, jakie mogliśmy poznać. Przede wszystkim decyduje o tym jakość wydania tej pozycji, jak i koncept na którym jest oparta rozgrywka. To intelektualna podróż po świecie i jego ciekawostkach, która owszem - wymaga od nas wiedzy, ale niekoniecznie tej stricte precyzyjnej. Oczywiście dobrze jest znać odpowiedź na każde z pytań, ale równie dobrze jest się orientować "mniej więcej" w każdej z dziedzin wiedzy, gdyż wtedy również zdobywamy punkty i może się wykazać. To pierwsza, bardzo istotna cecha tej gry.

 

 Jako drugą wskazałabym płynność mechaniki gry, gdzie to nie ma żadnych przestojów, nieustannie coś się dzieje i każdy z graczy ma równy udział w tej zabawie. To także duża przystępność rozgrywki dla młodszych i starszych uczestników, gdyż proste i klarownie określone reguły nie pozostawiają miejsca na jakiekolwiek niejasności. Co więcej jest to idealny tytuł także dla początkujących miłośników planszowych gier, gdyż w tym przypadku liczy się wiedza i intuicja, nie zaś doświadczenie.

 

 Trzecim plusem, jakże wielkim plusem, jest wydanie tej pozycji. To piękne pudełko, kolorowa, niezwykle klimatyczna plansza z mapą świata, jak i chociażby przyjemne, drewniane znaczniki. I to właśnie owe piękne kolory, pomysłowość i solidność wykonania poszczególnych elementów czyni tę grę tak intrygującą. Poza tym jestem przekonana tym, że tak bogate wydanie oczaruje sobą każdego, młodego gracza, a przy okazji i rozbudzi jego apetyt na odkrywanie naszego wielkiego świata!

 

PODSUMOWANIE:

 Niniejsza, odświeżona i wzbogacona o nowe zadania wersja gra "Terra", nie ma żadnych słabych stron! Nie ma, gdyż jest to świetny pomysł, jego płynne przełożenie na mechanikę rozgrywki oraz gwarancja wielkich emocji i przedniej zabawy - dla każdego! To połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli miło spędzonego czasu rywalizacji z bliskimi z jednej strony, zaś z drugiej z poszerzaniem naszej wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też oceniam grę "Terra. Jak dobrze znasz świat" jako jedną z najlepszych, quizowych rozgrywek ostatnich lat. Polecam - naprawdę warto!

Podziel się!

Okładka gry:

Terra Jak Dobrze Znasz Świat

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Friedemann Friese
  • Wydawca: Egmont
  • Gatunek: Gry Planszowe
  • Format: 290 x 290x 70 mm
  • Liczba Graczy: od 2 do 6 graczy
  • Przedział Wiekowy: 10-99 lat
  • Ocena: 6/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial