Dżem Dobry

Opis:

Uleczkaa38

Dżem każdy lubi - wiadoma rzecz! Jest słodki, smaczny i zdrowy, a do tego przywołuje piękne wspomnienia z naszego dzieciństwa. Dlatego też gdy tylko dowiedziałam się o premierze karcianej gry rozrywkowej pt. "DŻEM DOBRY", nie mogłam odmówić sobie poznania tej pozycji. I słusznie, gdyż oferowana za jej sprawą zabawa okazała się jedną z najlepszych w moim życiu. Ponieważ z natury lubię dzielić się z innymi swoim szczęściem, dlatego też oto podejmuję się zrecenzowania tej gry!

 

WSTĘPU SŁÓW KILKA I ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:

 

Ta wydana nakładem Wydawnictwa Rebel pozycja, zaprasza nas do spotkania z imprezową grą towarzyską, której główne założenie opiera się na umiejętnej dedukcji, umiejętności współpracy w drużynie, jak i wreszcie wykorzystaniu naszej wyobraźni na polu słowotwórstwa! Głównym celem jest tu bowiem trafne odgadnięcie słowa stworzonego przez innego uczestnika gry, a dokładniej rzecz ujmując wykoncypowania tegoż słowa na podstawie liter, jakie widzimy u innych graczy. Oczywiście, im trudniejsze i bardziej oryginalne słowo, tym i zabawa jest lepszą i bardziej porywającą!

 

Zanim jednak skupimy się na samej rozgrywce, sprawdźmy, co kryje w sobie piękne pudełko z tą grą. Otóż znajdziemy w nim bogaty zestaw elementów w składzie: 64 kart literek, karty dżokeja, zestawów żetonów (m.in. żetonów podpowiedzi i polskich znaków), 6 stojaków na karty, 6 ołówków, notes z arkuszami do zgadywania słów, 4 karty kwiatków, jak i wreszcie czytelna instrukcja. Na koniec dodam tylko, że w grze tej może uczestniczyć od 2 do 6 osób powyżej ósmego roku życia, a całość rozgrywki jednej partii oscyluje wokół 30 minut.

 

PRZYGOTOWANIE DO GRY I JEJ PRZEBIEG:

 

Przygotowanie gry polega na zajęciu przez graczy miejsca przy stole, tak by każdy mógł objąć swym wzrokiem innych uczestników zabawy. Ci otrzymują zaś potasowane karty liter, tak by każdy z nich mógł ułożyć za ich pomocą swoje niebanalne, pięcioliterowe słowo. Pozostałe karty są odrzucone na stosik, z którego mogą skorzystać ci uczestnicy, którzy ze swych kart nie są w stanie stworzyć sensownego słowa. Gdy już każdy z nich je ułoży i zanotuje, to tasuje swoje karty i przekazuje je osobie po prawej stronie.

 

Gracz, który otrzyma owe karty od osoby z prawej strony, kładzie je w rzędzie awersami do dołu (tak by ich nie widział), a następnie pierwszą kartę z lewej stawia na stojaku, tak by widzieli ją wszyscy inni gracze, oprócz niego samego.

 

Uwaga: gra dopuszcza inne warianty wyjściowych haseł, które mogę być prostsze - składające się z np. 4 liter, jak i trudniejsze, liczące 6 lub 7 liter.

 

I tak też rozpoczyna się właściwa zabawa, czyli odgadywanie stworzonych słów. W pierwszej rundzie czynimy to na podstawie widocznej pojedynczej litery u każdego z graczy (można używać jednej litery kilka razy). Teraz przychodzi czas na ważną rzecz - wybranie większością głosów osoby "podpowiadacza" (na tę jedną rundę), który zgodnie z tym określeniem, będzie mógł służyć nam podpowiedzią. A uzyskanie tych umożliwiają żetony podpowiedzi, czyli zestaw kolorowych, numerowanych żetonów, odpowiadających literkom, z których układa on wymyślone przez siebie hasło, a gdy pojawi się w nim nasza litera, to wówczas zapisujemy ją w naszym arkuszu odpowiedzi za pomocą znaku "?". Dalej każdy gracz decyduje o tym, czy zgadują swoją brakującą literę, czy też przeniesie to zadanie na kolejną rundę. Gdy już wszyscy zakończą ten proces, wówczas ci, którzy zdecydowali się odgadywać kolejną literę, przechodzą do tego zadania.

 

Ważną rolę w tej grze odgrywają także "Jokery", czyli specjalne żetony, które mogą zastąpić jedną literę (może się ona powtarzać) w naszym arkuszu odgadywanego słowa, aczkolwiek warto zaznaczyć, że podpowiadacz nie może zdradzić nam tego, jaką konkretną literę ów "Joker" reprezentuje. A gdy przechodzimy już do zgadywania kolejnej litery, to tym samym rozpoczynamy nową rundę gry.

 

Gra kończy się zaś wówczas, gdy zabraknie już żetonów podpowiedzi, bądź też gdy dany gracz uzna, że nie potrzebuje już więcej ów podpowiedzi. Zwycięzcą danej rudny zostaje ta osoba lub osoby, którym udało się z uzyskanych liter ułożyć logiczne hasło, które to - uwaga: nie musi być identyczne z hasłem ułożonym przez naszego sąsiada na początku rozgrywki, ale musi składać się z dokładnie tych samych liter! Dlatego też można powiedzieć, że zwycięzców może być tu wielu, ale równocześnie i może nie zostać nim nikt:)

 

WRAŻENIA Z GRY:

"DŻEM DOBRY" to niezwykle zabawna, dynamiczna i bardzo efektowna gra słowna, która początkowo wydaje się nieco skomplikowaną pod kątem różnego rodzaju warunków, zasad i wyjątków, ale z czasem wszystko to staje się dla nas niezwykle proste. To także bardzo duża grywalność tego tytułu, nieprzewidywalność przebiegu gry, jak i wreszcie naprawdę wielkie emocje, gdy oto rywalizujemy nie tyle z naszymi kompanami, ale de facto z samymi sobą.

 

Stopnień trudności oceniłabym na średni, gdyż wbrew początkowym pozorom, wcale nie tak prosto jest ułożyć konkretne, logiczne i trafne słowo na podstawie kilku liter - zwłaszcza na początku naszej przygody z tym tytułem. Później jest już zdecydowanie łatwiej. Z pewnością na plus przemawia również to, że instrukcja wyjaśnia wszelkie wątpliwości, a tym samym nie pozostawia miejsca na jakiekolwiek spory pomiędzy graczami. Ponadto warto zauważyć, że twórca tej gry dał nam tu wiele urozmaiceń i możliwość podnoszenia poziomu trudności, co ucieszy zwłaszcza tych bardziej doświadczonych graczy.

 

I wreszcie nie mogłabym nie docenić efektownego wydania tej pozycji, na które to składa się piękna i klimatyczna okładka z truskawką na grafice, jak i również piękne pod kątem wizualnym oraz solidne w zakresie wykorzystanych materiałów, poszczególne elementy tej gry - na czele z kartami, żetonami, czy też formularzem odpowiedzi. To kolorowe, lekkie, trwałe i przyjemne dla oka elementy, dzięki którym zabawa przy tej grze jest jeszcze lepszą!

 

PODSUMOWANIE:

Ondra Skoupý - twórca tej gry, zaoferował nam za jej sprawą wspaniałą, emocjonującą i przezabawną, rozrywkę. Rozrywkę, która z jednej strony niesie nam frajdę i przyjemność, z drugiej zaś także i elementy edukacyjne - na polu słowotwórstwa, co ma duże znaczenie w kontekście najmłodszych graczy. Przede wszystkim jednak "Dżem dobry" jest bardzo solidną, wielowymiarową, dopracowaną w najdrobniejszym szczególe i porywającą nas grą rozrywkową, do której to poznania - zwłaszcza teraz, na ten trudny czas narodowej kwarantanny, gorąco was namawiam. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Na czym to polega?

 

Na samym początku każdy z nas układa sekretne słowo dla osoby siedzącej po prawej. W tym celu rozdajemy graczom karty z literami. Każdy uczestnik zabawy układa z dostępnych kart pięcioliterowe słowo. Kiedy wszyscy ułożą hasła, każdy z graczy tasuje wykorzystane karty liter i przekazuje zakryte sąsiadowi.

 

Każdy uczestnik bierze wierzchnią kartę ze swojej talii i umieszcza na podstawce w taki sposób, by wszyscy gracze oprócz niego widzieli, jaka litera się na niej znajduje.
Podczas rozgrywki będziemy układali słowa z liter, które widzimy u pozostałych osób. Każdy z nas ma prawo stworzyć własną podpowiedź, jednak wspólnie zdecydujemy, która z nich będzie najlepsza. Gdy wyłonimy podpowiadacza, wykorzysta on specjalne znaczniki, by wskazać kolejność liter w wymyślonym przez siebie haśle. Na tej podstawie musimy wypełnić ewentualne luki i odgadnąć, jaką mamy literę. Poszczególne hasła zaznaczamy na specjalnych kartkach, dzięki czemu łatwiej nam się skupić.
Każdy z graczy decyduje, czy podpowiedź była dla niego wystarczająca. Jeśli tak, zdejmuje literę z podstawki (bez podglądania!) i umieszcza tam kolejną kartę.

 

Naszym celem jest nie tylko odgadnięcie liter, które otrzymaliśmy na początku gry, ale także odgadnięcie hasła, które wymyślił dla nas gracz po lewej!

 

Dlaczego pokochasz tę grę?

Nietypowa, abstrakcyjna, ciekawa. Dżem dobry to zupełnie nowe spojrzenie na gry słowne! Gra zmusza nas do nieszablonowego myślenia i wielokrotnego zmieniania swoich koncepcji.
Zarówno podczas wymyślania haseł, jak i ich odgadywania, czeka nas solidna gimnastyka umysłowa.
Gdy już będziemy radzić sobie bez problemów z odgadywaniem 5-literowych słów, możemy podnieść poziom trudności do 6 lub 7 liter! Wbrew pozorom ta kosmetyczna zmiana znacząco wpływa na zabawę.

Podziel się!

Okładka gry:

Dżem Dobry

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Ondra Skoupý
 • Ilustracje: Lukas Vodicka, Frantisek Sedlacek
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2019
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Liczba Graczy: 2 - 6 osób
 • Czas Gry: ok. 30 - 60 minut
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5902650614307

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto