Kingdomino Duel

Opis:

Uleczkaa38

Postęp postępem, nowoczesność nowoczesnością, innowacyjność innowacyjnością..., ale nie ma to jak stare, dobre i sprawdzone pomysły na grę! Ot, choćby takie jak kości czy też domino, poddane oczywiście pewnej specyficznej modyfikacji na gruncie planszowej rozrywki. A modyfikacja ta polega na tym, iż ową grę w kości połączymy z porywającą grą strategiczną! Nie przedłużając zatem powiem, iż mowa tu o najnowszej premierze Wydawnictwa FoxGames pt. "Kingdomino: Duel", o której to postaram się opowiedzieć więcej w poniższej recenzji.

 

WSTĘP I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

Tytuł ten oferuje nam sobą połączenie gry w kości z grą w domino, ubrane w piękne, bajkowej, historyczne i przede wszystkim strategiczne, szaty. To gra, która nawiązuje sobą do jakże lubianej i popularnej w naszym kraju gry "Kingdomino", tyle tylko, że oferuje tym razem nieco bardziej urozmaiconą jej wersję. Wersję, gdzie to rzucamy kostkami, łączymy je w domino, ale też i wykreślamy ołówkiem odpowiednie pola na przygotowanym formularzu. A wszystko to ma doprowadzić nas do uzyskania jak największego obszaru naszego czarodziejskiego Królestwa...!

 

Zanim jednak przejdziemy do samej rozgrywki, powiedzmy, że niezwykle to bajkowe opakowanie z grą kryje w sobie zestaw 4 kostek do gry, aż 1100 stronicowy notes (jedna strona każdej karty zawiera mapę, zaś druga księgę zaklęć) oraz dwa ołówki. W rozgrywce tej może brać udział dwóch graczy powyżej ósmego roku życia, zaś czas jednej rozgrywki oscyluje wokół 20 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

Główna zasada tej gry opiera się na tym, iż mamy rzucać kostkami do gry, wybierać odpowiednie ich warianty, a następnie łączyć je w kostki domina (dwie ścianki kostki tworzą jedną płytkę domina), tak by w ten sposób zdobywać ich jak najwięcej, powiększając zasięg naszego Królestwa. Tym, co musimy zrobić przed przystąpieniem do samej gry, jest zaś rozdanie każdemu z dwóch graczy po jednej kartce z notesu i ołówku, następnie położenie ów kart przed sobą stronami z mapką do góry, jak i wreszcie ułożenie na środku stołu jednej karty z notesu z księgą zaklęć na awersie, zaś obok niej 4 kostki do gry.

 

UWAGA: na każdej kostce znajdują się symbole - 6 z nich to herby rodów (przy niektórych mogą znajdować się też krzyżyki, oznaczające ważne persony), zaś 1 to znak zapytania, czyli tzw., mydło, które pozwala wybrać nam dowolny rodowy herb.

 

Grę rozpoczyna tym razem najstarszy z graczy, który rzuca wszystkim 4 kostkami na raz, po czym wybiera dla siebie jedną z nich, jego przeciwnik dwie kolejne, zaś ostatnią ponownie rozpoczynający grę. Tym samym każdy z graczy ma po 2 kostki, które łączy w kafel domina.

 

Kolejnym krokiem gry jest zapisanie ów domina do swojej karty z notesu, wyrysowując zawarte na kostkach herby w sąsiadujących ze sobą polach (gdy mamy kostkę z krzyżykiem, oznaczamy dane pole odpowiednią liczną kółek). Jednak by nie było tak prosto, dodanie naszego domina do naszego Królestwa na karcie, musi wiązać się ze spełnieniem którego z dwóch warunków:

 

* jeden z symboli domina musi stykać się ze środkowym polem naszej karty, tzw. Królestwem

 

* jeden z symboli domina musi stykać się z takim samym symbolem, naniesionym wcześniej na nasza kartę gry. Łączenie domina może odbywać się zaś tylko i wyłącznie w linii prostej!

 

By było jeszcze ciekawiej, możemy wykorzystać w naszej grze także i magię, czyli Księgę Zaklęć! Korzystamy z niej wówczas, gdy zakreślamy na naszej karcie herb bez krzyżyków, zakreślając tym samym jedno z pól na swojej połowie Karty Zaklęć. Ten z uczestników gry, który jako pierwszy zakreśli wszystkie pola, ten może skorzystać z magii (drugi gracz nie będzie mógł już tego dokonać podczas gry). A może on wybierać spośród 4 zaklęć, tj. dodać domino do mapy z pominięciem zasad łączenia, dodać każdą z kostek osobno (choć według. zasad łączenie), wybrać od razu 2 kostki przy rzucie w danej partii, czy też obrócić swoją kostkę tak, by znaczyła wybraną przez nas ściankę. Co ważne, z magii można skorzystać tylko raz.

 

Koniec gry następuje zaś wówczas, gdy jeden z graczy zapełnił ostatni z herbów na swojej karcie, bądź też gdy żaden z uczestników nie był w stanie dodać już kolejnego domina na swoją kartę. Wówczas następuje liczenie punktów wg instrukcji, z uwzględnieniem m.in. liczby tzw. posiadłości, liczby krzyżyków (to szczególnie cenne pola), czy też użytej magii. Zwycięzcą całej gry zostaje ten gracz, który ostatecznie zdobył największą liczbę punktów!

 

WRAŻENIA Z GRY:

 

"Kingdomino: Duel", to niezwykle ciekawa w swoim koncepcie i zarazem prosta w swych zasadach, gra dla dzieci, ale też i starszych osób. Gra, którą cechuje duża mechanika rozgrywki, wysokie tempo, jak i też znakomite połączenie losowości z umiejętnością taktycznego przewidywania, co wiążę się chociażby z zasadą wykorzystywania Księgi Zaklęć, czy też wyboru samych kostek, który może zadecydować o naszym trumfie, bądź porażce. To także niezwykły, bardzo bajkowy klimat tej zabawy, który udziela się już nam od pierwszych chwil..., nie wspominając o nutce rywalizacji, czy też śmiechu, który pojawia się na naszych twarzach raz po raz.

 

Nie sposób nie docenić tu także znakomitego wykorzystania kostek do gry, jako kostek domina, co już samo w sobie wydaje się genialnym pomysłem, jak i też połączenia tradycyjnej gry w kości i domino, z rysowaniem symboli, co spotka się z wielką radością każdego dziecka. Całości pozytywnego wrażenia dopełnia bardzo efektowne wydanie tej pozycji, na które to składają się przyjemne dla oka kostki, jak i przede wszystkim bardzo kolorowe, bajkowe i mające w sobie coś ze starych, magicznych ksiąg, notesy. To one tworzą w dużej mierze niepowtarzalny klimat tej gry...

 

PODSUMOWANIE"

 

Niniejsza gra "Kingdomino: Duel", to idealna propozycja dla każdego dziecka, które uwielbia dobrą, prostą w swych zasadach, jak i przede wszystkim ekscytującą, zabawę. Zabawę, którą fundują rzuty kośćmi, łączenie ich w domino oraz wypełnianie za sprawą rysowania, odpowiednich pól na karcie gry. To tylko tyle i aż tyle, by zapewnić wielką frajdę i nie mniejsze emocje. Dlatego też ze swej strony oceniam tę grę bardzo wysoko, zachęcając was z jak największym przekonaniem do sięgnięcia po ten świetny tytuł!

Podziel się!

Okładka gry:

Kingdomino Duel

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Bruno Cathala, Ludovic Maublanc
 • Tytuł Oryginału: Kingdomino Duel
 • Producent: Fox Games
 • Ilustracje: Cyril Bouquet
 • Premiera Świat: 2019
 • Premiera Polska: 2020
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Towarzyskie
 • Format: 43 x 183 x 115
 • Liczba Graczy: 2
 • Czas Gry: 20-30 min.
 • Przedział Wiekowy: 8+
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5907078168395

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial