Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Punto. Po Kropkach Do Zwycięstwa (Edycja Polska)

Opis:

Uleczkaa38

Gry karciane są dobre na wszystko - złą pogodę, nudę i sztywne towarzystwo! Ta wymyślona przeze mnie myśl znajduje potwierdzenie za każdym razem, gdy oto mam przyjemność zasiąść do karcianej rozgrywki z bliskimi mi osobami. Bo i owszem - możemy zachwycać się wielkimi, rozbudowanymi i zawierającymi setki elementów planszówkami..., ale to jednak karciane gry są zawsze pod ręką - czy to w trasie, czy na szkolnej przerwie, zapewniając nam moc frajdy i zabawy. I dlatego też spieszę do was z recenzją najnowszej premiery wydawnictwa Rebel - karcianej gry pt. "Punto. Po kropkach do zwycięstwa"!

 

WSTĘP I ZAWARTOŚĆ GRY:

Twórca tej naprawdę intrygującej gry - Bernhard Weber, oddaje w nasze ręce bardzo ciekawy, oparty na prostych zasadach i potrafiący nas sobą porwać bez reszty, tytuł. To gra przypominająca tradycyjne domino, tylko że tym razem w stricte karcianej wersji i oczywiście na nieco odmiennych zasadach. Zanim jednak o nich opowiem, najpierw przyjrzyjmy się zawartości klimatycznego, metalowego i utrzymanego w ciemnych barwach, opakowania. I tak znajdziemy w nim zestaw 9 kart, podzielony na cztery równe talie. Kart, które to z jednej strony zdobi klimatyczny tytuł tej gry, zaś z drugiej rozmaite zestawy kolorowych kropek - od 1 do 9. Nie zabrakło tu oczywiście także bardzo przejrzystej instrukcji, wedle której to w grze tej może uczestniczyć od 2 do 4 graczy powyżej siódmego roku życia, zaś czas rozegrania jednej partii oscyluje wokół 20 minut.

 

ZASADY GRY:

Gra ta opiera się na niezwykle prostych regułach, z których najważniejszą jest ułożenie przed gracza jednej linii z 4 lub 5 kart (w zależności o liczby graczy) w poziomie, pionie lub na skos. Na potrzeby recenzji przyjmijmy wariant czteroosobowej rozgrywki, który siłą rzeczy wydaje się bardziej intrygujący i ekscytujący. I tak oto każdy z graczy otrzymuje jedną z talii kart w jednolitym kolorze, którą musi przetasować, a następnie ułożyć przed sobą w postaci stosika, z napisami z grą na górze. Grę rozpoczyna najmłodszy z graczy (można też wyłonić go za pomocą losowania), który odkrywa pierwszą z kart ze swojego stosika i kładzie na środku stołu. Kolejny gracz robi to samo, po czym kładzie kartę obok poprzedniej lub na niej, tak by jeden z boków lub rogów, dotykał poprzedniej karty. Gracz może też położyć swoją kartę na innej, jeśli jego karta ma więcej kropek, aniżeli ta pod nią. Ważną zasadą jest także ta, że obręb pola gry musi składać się z kwadratu 6x6 kart.

 

I tak też trwa przebieg gry, gdy oto uczestnicy kładą swoje karty w kolejności wedle ruchu wskazówek zegara, aż któremuś z nich uda się ułożyć linię z 5 kart w jednakowym kolorze, wygrywając tym samym rundę. Wówczas zwycięski uczestnik wybiera ze swej zwycięskiej talii kartę z największa liczbą kropek i odkłada ją na bok, tak by nie brała ona udziału w dalszej grze. Pozostałe karty są zbierane ze stołu, ponownie rozdawane graczom, te przez nich tasowane, zaś nową rundę rozpoczyna osobą siedząca po lewej stronie zwycięzcy.

 

ZWYCIĘZCA GRY I INNE WARIANTY ROZGRYWKI:

Zwycięzcą gry zostaje ten z graczy, który wygrywa dwie rundy (oczywiście można ustalić większą liczbę rund, np. 3). Jeśli natomiast zdarzy się tak, że nikt nie jest wstanie ułożyć linii z 5 kart, to wówczas wygrywa ta osoba, który ułożyła najwięcej linii z 4 lub 3 kart. W przypadku remisu - kilka osób ułożyło np. po dwie linie z 4 kart, wygrywa ta osoba, której linie liczą sobie mniej oczek na jego kartach.

 

Oczywiście, autor umożliwił tu także rozgrywkę w innych wariantach gry - m.in. z użyciem neutralnej talii kart w przypadku gry w trzy osoby, które to dostają po 6 dodatkowych kart, co urozmaica i wydłuża rozgrywkę. Możliwa jest także gra drużynowa, gdy czterech graczy dzieli się na dwuosobowe zespoły, z których każdy otrzymuje po jednej talii (pół talii na osobę), a reguły przebiegu gry są takie same, jak w klasycznym jej wariancie.

 

WRAŻENIA I OCENA:

Przebieg gry "Punto" charakteryzuje bardzo duża dynamika, jak i też niezwykle wielkie emocje. Emocje, związane zarówno z rywalizacją, ale też i świetną zabawą, jaką funduje sobą ten tytuł. Z jednej strony jest to zasługą bardzo prostych, przystępnych i w pełni zrozumiałych zasad, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości, z drugiej zaś naprawdę znakomitego pomysłu na tę grę, który to opiera się tak na naszej umiejętności szybkiego myślenia, jak i też na dozie szczęścia, które może przybliżyć nas do triumfu, bądź też oddalić, gdy karty nie "idą" po naszej myśli.

 

Ważnym aspektem tej gry jest także to, że mogą grać w nią zarówno dzieci (w mej ocenie nawet młodsze, aniżeli w wieku 7 lat), jak i też osoby dorosłe, które także będą się znakomicie przy niej bawić. To także gra na każdy czas i na każde miejsce, gdyż zabranie tego małego i poręcznego opakowania z grą (spokojnie zmieści się ono w kieszeni spodni) jest naprawdę proste. Całości pozytywnego wrażenia dopełnia efektowne wydanie tej pozycji, na które składa się zarówno piękne i klimatyczne, metalowe opakowanie, jak i też same karty, które są bardzo ładne dla oka, ale też i wykonane z bardzo trwałego materiału.

 

PODSUMOWANIE:

Karciana gra "Punto. Po kropkach do zwycięstwa", to bardzo ciekawa, interesująca i mająca sobą wiele do zaoferowania, propozycja dla miłośników gier. Proste zasady, jasne reguły, duża dynamika gry i jej zabawny przebieg sprawiają, że spotkanie z tą pozycją zapewni nam wielkie emocje i doskonałą rozrywkę, co wszakże jest zawsze rzeczą najważniejszą. Tym samym nie pozostaje mi nic innego, aniżeli gorąco zachęcić wszystkich do sięgnięcia po ten tytuł, co też i niniejszym czynie!

Opis Wydawcy

Punto to gra, w której starasz się stworzyć linię z 4 lub 5 kart. Tyle że nie zawsze możesz umieszczać je tam, gdzie chcesz!

 

Na czym to polega?

Gra zawiera 4 talie w 4 różnych kolorach. W każdej z nich znajdują się karty z kropkami (od 1 do 9).

Uczestnicy tasują swoje talie, a następnie umieszczają je zakryte przed sobą. W każdej rundzie bierzemy wierzchnią kartę z talii i zagrywamy ją na polu gry – w kwadracie 6x6. Karty możemy umieszczać na wolnych polach lub na innych kartach, pod warunkiem, że na dokładanym kartoniku znajduje się więcej kropek. Naszym celem jest ułożenie w rzędzie 5 własnych kart.

 

Dlaczego pokochasz tę grę?

-Zasady gry są na tyle proste, że sprawdzi się ona w każdym towarzystwie, bez ograniczeń.
-Bazując na połączeniu klasycznych karcianek oraz gry w kółko i krzyżyk, Punto daje nam doskonałe pole do ćwiczenia planowania i przewidywania ruchów przeciwników. Wbrew pozorom rozgrywki potrafią być wymagające!
-Chyba nie ma bardziej poręcznej gry niż ta – karty są zamknięte w miniaturowej puszce, która zmieści się absolutnie w każdej kieszeni.

Przemek Janic

Jeśli pogoda za oknem nie dopisuje, a mamy ochotę na porcję dobrej rozrywki i świetnej zabawy..., to wówczas przychodzą nam z pomocą niezawodne gry! Gry rodzinne, towarzyskie, rozpisane na dziesiątki części i wiele plansz, bądź też w postaci kart. I właśnie o wspaniałej, "karcianej" propozycji, mam przyjemność opowiedzieć dziś nieco więcej w tej oto recenzji. Mowa tu o grze pt. "Punto. Po kropkach do zwycięstwa", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebel Polska!

 

Gra ta  - stworzona przez austriackiego projektanta gier - Bernharda Webera, zaprasza nas do spotkania z ciekawą, niezwykle dynamiczną i klimatyczną rozgrywką, która w dużej mierze opiera się regułach i zasadach klasycznej gry w domino. Oczywiście, tamta klasyczna gra stanowi sobą jedynie punkt wyjścia dla tej zupełnie nowej, zabawy. Ale zanim do niej przejdziemy powiedzmy, że w opakowaniu z tą pozycją znajdziemy zestaw 72 kart podzielonych na różno kolorowe zestawy, jak i też instrukcję, która pomoże nam poznać reguły tej gry. A może brać w niej udział od 2 do 4 osób.

 

Sama rozgrywka jest niezwykle interesującą, dynamiczną, jak i też banalnie prostą w swoich zasadach. Otóż głównym zadaniem uczestnika gry jest ułożenie linii z 4 lub 5 kart w poziomie, pionie bądź skosie, które będą tworzyć ów linię w postaci kart z kropkami o jednakowym kolorze. Karty te kładziemy na stole lub na podłodze z uwzględnieniem tej reguły, iż finalny obręb pola gry musi przypominać kwadrat o wymiarach 6x6 kart.

 

Grę rozpoczyna najmłodszy z uczestników, kładąc pierwszą z kart ze swojego stosika (każdy uczestnik otrzymuje potasowaną, równą liczbę kart, które układa w stosik awersami do góry, by nie widzieć uwiecznionych na rewersie kropek), kolejny gracz czyni to samo, a potem następny itd. Kartę można kłaść w taki sposób, by kolejna dotykała zawsze boku lub rogu poprzedniej. Można też zakryć naszą kartą leżącą już na stole kartę, ale tylko wtedy, gdy liczba kropek na naszej karcie, przewyższa liczbę na tej już leżącej.

 

Gra ta toczy się do chwili, gdy któryś z uczestników ułoży linię kart w jednym kolorze, wygrywając tym samym jedną rundę. Po tym zwycięzca ów odejmuje ze swej zwycięskiej linii kartę z największa ilością kropek, a pozostałe karty są zbierane, tasowane i ponownie dzielone po równo pomiędzy graczy. Całą grę wygrywa zaś ta osoba, która wygra co najmniej dwie rundy. Jeśli jest remis, to wygrywa ten gracz, którego linia zwycięskich kart liczny mniej kropek.

 

W celu urozmaicenia gry dla bardziej doświadczonych graczy, przewiedziono także możliwość gry większą ilością karty, bądź też uczestnictwo w drużynach, co potęguję nutkę rywalizacji.

 

"Punto. Po kropkach do zwycięstwa", to z pewnością bardzo ciekawa, pomysłowa i nacechowana dużą dynamiką gry, pozycja. To bardzo interesujące połączenie tradycyjnej gry karcianej z domino, w której to jednak karty odgrywają rolę prostokątnych płytek. I zarówno samą rozgrywka, jak i jej zasady oraz przebieg, cechuje tak prostota, jak i pełna przejrzystość, dzięki czemu bawić mogą się przy tym tytule już nawet i najmłodsze dzieci. Ważne jest również to, iż o sukcesie - czyli zwycięstwie, nie decyduje tu jedynie łut szczęścia i przychylność losu, ale także i my sami wraz z naszą odpowiednio dobraną, taktyką.

 

Na duże słowa uznania zasługuje także piękne, klimatyczne i bardzo solidne w swej postaci, wydanie tej pozycji. Wydanie, na które składa się nieduże, a dzięki czemu łatwe do zabrania w podróż, metalowe pudełko z grą, jak i też bardzo ładne dla oka, pięknie pomalowane i wykonane z trwałego materiału, karty do gry. Dzięki temu tytuł ten przedstawia się jeszcze bardziej intrygująco, a i może też stać się np. świetnym prezentem dla miłośnika karcianych gier.

 

Reasumując: karciana gra "Punto. Po kropkach do zwycięstwa", to bardzo ciekawa, oparta na prostych regułach i przede wszystkim oferująca świetną rozrywkę, propozycja od Wydawnictwa Rebel Polska. To gra, która nie ma słabych punktów, a wielkie emocje, uśmiech i żyłka zdrowej rywalizacją, są gwarantowane podczas spotkania z tym tytułem. Nie pozostaje mi zatem nic innego, aniżeli gorąco polecić i zachęcić was do sięgnięcia po tę grę, co też i niniejszym czynie!

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:

Podziel się!

Okładka gry:

Punto. Po Kropkach Do Zwycięstwa (Edycja Polska)

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Bernhard Weber
 • Tytuł Oryginału: Punto
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Świat: 2020
 • Gatunek: Gry Karciane
 • Liczba Graczy: 2 - 4 osoby
 • Czas Gry: ok. 20 minut
 • Przedział Wiekowy: od 7 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5902650613782

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial