Kajko I Kokosz: Szkoła Latania. Gra Karciana

Opis:

Michał Lipka

WAKACYJNA SZKOŁA LATANIA

 

Uwielbiam wszelkiej maści gry karciane i planszowe. Nic na to nie poradzę, na nich się wychowałem, od zawsze też ceniłem to, że nie wymagają od gracza ani konsoli, ani prądu i mnóstwo możliwości, jakie stwarzały. Nic więc dziwnego, że nie wyrosłem z nich wraz z upływem lat i chętnie sięgam nawet po te skierowane stricte dla dzieci. Taką pozycją jest też „Kajko i Kokosz: Szkoła latania (gra karciana)”, sympatyczna propozycja z nowej serii Egmontu „Gry do plecaka”, nadająca się doskonale nawet dla tych, którzy jakimś cudem komiksu jeszcze nie znają. Jednocześnie to bardzo przyjemna gierka dla fanów pierwowzoru Christy, która spodoba się nie tylko dzieciom.

 

Na początek jednak kilka słów dla formalności. „Kajko i Kokosz” to kultowy polski cykl komiksów i zarazem pierwsza rodzima opowieść fantasy. Bohaterami są dwaj dzielni woje z piastowskiej osady, którzy mierzą się z ludźmi złego kasztelana, a jednocześnie często wikłają się w różne magiczne tarapaty i przygody. „Szkoła latania” to jedna z nich, wymagająca jednocześnie rywalizacji z przeciwnikami by wygrać. Komu się to uda?

 

Na to możecie odpowiedzieć sobie sami, dając się porwać do niezwykłego świata gry karcianej stworzonej przez niemieckiego autora Reinera Kniazia. Przeciętnemu człowiekowi nazwisko to niewiele mówi, ale wśród miłośników gier, a w szczególności eurogier Reiner Kniazia, a właściwie należałoby powiedzieć dr. Reiner Kniazia, to legenda i twórca takich planszówek / karcianek, jak „Hobbit”, „Władca pierścieni”, „Pędzące żółwie” czy „Blue Moon City”, by wymienić najważniejsze – i znane w Polsce – spośród ponad dwustu tytułów, jakie wyszły spod jego ręki. Jego doświadczenie i talent sprawiły, że „Kajko i Kokosz” są pozycją udaną i wartą polecenia.

 

Jak na rzecz należącą do europgier (gatunku prostych, szybkich produkcji, które zamiast na element losowy, stawiają przede wszystkim na strategię), „Szkoła latania” nie wymaga od graczy ani zapamiętania szczególnie rozbudowanych zasad, ani dużo czasu. To niewymagająca, ale wciągająca gra dla całej rodziny. Wystarczy mieć siedem lat na karku i zebrać od dwóch do sześciu osób, żeby móc dobrze się bawić z kultowymi bohaterami. Na zestaw składa się 55 kart postaci, 7 kafelków przedmiotów i 2 żetony maści latania, a całość dodatkowo oferuje dwa warianty rozgrywki: jeden dla młodszych, a jeden dla starszych graczy, więc – co już przecież wspominałem – nie tylko dzieci znajdą tu coś dla siebie.

 

Co warto nadmienić, całość została pomyślana, jako zestaw we sam raz na wakacje – niewielkich rozmiarów pudełeczko można zabrać ze sobą właściwie wszędzie, co jest dużym plusem. Jako kolejny plus warto wymienić atrakcyjną cenę i bardzo ładne wykonanie, które już samo w sobie wypada atrakcyjnie. Jeśli szukacie dobrej gry na wakacje, do zabrania ze sobą nawet na zwykły spacer, warto po „Kajko i Kokosz: Szkoła latania” sięgnąć. To kawał dobrej, sympatycznej familijnej rozrywki. Nie tylko na szalone letnie dni, ale też i ponure jesienno-zimowe wieczory, które po nich nadejdą.

Uleczkaa38

KAJKO I KOKOSZ - wszyscy znamy, uwielbiamy i darzymy wielką sympatią tę parę komiksowych bohaterów cyklu Janusza Christy , prawda...? Jeśli tak właśnie jest, to mam dla was dobrą wiadomość! Otóż nakładem Wydawnictwa Egmont Polska ukazała się właśnie wspaniała gra karciana dla dzieci i całej rodziny pt. "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", która stanowi sobą kolejną pozycję znakomitego cyklu "Gry do plecaka"! Poznajmy zatem ofertę tego tytułu i emocje, jakie niesie nam zabawa z jego udziałem...

 

Oto witajmy w prasłowiańskim świecie magii, przygody i wielkich emocji - czyli w bajkowej rzeczywistości Kajka i Kokosza. Do tych okoliczności nawiązuje bowiem ta niniejsza gry, która opiera się na klasycznej zasadzie gry w karty, gdzie to silniejsze z nich, pokonują słabsze i tym samym przybliżają nas do zwycięstwa. Zanim jednak o prostych zasadach, regułach i mechanice gry..., powiem tylko, że to klimatyczne i bajkowej opakowanie kryje w sobie zestaw 55 kart gry, 7 kafli przedmiotów oraz dwa żetony latania , plus czytelna instrukcja. W zabawie tej może uczestniczyć zaś od 2 do 6 osób powyżej siódmego roku życia, a czas rozgrywania jednej partii oscyluje wokół 15 minut.

 

Sama rozgrywka nawiązuje sobą do klasyki karcianej rywalizacji - gry w wojnę, tyle tylko, że w nieco bardziej zaawansowanej matematycznie, postaci. Otóż główna zasada opiera się na tym, że podczas całej rozgrywki powinniśmy zdobyć jak najmniej tzw. "karnych kart", które znajdują się na naszym stosiku. Zanim jednak dojdzie do samej gry, musimy potasować wszystkie 55 kart gry, po czym rozdać każdemu z uczestników po 6 na rękę, które to powinny być widoczne tylko i wyłącznie dla tego gracza. Rozgrywkę rozpoczyna ta osoba, która jako ostatnia czytała komiksu o "Kajku i Kokoszu":)

 

I tak oto ów jegomość kładzie swoją dowolną kartę na stół, po czym dobiera z puli nierozdanych kart Jedną z nich, tak by zawsze mieć ich na ręce 6. Kolejna osoba robi to samo z tym wszakże zastrzeżeniem, że położona karta musi mieć większą wartość, od tej już leżącej. Co ważne, możemy położyć więcej nić jedną kartę, ale pod warunkiem, że mają one taką samą wartość - np. dwie karty z cyframi 2, które składają się na wspólnie na liczbę 4. I jeśli nasza karta lub karty okażą się wyższe od leżącej na stole, to ruch przechodzi na kolejną osobę. Natomiast gdy nie jesteśmy w stanie zagrać wyższymi kartami, to wówczas zbieramy je wszystkie na nasz własny stosik hańby - no dobrze, nazwijmy go karnym:)

 

W grze tej uczestniczą również karty Jokerów, które mogą zastępować wartości kart od 1 do 7. I tak oto zagrywamy nasze karty, dobieramy na rękę do pełnej puli 6, zbieramy karne karty i decydujemy, czy lepiej zabrać zawczasu karnie np. 3 karty, czy ryzykować do swojej kolejnej tury i wówczas zmierzyć się z koniecznością karnego zgarnięcie aż kart 8..., - do chwili, gdy po wyczerpaniu się głównej puli kart doboru, któryś z graczy pozbędzie się wszystkich swoich kart z ręki. Wówczas następuje czas liczenia kart i zwycięzcą zostaje ten, kto ma ich w swoim karnym stosiku, jak najmniej.

 

Twórcy gry przewidzieli tu wszakże również bardziej zaawansowany wariant gry, w którym to wykorzystuje się żetony i kafle gry, które to są rozdawane losowo w pojedynczej licznie każdemu z uczestników gry i które to mogą być wykorzystywane wielokrotnie przez danego gracza. A dają one wiele korzyści - m.in. pozwalają uniknąć dobierania karnych kart, zredukować nasz karny stosik, czy też chociażby zagrać kartą, która automatycznie powiększa swoją liczbową wartość. To ciekawe, bardziej rozbudowane i nieco trudniejsze, ale za to jeszcze bardziej emocjonujące, spojrzenie na tą grę. Mimo wszystko, polecałabym ją jednak bardziej zaawansowanym graczom...

 

Gra karciana "Kajko i Kokosz. Szkoła latania", to bardzo interesująca, niezwykle emocjonująca i przede wszystkim bardzo przystępna propozycja dla dzieci i całej rodziny. To oparta na prostych zasadach, bardzo dynamiczna na polu swojej mechaniki, jak i wreszcie zapewniająca przednią zabawę, karcianka. Intrygujące w tym względzie jest również to, że tak naprawdę o powodzeniu w tej rozgrywce decyduje szczęście i nasza zdolność szybkiego kalkulowania - mniej więcej po połowie, gdy oto decydujemy, czy już położyć swoją kartę, czy przeczekać ten czas i zgarnąć kilka karnych kart, by po chwili nasz konkurent musiał zgarnąć cały stosik...

 

Nie bez znaczenia jest tu także aspekt edukacyjny tej gry, który tym razem objawia się na polu nauki liczenia, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości na szkolnych lekcjach. Na osobne słowa uznania zasługuje zaś klimatyczne, bajkowe i nawiązujące do komiksów o Kajku i Kokoszu, wydanie tego tytułu. Mam tu na myśli przede wszystkim wspaniałe karty i kafle przedmiotów, na których widnieją postacie ze świata tego komiku i liczne przedmioty zeń pochodzące. To piękne kolory oraz solidność wykonania, która przekłada się na pewność, że gra ta będzie nas bawić przez długie lata.

 

Rzecz całą podsumowując - karciana gra "Kajko i Kokosz. Szkoła latania" to znakomita, gwarantująca sobą wspaniałą zabawę i moc uśmiechu, propozycja dla dzieci i całej rodziny. O jakości tego tytułu decyduje przede wszystkim prostota zasad, duża dynamika rozgrywki, jak i wreszcie wspaniały, komiksowy klimat. Dlatego też nie pozostaje mi nic innego, aniżeli gorąco polecić wam sięgnięcie po tę pozycję, co też i niniejszym czynię. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Kajko i Kokosz Janusza Christy to jedna z najsławniejszych polskich serii komiksowych. W przezabawny sposób opowiada o przygodach dwóch słowiańskich wojów – mądrego i uczciwego Kajka oraz silnego i samolubnego Kokosza – służących kasztelanowi Mirmiłowi. Dwaj przyjaciele dzielnie bronią Mirmiłowa przed atakami niecnych zbójcerzy, raz po raz wpadając w tarapaty. Seria jest uważana za pierwszą polską opowieść fantasy – w świecie Kajka i Kokosza magia jest bowiem na porządku dziennym, a niezwykłe stwory, potwory i czarownice kryją się za każdym drzewem i pod każdym kamieniem.
Niewymuszony humor opowieści bawi czytelników w różnym wieku, a pełne szalonych przygód albumy czyta się jednym tchem.

 

Bohaterowie komiksów „Kajko i Kokosz” znani są już dwóm pokoleniom Polaków. Ich przygody czytane są zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Gra karciana „Kajko i Kokosz – Szkoła latania” nawiązuje do tej najpopularniejszej polskiej serii komiksowej. Zasady karcianki są niezwykle proste. Zagraj karty, wykorzystaj siłę swoich postaci i pokonaj rywali! Wygra gracz, który na koniec gry będzie mieć najmniej punktów karnych. Gra ma dwa warianty zasad, dzięki czemu świetnie sprawdzi się zarówno w gronie 7-latkow, jak i starszych graczy. „Szkoła latania” w wersji karcianej dostarczy wiele frajdy nie tylko fanom komiksu.

 

Liczba graczy: 2-6
Wiek graczy: 7+

Elementy gry:
- 55 kart postaci
- 7 kafelków przedmiotów
- 2 żetony maści latania

Komiksy

Rysunki: 100% - 1 votes
Kolory: 100% - 1 votes
Scenariusz: 100% - 1 votes
Liternictwo: 100% - 1 votes
Tłumaczenie: 100% - 1 votes
Wydanie: 100% - 1 votes

Podziel się!

Okładka gry:

Kajko I Kokosz: Szkoła Latania. Gra Karciana

Dodatkowe informacje:

  • Tytuł Oryginału: Kajko I Kokosz: Szkoła Latania. Gra Karciana
  • Wydawca: Egmont
  • Premiera Polska: 04/2020
  • Gatunek: Gry Planszowe
  • Liczba Graczy: 2-6
  • Przedział Wiekowy: 7+
  • Ocena: 4.5/6 // 6/6
  • ISBN: 5908215008833

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial