K2

Opis:

NAZWA WYŚWIETLANA

Ludzie dzielą się na tych, którzy kochają góry oraz zachwycają się ich majestatem, jak i na tych, którym to nie wystarcza i porywają się na zdobywanie ich szczytów! Alpiniści, himalaiści i wszelcy inni wspinacze porywają się na walkę z przeciwnościami natury, złą pogodą i ryzykiem, które jest niebywale wysokie. Niemniej, to właśnie wspinaczka i pokonywanie własnych słabości nadaje sens ich życiu, o czym sami chętnie opowiadają. Dziś mamy sposobność wcielić się w ich rolę także i my - na szczęście w zaciszu naszych bezpiecznych domów, zasiadając do wspaniałej gry pt. "K2", której to najnowsza edycja ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Rebel!

 

 

Jak nie trudno się domyślić, głównym celem tej rozgrywki jest zdobycie szczytu jednej z najtrudniejszych i najbardziej znanych gór świata - K2! To swoista legenda i jedno z największych wyzwań dla himalaistów, które udało się wypełnić tylko nielicznym. Przystępując do tej gry stajemy na czele jednej z dwóch grup himalaistów, którzy rywalizują ze sobą w tym względzie, by nie tylko dotrzeć na szczyt jako pierwsi, ale też by i przetrwać panujące tam, ekstremalne warunki pogodowe.

 

Zanim jednak o samej rozgrywce, przyjrzyjmy się zawartości klimatycznego i pięknego w swej graficznej formie, opakowania z grą. I tak po jego otworzeniu trafi w nasze ręce 1 dwustronna plansza gry, 5 plansz aklimatyzacji, 12 kafli pogody (6 letnich i 6 zimowych), 90 kart akcji gracza, 5 kart ratunku, 20 żetonów ryzyka, 20 pionków himalaistów i 10 pionków namiotów, znacznik pogody, znacznik pierwszego gracza i instrukcja. W grze tej może uczestniczyć zaś od 1 do 5 osób powyżej ósmego roku życia, zaś czas gry wynosi od 30 do 60 minut.

 

PRZYGOTOWANIE GRY:

 

Pierwszym krokiem graczy jest wybór planszy - łatwiejszej lub trudniejszej, na której będzie toczyć się rozgrywka. Gdy już tego dokonamy, wówczas każdy z uczestników gry otrzymuje swój zestaw niezbędnych narzędzi w danym kolorze (zestawy pionków himalaistów, namiotów, znaczniki aklimatyzacji oraz zestaw kart gracza). Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego kafla pogody (letni - łatwiejszy i zimowy - trudniejszy). Na koniec pozostaje nam ustawienie naszych pionków himalaistów na polu startowym oraz na najniższym polu punktowym, ułożenie przetasowanych kafli pogody, wyłożenie do góry trzech losowych żetonów ryzyka, jak i wreszcie potasowanie naszych kart gry i wzięcie w rękę 6 z nich. Grę rozpoczyna ta osoba, która jako ostatnia była w górach i która to stawia na planszy znacznik gracza rozpoczynającego rozgrywkę.

 

PRZEBIEG GRY:

 

Rozgrywka liczy sobie 18 rund, przypadających na 18 dni górskiej wyprawy. Rundę wyznacza kilka rozgrywanych kolejno faz:

 

"zagranie kart" - każdy gracz wybiera 3 karty ze swych 6 na ręce i kładzie przed sobą.

 

"żetony ryzyka" - żeton ten przypada w udziale graczowi, który ma największą sumę punktów ruchu na zagranych kartach i z którego to będzie musiał się rozliczyć w dalszej fazie gry.

 

"faza akcji" - tę najważniejszą i najdłuższą fazę wykonuje każdy gracz po kolei, począwszy od posiadającego znacznik rozpoczynającego grę, a może on poruszać figurkami himalaistów w górę lub w dół, tracąc przy odpowiednią ilość punktów ruchu, ale też i zdobywając je (punkty przyznawane są na bieżąco) za to, na jak wysokim polu planszy gry się znalazł. Co więcej, na danym polu może znajdować się tylko określona liczba himalaistów, zaś przejście na kolejne wymaga utraty kolejnych punktów ruchu.

 

Ponadto mamy tu do czynienia także z dodawaniem punktów aklimatyzacji poszczególnym figurom himalaistów, które wynikają z kart i które to przybliżają nas do zwycięstwa. Podobnie ma się rzecz z postawieniem namiotu, który wiąże się z przyznaniem 1 punktu aklimatyzacji danemu uczestnikowi wyprawy. I wreszcie wspominany powyżej żeton ryzyka - to właśnie teraz musimy się z niego rozliczyć, gdy wartość żetony wynosi 1 lub 2, to wówczas odejmowany są nasze punkty ruchu, bądź aklimatyzacji.

 

Ważną rolę odgrywa w tej fazie także pogoda, a dokładniej rzecz biorąc jej 3 kafle. Gdy w danej strefie wspinaczki panuje symbol "płuc", wówczas odejmowane są punkty aklimatyzacji, jeśli zaś "butów", to punkty ruchu, jak i też obie grupy punktów, gdy trafiamy do łącznej strefy.

 

"rozliczenie aklimatyzacji" - w tej fazie następuje rozliczenie każdego uczestnika gry z punktów aklimatyzacji, w zależności od koloru pól, na którym się znajduje, liczby rozstawionych namiotów oraz kafli pogody. W rezultacie, gdy poziom aklimatyzacji himalaisty spadnie poniżej 1 punktu, ten ginie i traci zdobyte punkty zwycięstwa. Jeśli zaś przekroczy 6, to wówczas poziom jego aklimatyzacji ustawia się na stopień szósty.

 

"koniec tury" - po podliczeniu wszystkich punktów, figurę gracza rozpoczynającego przejmuje osoba znajdująca się po lewej stronie poprzedniego "startera gry". Należy przełożyć wówczas także znacznik pogody na następne pole na kaflu. A dalej znów rozdajemy po 6 kart na rękę i zaczynamy nową turę i nowy górski dzień...

 

KONIEC GRY I WRAŻENIA:

 

Gra kończy się z chwilą zakończenia ostatniego dnia wyprawy i wyczerpania ostatniego kafla pogody. Zwycięzcą zostaje ten, kto zdobył łącznie (z dwóch himalaistów) najwięcej punktów zwycięstwa - w przypadku remisu wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zdobył szczyt.

 

Gra "K2", to z pewnością niezwykle ciekawa, intrygująca i złożona w swej formie, propozycja. Początkowo ilość zasad, warunków i przeliczeń wydaje się być nieco skomplikowaną, ale już po kilku pierwszych rundach zaczynamy bez trudu odnajdywać się w zawiłościach przepisów. Wówczas też zabawa ta potrafi porwać na sobą bez reszty, co wiąże się z dużą dynamiką i wielką "grywalnością" tej pozycji, niezwykłymi emocjami oraz nutką rywalizacji, jak i też chociażby niepowtarzalnym, górskim klimatem, jaki wypełnia sobą każdą z minut rozgrywki.

 

Duże słowa uznania należą się tu zarówno pod względem samego pomysłu na tę grę, ale też i chociażby pod kątem jej wymagań względem nas. O sukcesie decyduje tu bowiem nie tyle szczęście i los, ale nasza umiejętność przewidywania, kalkulacji i odpowiednio dobranej strategii, od której de facto zależy tu najwięcej. To dobre rozwiązanie, gdyż dzięki temu w dużej mierze mamy wszystko "w naszych rękach", co z pewnością docenią wszyscy miłośnicy tego typu rozrywki.

 

Nie sposób nie wyrazić tu zachwytu także nad wydaniem tego tytułu, które zachwyca nas swoją efektownością, pięknem opakowania oraz planszy gry, jak i też naprawdę jej wielu poszczególnych elementów - od kart począwszy, a skończywszy na figurkach himalaistów. To także solidność wykonania tych elementów, która gwarantuje nam naprawdę długie lata zabawy!

 

PODSUMOWANIE:

Stworzona przez Adama Kałuże grę "K2", stanowi sobą bardzo udaną, interesującą i dopracowaną w każdym względzie, planszową grę z najwyższej półki. To wielkie emocje, przejrzyste zasady i perfekcyjne oddanie ducha, charakteru i klimatu wyprawy wysokogórskiej. To gra dla całej rodziny, ale też i grupy dobrych znajomych, którzy będą się bawić przy niej świetnie. I w mej ocenie pozycja ta nie ma absolutnie żadnych słabych stron, dlatego też z tym większym przekonaniem polecam i zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł. Polecam - naprawdę warto!

Opis Wydawcy

Chrzęst raków wgryzających się w lód. Zmęczona ręka wbijająca czekan w śnieżną ścianę. Ciężki oddech, gdy z wysiłkiem podrywasz ciało, by znów przesunąć się o pół metra w górę. Jeszcze tylko 100... 50 metrów dzieli Cię od szczytu K2, jednego z najtrudniejszych ośmiotysięczników. Stojąc w oślepiającym słońcu patrzysz w dół, gdzie czeka na Ciebie namiot. Jednak by do niego dotrzeć musisz przejść przez szalejącą na najtrudniejszym odcinku śnieżycę. Czy dasz radę?

 

W grze K2 każdy z graczy kieruje zespołem 2 himalaistów, którzy rywalizując z innymi zespołami, starają się zdobyć szczyt i przetrwać do końca 18-dniowej wyprawy.

 

Jak to działa?

Gracze poruszają himalaistami po planszy za pomocą kart, które zagrywają co rundę. Im wyżej wejdzie dany wspinacz, tym więcej punktów zwycięstwa zdobędzie na koniec gry. Jednak w wyższych partiach gór trzeba uważać na poziom aklimatyzacji. Jeśli spadnie on poniżej 1, wyczerpany himalaista zginie i gracz nie otrzyma zdobytych przez niego punktów zwycięstwa. Dlatego tak ważnym elementem gry jest wybór odpowiedniej drogi na szczyt, optymalne stawianie namiotów i zwracanie uwagi na pogodę, która w znaczący sposób wpływa na trud wędrówki na szczyt.

 

Zawartość pudełka:

-1 dwustronna plansza
-5 plansz aklimatyzacji himalaistów (po jednej dla każdego gracza)
-12 kafli pogody (6 letnich i 6 zimowych)
-90 kart akcji graczy (po 18 dla każdego gracza)
-5 kart ratunku (po 1 dla każdego gracza)
-20 żetonów ryzyka
-20 drewnianych pionków himalaistów (po 4 dla każdego gracza)
-10 drewnianych pionków namiotów (po 2 dla każdego gracza)
-drewniany znacznik pogody
-znacznik pierwszego gracza
-instrukcja

Podziel się!

Okładka gry:

K2

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Adam Kałuża
 • Tytuł Oryginału: K2
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2015
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Strategiczne
 • Format: 300 x 300mm, Pudełko
 • Liczba Graczy: 1 - 5 osób
 • Czas Gry: ok. 30 - 60 minut
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5908310266169

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto
 • Zobacz Mini Tutorial