Escape Room: Skok W Wenecji

Opis:

TomG

Nie trzeba specjalnie interesować się rynkiem gier planszowych, by zauważyć że od jakiegoś już czasu ta forma rozrywki nie tylko wróciła do łask, ale zainteresowanie grami planszowymi ciągle rośnie i rośnie, a nawet nabiera znamion kolekcjonerstwa. Zważywszy na wysoką często jakość wydania najnowszych gier, zaawansowaną reklamę oraz ich niemałą cenę nie można się dziwić, że ludzie pragną je kolekcjonować, a z czasem zakupy planszówek stają się w niektórych przypadkach niemal nałogiem. Sam posiadam kilka sztuk bardzo ciekawych dla mnie tytułów, i choć nie mam na tyle wolnego czasu, by częściej w nie zagrać, to jednak gry spoczywają na regale i czekają, aż nadarzy się okazja, by je wyciągnąć i rozłożyć. W moim akurat przypadku są to co prawda tytuły z tych bardziej złożonych, jednak modne stały się również prostsze i bardziej przyjazne ogółowi gry, których zasad nie trzeba zgłębiać przez godzinę, by rozłożyć po prostu grę i w nią zagrać. Jednym z takich tytułów jest seria Escape Room, choć – prawdę mówiąc – należy ją raczej zaliczyć do kieszonkowych gier karcianych niż planszowych. Escape Room zalicza się do tego typu tytułów, które nie zajmują dużo czasu, a także są lekkie i przyjemne. Właśnie taką lekką propozycją jest Escape Room: Skok w Wenecji, logiczna karcianka bardzo przyzwoicie wydana przez FoxGames. Grafika zdobiąca niewielkie pudełko przyciąga wzrok, choć niczym specjalnym się nie wyróżnia, jest po prostu ładnie zaprojektowana. Podobnie jest z ilustracjami sześćdziesięciu kart znajdujących się wewnątrz pudełka – ilustracje na nich są czytelne i ładne, a tekst przejrzysty. Poza kartami otrzymaliśmy także tzw. „plan skoku”, nieco większych rozmiarów kartkę zawierającą ściśle tajne informacje na temat skoku, jaki mamy przeprowadzić. Bo trzeba Wam wiedzieć, że celem gry Escape Room: Skok w Wenecji jest włamanie się do skarbca weneckiego kasyna i wykradzenie żetonu do pokera. Nie takiego zwykłego żetonu, gdyż ów przedmiot jest wart dziesięć milionów euro, co wyraźnie wskazuje na to, że zmagania są warte świeczki. Oczywiście, nie możemy dać się przy tym złapać, gdyż wtedy nici z wygranej w Escape Room: Skok w Wenecji.

 

Gra jest kieszonkową wersją rozrywki typu escape room, w której to gracze zostają „uwięzieni” i pozostawieni w pozornie beznadziejnej sytuacji, a rozwiązywanie zagadek i uwolnienie się w jak najkrótszym czasie prowadzi do zwycięstwa. Gracze wcielają się w różnorodne postaci profesjonalnych złodziei, a każdy z nich ma zasób indywidualnej wiedzy i właściwe mu umiejętności. Co do zasad Escape Room: Skok w Wenecji to trzeba przyznać, że są bardzo proste – dobieramy po prostu karty z talii i wykonujemy polecenia na nich widniejące, a wszystko po to, by rozwiązać zagadkę. Wydawca zamieścił jej rozwiązanie na odwrocie karty, ale musicie uważać, by zaglądać do niego tylko wtedy, gdy jesteście stuprocentowo pewni rozwiązania, gdyż każda pomyłka będzie Was kosztować kolejne minuty opóźnienia. A wiadomo, że kto szybszy, ten lepszy...

 

Gra kończy się, gdy zabraknie nam kart, wtedy przechodzimy do ostatniego etapu, w którym należy podliczyć czas, doliczyć pięć minut za każdy błąd i przeliczyć czas całkowity na punkty. Proste, prawda?

 

Zagadki zawarte w grze również nie są specjalnie skomplikowane, wszak gra miała trafić do każdej w zasadzie z grup wiekowych powyżej dwunastu lat, jednak należy pochwalić to, że zostały całkiem sprytnie pomyślane. Ich rozwiązywanie może dać nieco satysfakcji, a wygrana w tej niedługiej grze również może ucieszyć. Co więcej, w Escape Room: Skok w Wenecji zastosowano ciekawy system kooperacji poprzez rozdzielenie między kartami graczy części zagadek, co poniekąd wymusza współpracę rywalizujących ze sobą graczy. I nawet jeśli kolejne rozgrywki będą wtórne, gdyż siłą rzeczy znamy już rozwiązania zagadek, to Escape Room: Skok w Wenecji okazuje się udaną i zadowalającą grą. Naprawdę warto ją przetestować. Polecam.

Podziel się!

Okładka gry:

Escape Room: Skok W Wenecji

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino
 • Tytuł Oryginału: Deckscape: Heist In Venice
 • Ilustracje: Alberto Bontempi
 • Wydawca: FoxGames
 • Wydawca Oryginału: dV Giochi
 • Premiera Polska: 2018
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Liczba Graczy: od 1 do 6
 • Czas Gry: 30-90 min.
 • Przedział Wiekowy: od 12 lat
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 4/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!