Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Lama Express

Opis:

Uleczkaa38

   Bezsprzecznie jednymi z najpiękniejszych, najsympatyczniejszych i najbardziej niezwykłych zwierząt świata, są lamy! To właśnie te urocze, przypominające nieco jakby wyrośnięte owce i zabawne w swoim spojrzeniu wielbłądzie ssaki, zachwycają ludzi na całym świecie. W naszym kraju moda na lamy jest nieco mniejszą..., ale na szczęście może się to zmienić za sprawą znakomitej gry dla dzieci i całej rodziny pt. "Lama Expres", która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Piatnik!

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 Jako słowo się rzekło i jak wskazuje sam tytuł, kolorowe i przesympatyczne lamy wyruszają w świat! Wyruszają w długą podróż nie mniej pięknym i okazałym pociągiem, który porusza się po okrągłej planszy. Celem gry i zarazem zadaniem postawionym przed uczestnikami jest przewiezienie wszystkich lam przez wyrysowane na planszy cztery kontynenty świata, co okazuje się rzeczą tyleż skomplikowaną, że po drodze czekają na nas liczne i zaskakujące przygody. 

 Zanim przejdziemy do zasad i przebiegu gry wspomnę tylko, że piękne, kolorowe, bajkowe i niezwykle okazałe w swym wydaniu pudełko z tą pozycją kryje w sobie:

* planszę do gry

* dwa pociągi

* 16 figurek lam

* 1 kolorową kostkę do gry

* instrukcję

 W zabawie tej może brać zaś udział od dwóch do czterech osób powyżej piątego roku życia, zaś czas rozgrywania pełnej partii oscyluje wokół 25 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 Rozgrywka opiera się na bardzo prostych i łatwych do zapamiętania, zasadach. Zanim jednak przejdziemy do gry, musimy najpierw delikatnie wydobyć z arkusza nasze dwa pociągi, następnie położyć na środku podłogi planszę do gry, jak i też rozdzielić dla każdego gracza po 4 figurki lam w jednakowym kolorze (mamy lamy zielone, żółte, różowe i niebieskie), które ustawiamy na odpowiadających tym kolorom stacjach. Ostatnią rzeczą jest ułożenie kostki do gry obok planszy. I gdy wszystkie te kroki mamy już za sobą, możemy zaczynać naszą zabawę!

 

 A tę rozpoczyna najmłodszy uczestnik gry, który ustawia dwa pociągi na planszy - pierwszy przed polem wyznaczającym strzałką jego stację (np. niebieskich lam), a drugi po przeciwnej stronie planszy. Następnie wykonuje rzut kostką, której boki są oznaczone czterema różnymi kolorami. I kolor, który wypadnie, oznacza pole na planszy, do którego może on przestawić pociąg (stawia pociąg zawsze przed wylosowanym polem, np. czerwonym). Jeśli ruch jednego pociągu nie jest możliwy, to dokonuje on przesunięcia drugim pociągiem. 

 

 I teraz zaczyna się najważniejsza część rozgrywki, czyli możliwość wykonania przez gracza jednego z trzech ruchów:

-  posadzenie jednej ze swoich lam w pustym wagoniku;

- wysadzenie jednej lub więcej lam, gdy wagony pociągu znajdą się przy polach właściwej stacji po okrążeniu pełnej planszy;

- wykorzystanie przerwy w podróży, gdy wagon z lamą innego gracza znajdzie się na białym polu planszy, gdzie to wysadzona jego lama musi poczekać na kolejne okrążeniu pociągu.

CO WAŻNE - każdy z tych ruchów możemy wykonywać w dowolnym momencie gry!

 Lamy podróżują jedynie w wagonach pasażerskich, nie mogą z nich wypaść i zawsze do jednego wagonu mieści się tylko jedna lama. Zwycięzcą całej gry zostaje ten z uczestników, który przewiezie przez całą planszę i dowiezie do domu wszystkie swoje lamy! Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by za zgodą wszystkich graczy ustalić, iż do zwycięstwa wystarczy np. dowiezienie tylko trzech lam.

 

WRAŻENIA Z GRY:

 Niniejszy tytuł stanowi  sobą bardzo interesującą propozycję dla dzieci, która opiera się na prostych zasadach, bardzo dużej dynamice rozgrywki oraz niezwykle zabawnych emocjach. Przede wszystkim gra ta bazuje na spostrzegawczości, koncentracji i dostrzeganiu właściwej chwili do tego, by wykonać jeden z dostępnych ruchów. Oczywiście dużą rolę odgrywa tu także losowość rzutów kostki, która decyduje o ruchu naszych pociągów, aczkolwiek nawet mniej sprzyjające losy rzutów możemy zrekompensować nasza uwagą i rozwagą podczas gry. I jest w tym coś z klasyki gier - "Chińczyka", tyle że podanego w nowej, bardziej bajkowej i zaawansowanej formie.

 

 Proste, zrozumiałe i nie budzące żadnych wątpliwości reguły, wpływają tylko i wyłącznie korzystnie na sam przebieg gry. To właśnie ten fakt sprawia, że ta przebiega w iście błyskawicznym tempie, gdy oto nieustannie coś się tutaj dzieje, każdy z graczy wykonuje jakiś ruch, a kostka jest ciągle w użyciu. Oczywiście, może to początkowo powodować pewien chaos..., ale bardzo szybko okazuje się, że nie przeszkadza to nam w zabawie, a i każdy z uczestników wie  dobrze co i jak robić, by dowieźć swoje lamy jak najszybciej do celu. Tak naprawdę już po kilku pierwszych minutach zabawy, rozgrywka ta nabiera wielkiej płynności. 

 

 Wielkie słowa uznania cisną się na usta także pod względem wydania gry. Mam tu na myśli bardzo bajkowe, kolorowe i klimatyczne opakowanie z grą, jak i też nie mniej malownicze elementy gry - na czele z planszą świata, bardzo solidnie wykonanymi pociągami oraz lamami, które są ładne i przyjemne w dotyku. To zabawka dla dzieci i dlatego też warto docenić fakt, że przedstawia się ona tak kolorowo, bajkowo i atrakcyjnie. Oczywiście tytuł ten sprawdzi się tym samym świetnie zarówno jako nowy nabytek w naszej kolekcji gier, ale też i jako atrakcyjny prezent dla bliskiej nam osoby.

 

PODSUMOWANIE:

 Gra planszowa "Lama Expres", to znakomita propozycja dla każdego dziecka. Cechują ją proste i w pełni zrozumiałe zasady, duża dynamika i interakcja rozgrywki oraz piękny, bajkowy i ciepły klimat. Zabawa przy tym tytule jest świetna, a i przy okazji możemy poznać bliżej te wspaniałe, tytułowe zwierzęta. Oceniam tę grę na mocne sześć i tym samym gorąco zachęcam was do tego, byście również sięgnęli po ten tytuł i dali się porwać tej grze.  Polecam - naprawdę warto!

Podziel się!

Okładka gry:

Lama Express

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Manfered Ludwig
  • Wydawca: Piatnik
  • Gatunek: Gry Planszowe
  • Liczba Graczy: Od 2 Do 4
  • Czas Gry: 25 min
  • Przedział Wiekowy: od 5 lat
  • Ocena: 6/6

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial