Mroczny Zamek

Opis:

Literanka

Gry planszowe niezmiennie mnie zaskakują i porywają. Pozostaje tylko żałować, że mam tak mało czasu, by bawić się nimi częściej. Wśród ostatnich nowości zwróciłam uwagę na niepospolitą i intrygującą grafikę gry „Mroczny Zamek”, która przeznaczona jest dla użytkowników powyżej czternastego życia. Można w nią grać samodzielnie lub w grupie do czterech osób, co stanowi niewątpliwą zaletę.

 

„Mroczny zamek” zwraca uwagę solidnym wykonaniem i niebanalną grafiką, opartą na czarno-białej kolorystyce. Pudełko zawiera 45 kart rozdziałów, 6 kart postaci, 5 kart mrocznych władców, kartę początkową, 9 czarnych kości rozdziałów, 6 białych kości postaci, 35 mniejszych kart przedmiotów i cztery karty pomocy oraz notes i cztery ołówki do zapisywania zdobywanych i traconych punktów życia. Jak widać, to sporo elementów, ale wszystko można wygodnie przechowywać w specjalnym segregatorze, w którym łatwo zachować porządek.

 

Zadaniem graczy jest ucieczka z zamku, w którym zostali niesłusznie uwięzieni. Jest to jednak miejsce pełne pułapek, wyzwań i okropnych stworów, które tylko czyhają, aby dostać uciekinierów w swoje łapy. Każda z tych potworności jest symbolizowana przez karty rozdziałów, z których gracze tworzą zamek, kiedy przygotowują grę. Należy zacząć od przetasowania tych kart i wybrania piętnastu, następnie należy wylosować kartę jednego z mrocznych władców i umieścić ją na spodzie zamku, a na wierzchu – kartę początkową. Czarne kości należy umieścić nad zamkiem, a obok przetasowaną talię przedmiotów. Następnie trzeba wybrać postaci, którymi będziemy grali: Garbarkę, Mnicha, Szwaczkę, Młynarza, Kucharkę, lub Kowala. Każda z tych postaci dysponuje siłą, przebiegłością lub mądrością, rozwiniętą w różnym stopniu, co jest zaznaczone na odpowiadających im kartach. Te same symbole znajdują się na kościach postaci w ilościach odpowiadających tym wskazanym na kartach. Należy pamiętać, aby drużyna uciekinierów była jak najbardziej zbilansowana, bo grę można wygrać tylko wtedy, gdy wszyscy przeżyją do ostatniej karty. Trzeci etap przygotowania to ustalenie, ile mamy punktów życia, co jest uzależnione od liczby graczy: gdy bawimy się sami lub z jednym graczem każda postać ma 18 tych punktów, gdy w zabawie uczestniczą 3 osoby – po 14 punktów, a gdy cztery – po 12 punktów.

 

Rozgrywka polega na odkrywaniu każdego rozdziału i sprostaniu ukazanemu tam wyzwaniu. Ważne jest, kto odkrywa kartę, bo na tej osobie, zwanej zawsze Pierwszym Uciekinierem, skupiają się konsekwencje napotkanej przeszkody. Należy odczytać opisy sytuacji, który służy zbudowaniu nastroju, a następnie wykonać inne polecenia: wybrać ucieczkę lub walkę, rzucić kośćmi, użyć przedmiotów. Ucieczka zwykle kosztuje Pierwszego Uciekiniera punkty życia, natomiast podjęcie walki oznacza konieczność rzucania kości przez wszystkich graczy. Każdy, kto wyrzuci symbol z karty rozdziału, zadał obrażenia i odkłada kość rozdziału z tym samym symbolem nad zamek. Jeżeli po rozpatrzeniu rzutów wszystkich graczy na stole zostały jeszcze kości rozdziału, potwór nie został pokonany i kontratakuje. Każda z postaci, która nie ma tarczy, traci po tyle punktów życia, ile siły ma potwór (jest to wskazane w prawym dolnym rogu karty rozdziału). Jeśli potwór umiera, runda się kończy, gracze biorą jedną kartę przedmiotu i przechodzą do następnego rozdziału. Podczas walki mogą obowiązywać zasady specjalne, które są wskazane na kartach rozdziałów.

 

Zasady gry nie są mocno skomplikowane, rozpoczęcie rozgrywki też nie wymaga wielkiego wysiłku, a wszystkie reguły można poznawać w trakcie, więc w „Mroczny zamek” mogą zagrać nawet początkujący amatorzy planszówek. Możliwych jest wiele scenariuszy rozwoju akcji, ze względu na dużą zmienność rozdziałów, ogromna losowość w walkach, różne kombinacje posiadanych przedmiotów, dlatego gra może być emocjonująca za każdym razem i nie powinna się szybko znudzić. Jej mocna stroną jest szata graficzna, bardzo staranna i klimatyczna. Jestem przekonana, że przyniesie wiele pozytywnych wrażeń użytkownikom lubiącym klimaty mroku, strachu i horroru.

Opis Wydawcy

Zostaliście niesłusznie skazani i uwięzieni w czeluściach Mrocznego Zamku. Po latach spędzonych w zimnym lochu, udaje się Wam w końcu wydostać z celi. Wraz z pozostałymi więźniami, podejmujecie się desperackiej próby ucieczki. Jednak zamek to przeklęte miejsce, w którym roi się od strachów, pułapek i wyzwań. Na każdym kroku czyha na Was niebezpieczeństwo...

 

Celem gry jest zakończenie każdej karty rozdziału z talii zamku i utrzymanie wszystkich uciekinierów przy życiu. Jeśli się Wam uda, uciekacie z Mrocznego Zamku i wygrywacie wspólnie grę. Jeśli jednak ktoś po drodze zginie, gra natychmiast się kończy i musicie spróbować swych sił jeszcze raz!

 

Atmosfera grozy i beznadziei, snucie opowieści, współpraca i krwawa rozgrywka...
Czy zdołacie uciec przed mrokiem?

 

ZAWARTOŚĆ:

-45 kart rozdziałów
-35 kart przedmiotów
-6 kart postaci
-5 kart mrocznych władców
-karta początkowa
-4 karty pomocy
-9 kości rozdziałów
-6 kości postaci
-notes
-4 ołówki

Podziel się!

Okładka gry:

Mroczny Zamek

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Alex Crispin, Thomas Pike, James Shelton
 • Tytuł Oryginału: Escape The Dark Castle
 • Ilustracje: Alex Crispin
 • Wydawca: Rebel
 • Wydawca Oryginału: Themeborne Ltd.
 • Premiera Świat: 2017
 • Premiera Polska: 2019
 • Gatunek: FantasyHorrorGry Karciane
 • Liczba Graczy: 1–4
 • Czas Gry: 20–45 Min
 • Przedział Wiekowy: 14+
 • Ocena: 5/6
 • ISBN: 5902650613263

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto