Wodny Szlak

Opis:

Uleczkaa38

Szum rzeki, łagodne kołysanie fal, piękne widoki oraz przyjemność płynięcia łodzią środkiem nurtu... - czyż nie brzmi to cudownie? Jednak rzeka to nie tylko wypoczynek i rozrywka, ale także i cenna droga transportu dla przemysłu, którą to mogą docierać cenny towary do najodleglejszych zakątków kraju. By tak się jednak stało, jej koryto musi być odpowiednio ukształtowane, tak by pływające po niej łodzie, mogły swobodnie docierać jak najdalej i w każde ważne miejsce. I tu przychodzi właśnie czas na nas i naszą pomysłowość, gdy oto za sprawą wspaniałej gry pt. "Wodny szlak" od Wydawnictwa Fox Games, musimy poprowadzić koryto rzeki w jak najbardziej rozsądny i korzystny sposób!

 

Niniejsza pozycja stanowi sobą przykład klasycznej, ale przy tym też i bardzo intrygującej gry kafelkowej. Gry, która sprawdzi się doskonale zarówno jako ciekawa propozycja dla całej rodziny, ale też i w gronie dobrych znajomych, którzy uwielbiają tego typu rozrywkę. Cechują ją bardzo proste i w pełni przystępne zasady, niezwykle efektowne pod kątem plastycznym wydanie, jak i przede wszystkim bardzo duża grywalność, która niesie moc emocji, uśmiechu i ekscytującą nutkę rywalizacji. Zgodnie z opisem na opakowaniu z grą, może uczestniczyć w jej rozgrywce od 1 do 4 osób w wieku powyżej ósmego roku życia, zaś czas całej partii oscyluje wokół 20 minut.

 

Wojciech Grajkowski - autor tej gry, przygotował tu dla nas porcję świetnej rozrywki, którą to umożliwiają nam te oto elementy składające się na zawartość pudełka z grą: 60 kafli rzeki, 4 kafle startowe, 4 karty pomocy, notes na zapisywanie punktacji, jak i wreszcie przejrzysta instrukcja. Skoro już wiemy czym, to dowiedzmy się teraz w jaki sposób grać! Otóż jak wiemy ze wstępu, naszym celem jest wytyczenie najlepszego możliwie biegu naszej rzeki, tak by cenne surowce w postaci drewna i zboża, mogły szybko i łatwo docierać do portów. Ku temu służą nam kafle gry, których używana ilość zależy od liczby graczy (dla porządku skupmy się na maksymalnej ich liczbie, czyli 4 osób i 60 kafli). Kafle te należy potasować, następnie rozdać każdemu z uczestników w licznie po 3, a resztę ułożyć na widocznym stosiku. Ponadto każdy z graczy musi otrzymać także po jednej karcie startowej i karcie pomocy.

 

Właściwa gra polega na dokładaniu do naszego kafla startowego jednego z otrzymanych wcześniej trzech kafli gry, a następnie przekazaniu dwóch niewykorzystanych kafli graczowi siedzącemu po naszej lewej stronie. Od gracza po prawej stronie, otrzymujemy oczywiście także dwa niewykorzystane przez niego kafle, do których dobieramy jeden kafel ze stosiku na środku stołu, tak by znów dysponować pełną pulą 3 elementów. Co ważne, nasze kafle możemy łączyć z kaflem startowym na dwa sposoby, tj. krawędzią z rzeką do krawędzi z rzeką, bądź też krawędzią z łąką do krawędzi z łąką. Nie jest możliwe łączenie zaś rzeki z łąką, zaś takich kolejek układania i wymieniania się kaflami, jest aż 13 - wtedy zostaje wyczerpana pula kafli ze stosiku.

 

Ważnym aspektem gry jest również to, iż układana przez nas rzeka łączy się ze swoimi dopływami, które wspólnie wyznaczają kierunek jej nurtu. Niemniej, dopuszczalne jest także ułożenie kafli gry w sposób, iż nie łączą się one z główną rzeką, tworząc tym samym tzw. "starorzecze", które także może przynieść nam odpowiednią ilość zdobytych punktów. Jedynym niedopuszczanym zagraniem jest ułożenie koryta toru biegu rzeki w kółko, gdyż jak podpowiada głos rozsądku, takie rzeczy w naturze nie mają miejsca;) Po rozegraniu 13 partii następuje czas liczenia punktów, który to wyłoni też zwycięzcę gry!

 

Punkty przyznawane są nam za ułożenie biegu naszej rzeki, a dokładniej rzecz biorąc za dostarczane do tartaków drewno i zboże do młyna. O ilości zdobytych za ten transport punktów, decydują widniejące cyfry na ów kaflach - np. 5 punktów za dostarczony transport zboża. Jednak by mogło się to udać, należy pamiętać o tym, iż na naszej rzece kafle z symbolami worków zboża, bądź też siekier, muszą znajdować się powyżej młyna i tartaku na naszej rzece. Ponadto barki te nie mogą pokonywać także mostów, czyli nasza rzeka musi być układana w taki sposób, by znajdowały się one już za tartakiem, bądź młynem. Dodatkowe punkty możemy zdobywać również za ułożenie najdłuższego odcinka rzeki bez portów (tartaków i młynów), jak i też za tworzenie łąk, które powstają poprzez połączenie czterech kafli w taki sposób, by zielone symbole łąk się ze sobą stykały. Ten, kto całościowo zdobędzie za wszystko najwięcej punktów - wygrywa!

 

Grę "Wodny szlak" cechuje przede wszystkim prosty scenariusz, jej pomysłowy mechanizm, jak i wreszcie ogromna przyjemność, jaka płynie z tej zabawy. Tworząc nasze piękne rzeki zatracamy się bez reszty w tej grze, emocjonujemy rywalizacją z innymi uczestnikami, jak i wreszcie wykorzystujemy naszą inteligencję i dar przewidywania, by budować jej tor tak, aby mógł być on jak najbardziej efektywny, a tym samym przynosić nam cenne punkty. Oczywiście, o wielu rzeczach decyduje tu również i szczęście związane z losowym wyborem kafli ze wspólnego stosu, ale tak naprawdę to my sami, nasza zdolność kombinowania, przestrzennego myślenia i przede wszystkim spostrzegawczość - decydują o zwycięstwie, bądź porażce. Duży plus należy się także za proste reguły, jasne zasady i świetnie napisaną instrukcję, która nie pozostawia żadnych niedomówień.

 

Pięknie jawi się nam również ta gra pod względem wizualnym! Począwszy od okazałego pudełka, poprzez bardzo malownicze w swej przyrodniczej oprawie kafle, a na ich solidności wykonania kończąc - wszystko to czyni nasze spotkanie z tą pozycją bardzo przyjemne, ciekawe i najogólniej rzecz ujmując - piękne. To przede wszystkim znakomite kolory w odcieniach zieleni i błękitu, które z miejsca sprawiają, iż grając w tę grę czujemy się tak, jakbyśmy byli sami na łonie natury. Myślę, że szczególnie najmłodsi gracze - a dla nich w dużej mierze przeznaczony jest ten tytuł, będą w pełni oczarowani wydanie tej pozycji, która naprawdę jawi się niezwykle imponująco.

 

Reasumując - Wojciech Grajkowski dał nam tutaj bardzo ciekawą, intrygującą w swym koncepcie, a przy tym także i porywającą grę rodzinną, która zapewnia sobą moc przedniej zabawy! Proste zasady, łatwość uczestnictwa w rozgrywce oraz piękne wydanie wizualne - to wszystko sprawia, że gra "Wodny szlak" sprawdzi się zawsze i wszędzie. Sprawdzi, dając nam emocje, ale też i swoiste odprężenie z relaksem, gdyż patrząc na te pięknie elementy gry, po prostu odprężamy się w jednej chwili. Polecam - to bardzo udana i dopracowana w każdym względzie propozycja, która zasługuje na jak największe słowa pochwały!

Opis Wydawcy

Celem gracza jest poprowadzenie swojej rzeki tak, aby jak najwięcej surowców dotarło do swoich miejsc docelowych, musi także odpowiednio rozmieścić porty i łąki. Gracz z największa liczbą punktów wygrywa.

 

Wodny szlak ma bardzo proste i intuicyjne zasady oraz oferuje możliwość rozgrywki jednoosobowej. Doskonale sprawdzi się w każdej grupie wiekowej i przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom gier kafelkowych!

Podziel się!

Okładka gry:

Wodny Szlak

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Wojciech Grajkowski
 • Tytuł Oryginału: Wodny Szlak
 • Ilustracje: Bartłomiej Kordowski, Natalia Kordowska
 • Wydawca: Fox Games
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: 200x200x60mm
 • Liczba Graczy: 1 - 4 osoby
 • Czas Gry: ok. 20 minut
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5907078168777

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!