Kroniki Zbrodni

Opis:

Uleczkaa38

ŚWIAT WIRTUALNEJ rzeczywistości stał się już nieodłączną częścią naszego życia, naszej codzienności i każdego aspektu naszej egzystencji. To postęp i ułatwienia, bez których tak naprawdę zapewne dziś już byśmy sobie nie umieli poradzić. I co ciekawe, zjawisko do dotyczy także, tak wydawałoby się dalekiej od wirtualnej rzeczywistości dziedziny, jak planszowe gry towarzyskie! Tak, tak - oto bowiem właśnie miała swoją premierę intrygująca gra towarzyska pt. "Kroniki zbrodni", która w wielce inteligentnym i imponującym stylu łączy w sobie grę planszową, z aplikacją mobilną na nasze telefony i tablety!

 

Zanim jednak o samej mechanice tej niezwykłej gry, powiedzmy słów kilka o jej stronie fabularnej. A ta, jak nietrudno się domyślić po niniejszym tytule, pozwala wcielić się nam w rolę najprawdziwszego policyjnego detektywa! Oto wyobraźmy sobie, iż jesteśmy członkiem elitarnej londyńskiej grupy dochodzeniowej, przed którą zostaje postawione zadanie rozwikłania tajemnicy zabójstwa młodej kobiety w słynnym Hyde Parku... Zabójstwa, które okazuje się jedynie pierwszym z kolejnych... I co by nie powiedzieć, to jeszcze nigdy zobrazowana w postaci planszowej gry praca detektywa, nie była tak realistyczną i prawdziwą, jak w tym przypadku!

 

"KRONIKI ZBRODNI" to gra kooperacyjna w pełnym znaczeniu tego słowa, czyli oparta na korzystaniu z tradycyjnej planszy i kart, jak i też niezbędnej aplikacji, bez której to nie ruszymy z naszym śledztwem. Ale po kolei... Piękne, ozdobione intrygującą grafiką i bardzo klimatyczne opakowanie z grą, kryje w sobie 17 kart londyńskich lokacji (m.in. Soho, Bloomsbury, Greenwich czy Scotland Yard), kolejno 55 kart postaci (od uroczych młodzieńców, poprzez niepozornych staruszków, a na typowym "elemencie" z twarzy, skończywszy), dalej ogromną liczną kart przedmiotów, dowodów i narzędzi (m.in. broń, narkotyki, ubrania, meble itd.), jak i bardzo ważne w tej grze - 4 karty specjalności kryminalnych (patolog, kryminolog, analityk i informatyk), do których to zwracamy się z pomocą w naszym śledztwie. Całości bogatego wyposażenia dopełnia okazała plansza gry, jak i też link do bezpłatnej aplikacji, jaką musimy pobrać na nasz telefon (podczas gry wszyscy posługujemy się jednym i tym samym telefonem). Aha - w grę może grać od jednej, do maksymalnie czterech osób.

 

Uwaga - twórcy gry przewidzieli też takie atrakcje "premium", jak np. zakup nowych scenariuszy, czy też model gry w rzeczywistości wirtualnej za pomocą okularów gogle VR, ale ich posiadanie naprawdę nie jest niezbędnym do tego, by cieszyć się pełnią atrakcyjności podstawowego wyposażenia tego gry.

 

ZACZNIJMY ZATEM NASZĄ ROZGRYWKĘ! Na wstępnie musimy wyłożyć na stół wszystkie elementy gra - a więc karty i planszę (najlepiej na zasadzie, karty lokacji w jednej grupie, karty postaci w drugiej grupie itd.), tak by każdy z graczy miał je na widoku i dysponował swobodnym dostępem do nich. Dalej, wybieramy 1 z 6 scenariuszy gry i rozpoczynamy nasze zespołowe śledztwo:) A decyduje o tym aplikacja, który przenosi nas na miejsce zbrodni. A potem..., a potem rozpoczyna się już nasza detektywistyczna robota, oparta na skanowaniu danych kart - m.in. lokacji (przenosimy się w dane miejsce), dowodu (jeśli jest kluczowy, to umieszczamy go na planszy gry), postaci (pozwala przeprowadzić nam przesłuchanie świadka i zadanie mu istotnych pytań), karty eksperta (umożliwia nam zasięgnięcie rady i opinii specjalisty) itd... Odpowiedzi pojawiają się na ekranie telefonu, informując nas o przebiegu, prawidłowości, bądź też błędnym przebiegu śledztwa. I tu wielką rolę odgrywa nasza logika, umiejętność łączenia poszczególnych elementów, kojarzenie faktów i spostrzegawczość, by nie przegapić żadnego dowodu i poszlaki...

 

By nie było jednak tak prosto, istotną rolę odgrywa tu również czas, jaki to przysługuje nam chociażby w zakresie obejrzenia miejsca zbrodni, czy też przyjrzenia się śladom na danym przedmiocie, jakie to widzimy na ekranach naszego telefonu. Mamy na to jedyne 40 sekund, co wbrew pozorom jest wystarczającym przedziałem, by dostrzec wszystko to, co najważniejsze. Ba! - czas ten ma znaczenie także w aspekcie przebiegu całej gry, która nie może przekroczyć danego limitu, co nie jest proste, gdyż nierzadko jesteśmy zmuszeni powracać na miejsce zbrodni po kilka razy.

 

FINAŁ ROZGRYWKI następuje wówczas, gdy udaje się nam nie tylko wytypować sprawcę zabójstwa, ale także i odtworzyć cały jego przebieg, włącznie z motywami sprawcy. A czynimy to poprzez złożenie końcowego raportu, jak i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań w aplikacji, po których zostają nam zaprezentowane ostateczne wyniki. Co ciekawe, jako że działamy tu w grupie, zwycięzcą - bądź też przegranym, zostajemy wszyscy razem. I to jest bardzo korzystny aspekt tej gry, który wymaga od nas współdziałania, umiejętności pracy w grupie, jak i też chociażby sprawnego podziału zadań z uwagi na upływający czas naszej rozgrywki.

 

WRAŻENIA PŁYNĄCE Z GRY, mogą być tylko jedne - wspaniałe! To emocje, adrenalina, przednia zabawa i naprawdę wymagająca od nas wielkiego zaangażowania logiczna zabawa. To również niepowtarzalny klimat, tajemnicza atmosfera niedopowiedzenia i magia połączenia tego, co namacalne i fizyczne z tym, co wirtualne. Bez wątpienia bowiem właśnie ten mariaż klasycznej formy gry planszowej z mobilną aplikacją sprawia, iż gra ta przebiega w tak ciekawy, zaskakujący i imponujący sposób. I choć wiem, że konserwatywni miłośnicy planszówek mogą mieć odmienne zdanie, to według mnie właśnie w tym kierunku będzie, i chyba też powinien, podążać ten dział rozrywki.

 

Oczywiście, co najmniej niedopowiedzeniem byłoby stwierdzenie, iż tylko technologia przesądza o jakości i atrakcyjności tej gry. Na tę składają się bowiem także takie elementy, jak proste i przystępne reguły, duża inteligencja w zakresie rozwoju wydarzeń, dbałość o każdy szczegół i drobiazg, czy też wreszcie efektowność wykonania jej elementów. Plansza i karty są po prostu piękne, bardzo komiksowe, a przy tym wykonane z solidnego materiału. Co więcej, w opakowaniu z grą pozostawiono także wolne miejsce na kolejne karty, co może świadczyć o dalekich planach twórców względem rozwoju tego tytułu.

 

PODSUMOWUJĄC - gra "Kroniki zbrodni", to doskonała propozycja dla grupy przyjaciół, która uwielbia świat kryminału. To właśnie za sprawą tej gry mogą poczuć się oni jak najprawdziwsi detektywi, którzy depczą po piętach sprawcom przestępstw. Płynny mechanizm gry i jej duża dynamika, inteligencja scenariusza, niezwykły klimat oraz piękne wydanie - oto najważniejsze argumenty przemawiające za tym, by skusić się na tę zabawę. Polecam i życzę równie wielkiej frajdy, jaką to miałam ja podczas tej fascynującej, kryminalnej, planszowo-wirtualnej przygody!

Opis Wydawcy

Kroniki zbrodni to innowacyjne połączenie gry planszowej, aplikacji i wirtualnej rzeczywistości. Gracze wspólnie prowadzą dochodzenie i starają się rozwikłać wielopoziomowe sprawy kryminalne, które doprowadzą ich do wielkiego finału. Tradycyjna plansza i karty przedstawiają lokacje, napotkane osoby czy dowody rzeczowe. Prosta w obsłudze aplikacja wprowadza do gry dowolność w prowadzeniu śledztwa i pozostawia graczom ogromne pole do popisu. Sama wizyta na miejscu zbrodni to możliwość zanurzenia się w wirtualnej rzeczywistości i obejrzenia lokacji z perspektywy 3D!

 

Niespodziewany telefon od komisarza nie wróżył niczego dobrego. W Hyde Parku znaleziono ciało młodej kobiety, ale to był dopiero początek kłopotów. Londynem wstrząsnęła fala tajemniczych zbrodni, a ich przyczyny wydają się sięgać znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. Wciel się w rolę członka specjalnej grupy dochodzeniowej i przeżyj przygodę rodem z najlepszych powieści kryminalnych!

 

Ten tytuł to kooperacyjna gra detektywistyczna, która okazał się jednym z największych hitów portalu Kickstarter ostatnich miesięcy. Odpowiedzialna za jej produkcję firma Lucky Duck Games zgromadziła na jej ufundowanie blisko 800 tysięcy dolarów od ponad 9 tysięcy wspierających! Gdyby tego było mało firma podpisała umowy na kilkanaście lokalizowanych wersji językowych, w tym polską.

 

Kroniki Zbrodni to połączenie tradycyjnej planszówki z aplikacją i wirtualną rzeczywistością. Lokacje, policyjni eksperci, osoby napotkane podczas prowadzenia dochodzenia, kategorie dowodów rzeczowych i specjalne przedmioty reprezentowane są za pomocą kart i planszetek. Każda z nich ma nadrukowany kod QR, który możemy zeskanować za pomocą aplikacji, która pozwala prowadzić śledztwo. Wyobraźmy sobie, że chcemy udać się do wskazanej lokacji. Szybko skanujemy kod QR i aplikacja powiadamia nas, że na miejscu spotkaliśmy konkretną postać. Wyjmujemy jej kartę z talii i umieszczamy na planszetce danej lokacji. Od tego momentu zawsze będziemy mogli zapytać ją o dowolne miejsce, osobę czy przedmiot, który spotkamy na swojej drodze podczas prowadzenia dochodzenia. Wszystko to umożliwi nam prosta i intuicyjna aplikacja. To właśnie ogromna dowolność w prowadzeniu śledztwa jest jednym z największych atutów tej gry.
Walutą w grze jest czas. Rozgrywka nie toczy się oczywiście w czasie rzeczywistym, ale każda akcja (np. zadanie pytania przesłuchiwanemu czy przemieszczenie się pomiędzy lokacjami) kosztuje nas cenne minuty, które na koniec scenariusza będą jedną ze składowych naszego sukcesu lub porażki. Ważniejsza będzie jednak seria pytań zamykających śledztwo. Mimo, że czasem będziemy wiedzieć kto jest winnym zbrodni, to być może umknie nam jego motyw czy narzędzie, którym się posługiwał. Śledztwa w Kronikach zbrodni są wielopoziomowe i kryją wiele zagadek. Tak więc niejednokrotnie będziemy chcieli wrócić do nich jeszcze raz, żeby poznać pozostałe niuanse, które umknęły nam za pierwszym razem.

 

Podstawowa wersja gry oferuje 6 śledztw - jedno szkoleniowe i pięć pełnych. Trzy z nich tworzą swoistą kampanię, a dwa są zupełnie osobnymi historiami.

 

Polskie wydanie zawierać będzie wersję podstawową, rozszerzoną o wszystkie odblokowane cele w kampanii Kickstrater (nie włączając celów KS Premium i KS Exclusive)!

 

Dodatkowo do gry będzie można dokupić gogle VR. Nie są one niezbędne do grania - lokacje będziemy mogli zwyczajnie oglądać na telefonie poprzez tradycyjnie przesuwanie obrazu za pomocą palca. Uwaga! Do okularów dołączony jest dodatkowy scenariusz Tajny raport!

 

Niektóre lokacje zostały stworzone tak, że po nałożeniu na telefon specjalnych gogli, będziemy je widzieć w 3D! Jeden z graczy przeczesuje lokację w poszukiwaniu śladów, głośno opisując co widzi, a zadaniem pozostałych graczy jest wyszukanie wymienionych przedmiotów w talii. Przydadzą się one podczas późniejszych przesłuchań oraz dostarczą dodatkowych informacji, które pomogą w poprowadzeniu śledztwa.

Podziel się!

Okładka gry:

Kroniki Zbrodni

Dodatkowe informacje:

  • Autor: David Cicurel
  • Tytuł Oryginału: Chronicles Of Crime
  • Ilustracje: Matijos Gebreselassie, Mateusz Komada, Katarzyna Kosobucka
  • Wydawca: Foxgames
  • Premiera Polska: 2018
  • Liczba Graczy: 1-4 os.
  • Czas Gry: ok. 90 minut
  • Przedział Wiekowy: 14+
  • Ocena: 6/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto