Splendor

Opis:

Uleczkaa38

Splendor to chwała, sława, prestiż, szacunek w oczach innych i zazwyczaj bogactwo... Splendor to również sposób na to, by czuć się spełnionym, szczęśliwym i ważnym na tym świecie... Wreszcie "Splendor", to także tytuł wspaniałej, niezwykle popularnej i cenionej na całym świecie familijnej gry karcianej, o której to postaram się opowiedzieć dziś nieco więcej w poniższej recenzji. Gra ta ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel Polska!

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

Rozgrywka ta przenosi nas sobą do świata epoki renesansu, gdzie to wcielamy się - najogólniej rzecz ujmując, w przedsiębiorców, którzy dążą do pomnażania swojego majątku, bogactwa i władzy, a tym samym zyskiwania tytułowego splendoru. By tak się mogło stać, naszym celem jest zdobywanie i pomnażanie zasobów w postaci kolejnych kopalń drogocennych kamieni szlachetnych, a następnie niezbędnych środków do ich transportu, czy też sklepów, w których będziemy mogli je sprzedawać. Oczywiście, podobny cel mają pozostali uczestnicy gry, którzy zrobią wszystko, by to im przypadła w udziale największa chwała!

 

Zanim o samych zasadach gry, poznajmy zawartość urokliwego i klimatycznego opakowania z tym tytułem. A tam znajdziemy zestaw 40 żetonów szlachetnych kamieni (szmaragdy, szafiry, onyksy, diamenty, rubiny), 5 złotych monet, 40 kart rozwoju (podzielonych na kilka poziomów rozwoju), 10 kafli arytokracji, jak i wreszcie pięknie wydaną instrukcję, która w prosty i czytelny sposób wyjaśnia nam reguły tej rozgrywki. W samej grze może uczestniczyć zaś od 2 do 4 osób w wieku powyżej dziesiątego roku życia, zaś czas rozgrywki oscyluje wokół 30 minut. Cóż..., nie przedłużając zatem, zaczynajmy zabawę!

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

Zasady gry są niezwykle proste, zrozumiałe i przystępnie już nawet dla najmłodszych jej uczestników. Oto naszym celem jest zdobycie w jak najszybszym czasie 15 (lub więcej) punktów splendoru. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy przygotować sobie naszą rozgrywkę, W tym celu należy potasować karty rozwoju w uwzględnieniem ich poziomów, a następnie ułożyć je w pionowych kolumnach (od najniższego do najwyższego), a w kolejnym ruchu wyłożyć pierwsze cztery karty z każdego poziomu, w rzędzie obok. Potrzebne będzie nam także wyłożenie nad powstałymi kolumnami kart, wybranych losowo płytek arystokratów (ich liczba musi wynosić o jedną więcej, aniżeli liczba graczy). Na koniec układamy zaś w zasięgu ręki wszystkich graczy 6 stosików pogrupowanych kolorami znaczników kamieni i złota.

 

Sama rozgrywka opiera się na pozyskiwaniu ów znaczników kamieni i złota, a następnie zakupywania za ich pomocą kart rozwoju, które z kolei przynoszą tak bardzo pożądane punkty prestiżu. Grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik (kolejne ruchu przypadają wg, ruchu wskazówek zegara), który to może wykonać jeden z czterech ruchów:

 

*wziąć 3 znaczniki klejnotów różnych kolorów (jeśli nie ma ich aż tylu, może wybrać np. 2)

*wziąć 2 znaczniki klejnotów tego samego koloru (tylko, jeśli w stosie znaczników są m.in. 4 w tym samym kolorze)

*zarezerwować 1 kartę rozwoju i wziąć 1 znacznik złota (dżoker)

*zakupić 1 odkrytą kartę rozwoju ze stołu albo 1 zarezerwowaną kartę ze swojej ręki

 

Co do zdobytych znaczników, to wraz z końcem swojej rudny, dany gracz nie może posiadać ich więcej, aniżeli 10 (jeśli posiada, to musi ich nadmiar odłożyć).

 

Jeśli chodzi zaś o karty rozwoju, to gracz może je zarezerwować poprzez wzięcie na rękę już odkrytej na stoliku, lub też ze stosiku z kartami rozwoju (wówczas nie pokazuje jej innym graczom), co nie jest jednoznaczne z koniecznością zakupu tej karty, aczkolwiek pozostaje ona na jego ręku. Rezerwacja jest o tyle istotna, że tylko w ten sposób możemy zdobyć (przy odrobinie szczęścia) złotego dżokera.

 

I wreszcie zakupienie karty, czyli wydanie za nią opisanej na niej liczby danych znaczników (dżoker zastępuje dowolny inny znacznik). To zakupy kart dają nam bonusy, przekładające się następnie na punkty prestiżu. Warto przypomnieć w tym miejscu, że każdy gracz może mieć na ręku jedynie trzy karty.

 

I tak oto dobieramy znaczniki oraz rezerwujemy i kupujemy karty, czekając na gościnną "wizytę arystokratów". Ta następuje automatycznie, gdy któryś z graczy zebrał wymaganą i opisaną na płytce arystokraty, liczbę bonusów, a wówczas płytka danego arystokraty (każda jest warta 3 punkty prestiżu) staje się jego własnością, przynosząc mu wymierne korzyści.

 

Koniec gry następuje wówczas, gdy któryś uczestnik zebrał 15 punktów prestiżu, co nie jest wcale tak łatwą do osiągnięcia rzeczą, ale dzięki temu też i cała rozgrywka wydaje się odpowiednio "utrudniona". W przypadku remisu o zwycięstwie decyduje zaś liczba zakupionych kart rozwoju - im mniej, tym lepiej.

 

WRAŻENIA Z GRY:

Spotkanie z niniejszą grą uznaję za jak najbardziej udane! Udane ze względu na jej proste zasady i znakomitą dynamikę - a tym samym i mechanikę tej gry. Tu każda sekunda naszej rozrywki tętni wielkimi emocjami, każda decyzja ma ogromne znaczenie, a rywalizacja z innymi uczestnikami wywołuje u nas wielkie emocje. A wszystko to jest zasługą prostego pomysłu Marca André - twórcy tej gry, który zastosował tu zasady, logikę i magię handlu, jako drogi do sukcesu. Handlu specyficznego, gdyż wymagającego od nas żyłki hazardzisty, logicznego rozumowania oraz przewidywania, z małą przychylnością szczęścia. I to właśnie jest tu najważniejsze, iż oto w 95% sukces w tej zabawie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych!

 

Niezwykle ważną cechą tej gry jest jej wielka prostota, gdy oto zasady i reguły tej zabawy poznajemy już po kilku pierwszych minutach, a do tego niezwykle czytelna instrukcja nie pozostawia miejsca na jakiekolwiek wątpliwości. Ponadto bardzo spodobało mi się tutaj to, że tak naprawdę przez cały czas gry wszyscy uczestnicy są w nią aktywnie zaangażowani, gdyż musimy śledzić z uwagą każdy ruch naszych przeciwników, ponieważ tylko w ten sposób mamy szansę na zwycięstwo. Co ważne, cała zabawa upływa nam w iście błyskawicznym tempie, tak iż chwilami nie zauważamy nawet tego, że minęło już dobre pół godziny!

 

Nie sposób nie docenić również pięknego wydania tej pozycji, na które to składa się klimatyczne opakowanie z grą, niezwykle malownicze i bajkowe w swym charakterze jej poszczególne elementy - na czele ze wspaniałymi kartami z pięknymi grafikami, jak i też solidność wykonania tych wszystkich elementów, dzięki której spotkanie z tym tytułem jest jeszcze przyjemniejszym i radośniejszym, co docenią tak dzieci, jak i dorośli.

 

PODSUMOWANIE:

Gra "Splendor", zasługuje jak najbardziej na swoją popularność i uznanie w oczach miłośników tego typu rozrywki na całym świecie. Zasługuje z uwagi na świetną mechanikę gry, prostotę zasad, gwarantowane emocje i przepiękne wydanie, któremu nie sposób się oprzeć. To idealna propozycja na rodzinne spotkanie w miłej atmosferze, co docenimy z pewnością zwłaszcza teraz, w tym jakże trudnym czasie narodowej kwarantanny. Z mojej strony nie pozostaje mi zatem już nic innego, aniżeli gorąco i z jak największym przekonaniem zachęcić was do sięgnięcia po ten tytuł. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Splendor jest dynamiczną i niemal uzależniającą grą w zbieranie żetonów i kart, które tworzą zasoby gracza, umożliwiające mu dalszy rozwój. Gracze wcielają się w renesansowych kupców, którzy próbują nabyć kopalnie klejnotów, środki transportu, sklepy - wszystko to w celu zdobycia jak największego prestiżu. Gdy będziesz już dostatecznie bogaty, być może zaszczyci Cię swą wizytą przedstawiciel szlachty, co jeszcze podniesie Twój prestiż w oczach konkurencji.

 

Każdy gracz w swojej turze może podjąć jedną akcję z poniższych trzech:

-pozyskać żetony - trzy różne lub dwa takie same,
-kupić lub zbudować kartę - płacąc za nią posiadanymi żetonami - klejnotami i dodając ją do swoich kart na stole,
-zarezerwować kartę.
Ostatnia akcja pozwala mieć graczowi pewność, że nikt nie zabierze mu karty, którą sobie upatrzył lub że przeciwnik nie zbuduje kluczowej dla niego karty. Akcja ta kosztuje Cię całą rundę, ale w zamian dostajesz żeton złota, który może w przyszłości posłużyć jako dowolny klejnot.

 

Wszystkie karty, które kupujesz, dają Ci stałe zniżki na zakup następnych kart, niektóre dają również punkty prestiżu. Pierwsza osoba, która zdobędzie 15 punktów prestiżu, wygrywa grę!

 

Dlaczego pokochasz tę grę?

 

Odpowiedź jest krótka i prosta - mechanika, mechanika i jeszcze raz mechanika! Niezwykle prosta, pozwalająca nawet czterolatkowi przyłączyć się do zabawy, a jednocześnie oferująca takie możliwości, że każdy doświadczony gracz będzie usatysfakcjonowany.

 

Ta mechanika uzależnia - każdy, kto lubi budować silniczki usprawniające dalsze pozyskiwanie surowców czy punktów zwycięstwa, musi mieć ten tytuł na swojej półce.

 

Wariant dla dzieci

Mimo, że gra jest przeznaczona dla graczy od 10 lat - mechanicznie jest ona zrozumiała także dla młodszych dzieci, już od wieku 4-5 lat. Dlatego każdego, kto chciałby zaprosić do zabawy młodsze dzieci, zachęcamy do skorzystania z wariantu pozwalającego dzieciom na dorównanie dorosłym.

 

Każde dziecko, które uczestniczy w rozgrywce, otrzymuje (wybudowane) na samym jej początku 1, 2 lub 3 (w zależności od wieku) losowe karty poziomu pierwszego. Gwarantujemy, że z takim startem i dorośli będą mieli wyzwanie, by nie dać się pokonać, i dzieci będą miały przednią zabawę.

 

Zawartość pudełka:

40 żetonów (7 szmaragdów, 7 szafirów, 7 diamentów, 7 onyksów, 7 rubinów, 5 złotych monet)
90 kart rozwoju (40 poziomu 1, 30 poziomu 2, 20 poziomu 3)
10 kafli szlachty
instrukcja

Podziel się!

Okładka gry:

Splendor

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Marc André
 • Tytuł Oryginału: Splendor
 • Ilustracje: Abbas Amirabadi, Mahmoud Arasteh Nasab, Pascal Quidault
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Świat: 2014
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Karciane
 • Format: 65x215x275mm
 • Liczba Graczy: 2 - 4 osoby
 • Czas Gry: ok. 30 minut
 • Przedział Wiekowy: od 10 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 3558380023784

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial