Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Daj Namiar

Opis:

Sylfana

Gra planszowa o tytule „Daj namiar” wydana przez Wydawnictwo Rebel to mała objętościowo rozrywka karciana, która idealnie będzie nadawać się na różnego rodzaju imprezy, spotkania towarzyskie, także te, o typowo rodzinnym charakterze. Dzięki swojej malutkiej objętości można ona zostać zabrana praktycznie wszędzie – stanowi to duży atut i dzięki temu spokojnie można nazwać ją grą podróżną, czy też pocketową. Jednak mimo tak małego rozmiaru, elementy znajdujące się w środku nie są mikroskopijne – karty skojarzeń, czy części budujące siatkę współrzędnych są odpowiednio duże, co znacznie ułatwia zapoznanie się z zasadami gry, jak i pozytywnie wpływa na sam moment trwania rozrywki. Warto zaznaczyć, że szata graficzna jest bardzo przyjemna, kolorowa, pudełko wykonane bardzo solidnie, tak że nie ma obawy, że po jakimś czasie się rozpadnie. Może nie jest to najważniejsza kwestia, jednak warto to podkreślić, gdyż notorycznie spotykam się z takimi wydaniami gier planszowych, które po kilku miesiącach same rozpadają się w rękach, albo co gorsze – tekst instrukcji lub napisy umieszczone na elementach gry się wycierają. W przypadku gry „Daj namiar” ryzyko takich zjawisk jest raczej minimalne.

 

Zanim przejdę do omówienia jakości gry, należy powiedzieć kilka słów na temat tekstu instrukcji. W odniesieniu do tego wydania została ona skomponowana bardzo przejrzyście, klarownie i przede wszystkim bez zbędnych ozdobników słownych. Trzeba również zaznaczyć, że szata graficzna instrukcji nawiązuje do pudełka, a obrazki na niej umieszczone także pokrótce tłumaczą zasady gry – stanowią dobre uzupełnienie samego tekstu, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć poszczególne etapy rozgrywki. Instrukcja jest podzielona na kilka części – mamy omówiony cel gry, wprowadzenie i właściwą zagrywkę. Co ważne, możemy wybrać kilka opcji zagrywki, w kontekście ilości uczestniczących osób, a także chęci grających. Trzy warianty gry dzielą pojedynczą rozrywkę na ekspresową, klasyczną i zaawansowaną.

 

Sama gra jest bardzo prosta, jednak satysfakcjonująca. Uczestnicy muszą bazować na swoich umiejętnościach skojarzeniowych i inteligencji, decydujących o możliwościach połączenia ze sobą wyrazów, które na pierwszy rzut oka mogą się ze sobą nie łączyć. Musimy wspiąć się na wyżyny wyobraźni i znaleźć jedno hasło, które będzie je jakoś zespajać, tak aby inni grający mogli odgadnąć o jakie wyrazy chodzi i zaznaczyć je na siatce współrzędnych. Gra ta przypomina bardzo inną rozrywkę planszową o nazwie „Tajniacy”, co ciekawe, tego samego wydawnictwa. Choć elementy obu gier są inne i różnią się od siebie swoim wyglądem, a także nietożsame są wszystkie zasady oraz kontaminacje uczestników (w „Tajniakach” gra się parami lub grupami) to cel jest ten sam – znaleźć uniwersalne hasło łączące dwa inne wyrazy, tak aby inni (lub inna grupa uczestników) mogli je odgadnąć. Istnieje jednak zasadnicza różnica między tymi grami – w „Tajniakach” zakończenie rozrywki jest przejrzyste, natomiast w „Daj namiar” nie ma właściwie wygranych i przegranych: ważne jest jedynie to, ile zostało odgadniętych punktów na siatce współrzędnych, a wynik jest wspólny. Zatem, jak zostało zapisane w instrukcji, może nam pójść marnie, przeciętne, dobrze albo świetnie. Osobiście, taki finisz gry jest dla mnie mało satysfakcjonujący – być może dla innych nie będzie to stanowić problemu, jednak uważam, że zakończenie gry powinno wskazywać zwycięzcę i przegranych, czy to na zasadzie punktacji, czy uzbieranych kart, lub też innych dostępnych wariantów.

 

Mimo tego niedociągnięcia grę uważam za ciekawą i przyjemną. Może się ona spodobać zarówno młodszym graczom, jak i tym starszym, jeśli tylko lubujemy się w szybkich rozgrywkach, trwających jedynie ok. dziesięciu minut. Oprócz zakończenia razi w oczy podobieństwo do „Tajniaków”, jednak nie jest to jakiś duży mankament. Mimo wszystko – polecam gorąco!

Opis Wydawcy

Daj namiar to kooperacyjna gra skojarzeniowa, w której będziemy szukali połączeń między wylosowanymi parami wyrazów. Rozgrywka opiera się o siatkę przecinających się ze sobą słów. Każdy uczestnik po kolei dobiera kartę współrzędnych, a następnie stara się podać pozostałym hasło, które połączy wskazane przez nią słowa. Celem gry jest odgadnięcie jak największej liczby par wyrazów w określonym przez klepsydrę czasie.

 

Na czym to polega?
1. Na samym początku wykładamy na stół płytki współrzędnych, a pod nie wsuwamy wylosowane słowa, tak, by utworzyły siatkę - to będzie nasz obszar gry.
2. Przechylamy klepsydrę, by zaczęła odmierzać czas!
3. Każdy gracz bierze po 1 karcie współrzędnych ze stosu, nie pokazując jej pozostałym. Na kartach znajdują się współrzędne, wskazujące miejsce, w których łączą się hasła.
4. Zadaniem każdego uczestnika jest podanie podpowiedzi składającej się z 1 słowa, które powiąże hasła wskazane przez kartę współrzędnych. Gdy któryś wymyśli hasło - podaje je pozostałym.
5. Reszta drużyny wymienia się pomysłami i wspólnie decyduje, o które hasła może chodzić. Po odgadnięciu gracz, który podawał podpowiedź, dobiera nową kartę współrzędnych.
6. W ten sposób rozgrywka toczy się do czasu, gdy wyczerpie się stos kart współrzędnych lub skończy się czas.

 

Dlaczego pokochasz tę grę?
- Dzięki dużej liczbie zmiennych elementów każda rozgrywka w Daj namiar jest zupełnie inna i wymaga zmiany toku myślenia.
- Odmierzany przez klepsydrę upływ czasu dodatkowo podnosi poprzeczkę i sprawia, że gra jest jeszcze bardziej emocjonująca!
- W zależności od stopnia zaawansowania graczy możemy modyfikować poziom trudności rozkładając na stole kwadrat 3x3, 4x4 lub 5x5, a także zmieniając czas gry z 10 minut na 5.
- Gra zapakowana jest w poręczne pudełko, do rozgrywki potrzebujemy wyłącznie kawałka płaskiej powierzchni, a zasady tłumaczy się w minutę, co czyni z niej niezwykle uniwersalną propozycję dla młodszych i starszych, do zabawy w domu, w trasie i w plenerze.

 

Zawartość pudełka:
-10 płytek współrzędnych
-25 kart współrzędnych
-50 kart haseł
-klepsydra
-instrukcja
Waga (kg): 0.3

 

Podziel się!

Okładka gry:

Daj Namiar

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Grégory Grard
 • Tytuł Oryginału: Cross Clues
 • Tytuł Alternatywny: Mot Malin, Pistas Cruzadas
 • Wydawca: Rebel
 • Wydawca Oryginału: Blue Orange Games, Fractal Juegos
 • Premiera Świat: 2020
 • Premiera Polska: 2020
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry RodzinneGry Logiczne
 • Format: 185x115x40 mm
 • Liczba Graczy: 2-6
 • Czas Gry: 5 - 10 min.
 • Przedział Wiekowy: 7+
 • Ocena: 4/6
 • ISBN: 5902650615427

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial