Baobab

Opis:

Uleczkaa38

BAOBAB - piękne, olbrzymie, imponujące nam swoją rozłożystą koroną, żyjące tysiące lat i stanowiące zarazem symbol Afryki drzewo! I choć niestety w naszej strefie klimatycznej one nie rosną..., to od dziś każdy mieszkaniec naszego kraju może mieć swojego własnego baobaba! Tak, tak, co więcej może go pielęgnować, powiększać i wzbogacać o kolejne intrygujące elementy, tak by wyglądał on jeszcze wspanialej:) A wszystko to umożliwi nam niezwykle efektowna gra zręcznościowa od Wydawnictwa Rebel pt. "Baobab", której to polska edycja trafiła właśnie do dobrych sklepów z grami!

 

Jako słowo się rzekło, "Baobab" jest grą zręcznościową, której to głównym celem jest stworzenie jak najbardziej efektownego, rozległego w postaci swej rozłożystej korony i przepięknego drzewa! A ku temu służą karty przydzielone każdemu z uczestników gry, którego celem jest umieszczenie ich na naszym baobabie. I choć zadanie to wydaje się bardzo prostym..., to wbrew pozorom nie jest to wcale taka łatwa sztuka, o czym przekonacie się sami podczas gry:) Jedno mogę zagwarantować już teraz - niezależnie od wieku w jakim się znajdujemy, czas spędzony przy tej grze będzie wypełniony wielkim emocjami, mnóstwem uśmiechu i oceanem radości!

 

Zanim o zasadach gry i wrażeniach z niej płynących, przyjrzyjmy się zawartości pudełka z tym tytułem. I tak oto znajdziemy tam bardzo efektowną, pięknie pokolorowaną i solidnie wykonaną metalową puszkę, służącą nam za pień i podstawę naszego drzewa. Ponadto odkryjemy tu także pokaźny zestaw równie pięknych 108 kart z podziałem na 9 kategorii, 6 kart pomocy oraz bardzo prostą i czytelną instrukcję. Co ważne - o czym przekonacie się za chwilę, karty gry są nie tyko piękne, ale też i piekielnie śliskie... Ponadto w swoim egzemplarzu gry znalazłam jeszcze takie perełki, jak poszewka na poduszkę w kolorze afrykańskiej dżungli oraz cudownie pachnące afrykańskie mydełko, ale nie jestem w stanie powiedzieć, czy to standardowy zestaw każdego zestawu z tą grą:) Jakby nie było, nie przedłużajmy i przejdźmy do samej rozgrywki! Aha - w grę może grać od 2 do 4 osób powyżej 6 roku życia, zaś czas jednej gry oscyluje wokół 20 minut.

 

A ta opiera się na bardzo prostych, łatwych w pojęciu i przy tym atrakcyjnych zasadach. Otóż sprawa jest oczywista - musimy pozbyć się wszystkich naszych kart, umieszczając je na naszym baobabie, czyli pięknej metalowej puszcze z zamkniętym wiekiem. Tyle tylko, że każda z kart musi zostać umieszczona nań w ściśle określony sposób... Ale po kolei: najpierw ustawiamy nasze drzewo na środku, tak by każdy z graczy miał do niego równie łatwy dostęp. Następnie tasujemy i rozdzielamy pomiędzy uczestników gry nasze 108 kart po równej liczbie (oczywiście nie wszystkie karty muszą brać udział w grze, można rozdać ich np. połowę), tak by każdy miał przed sobą stosik kart, ułożonych rewersem (niewidoczną stroną) do góry. Zaś całą rozgrywkę zaczyna najmłodszy uczestnik zabawy:)

 

Każdemu graczowi przysługuje ruch poprzedzony wyborem, czy decyduje się zagrać 1, 2 lub 3 kartami, które to następnie pojedynczo odwraca i stara się umieścić w zgodzie z instrukcją wedle reguł i wskazówek, umieszczonych na kartach pomocy. Jeśli jednak przy wykonywaniu swojego ruchu spowoduje on strącenie wcześniej umieszczonej na drzewie karty lub kilku kart, to odkłada je na tzw. swój "karny stosik". Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy pozbędzie się swoich wszystkich kart. Zwycięzcą zostaje wówczas jednak ten z uczestników, który ma najmniejszą zszumowaną ilość kart w swoich taliach - tej głównej, jak i tej karnej!

 

Wszystko wydaje się bardzo proste..., ale jak to mówią - "diabeł tkwi w szczególe", czyli w tym przypadku w rodzajach poszczególnych kart, podzielonych na 9 kategorii. Otóż niektóre z nich możemy umieścić na drzewie w dowolny sposób, inne poprzez rzut z wysokości 30 cm lub rzut w stylu "fridbee", zaś jeszcze inne poprzez rzut z zamkniętymi oczyma:) Ba! - jakby tego było mało, niektóre z kart muszą wystawać swoją daną częścią ponad koronę drzew, inne nie mogą stykać się zaś z sąsiednimi kartami, a jeszcze co poniektóre muszą zostać ułożone tak, jak karta w poprzednim ruchu gracza. Opcji jest naprawdę wiele i wierzcie mi - to nie jest wcale takie łatwe, jak się wydaje:)

 

Gra "Baobab" bazuje na prostocie i jasnych zasadach, które czynią ją niezwykle intrygującą, ciekawą i przezabawną. O naszym zwycięstwie decyduje tu bowiem tak szczęście, jak i też umiejętności manualne, spryt, a nawet - nie śmiejcie się, dobra tężyzna fizyczna, z uwzględnieniem zwinności na czele. Sama rozgrywka przebiega bardzo szybko, w niezwykle przyjemnej atmosferze i przy gwarancji wielkich emocji! Wielką zaletą tej zabawy jest także to, iż może uczestniczyć w niej absolutnie każdy - nawet i osoba, która dotąd nigdy nie miała do czynienia ze światem gier towarzyskich. Ponadto nie sposób nie docenić wielkich walorów edukacyjnych tej gry, która rozwija u młodego gracza umiejętność skupienia, zdolności manualne i zręczność, co zawsze przyda się w jego dorosłym życiu:)

 

Niniejsza gra, to wspaniała propozycja zabawy w gronie całej rodziny, która zagwarantuje sobą wiele radości, moc wielkich emocji i wielką porcję uśmiechu:) Proste zasady, piękne i bardzo efektowne wydanie, intrygujący koncept rozgrywki oraz klasyczne spojrzenie na gatunek gry zręcznościowej - oto najważniejsze z argumentów, które przemawiają za tym by sięgnąć po grę "Baobab", dać się porwać jej bez reszty i podarować sobie powiew letniego klimatu, w którym to ten tytuł jest zatopiony:) Polecam - idealny pomysł na prezent dla dziecka!

Podziel się!

Okładka gry:

Baobab

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Josep M. Allué
 • Tytuł Oryginału: Baobab
 • Ilustracje: Arteffekt, Cyril Bouquet
 • Wydawca: Rebel
 • Gatunek: Gry Zręcznościowe
 • Liczba Graczy: 2-4
 • Czas Gry: ok. 20 min.
 • Przedział Wiekowy: >6 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 9788376867052

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!