Projekt: Miasteczko

Opis:

Uleczkaa38

NASZE MIASTO... - czasami nam się podoba, innym razem zaś budzi mniej przychylne odczucia, zawsze jednak jesteśmy skazani na pogodzenie się z tym, jak ono wygląda i jakim jest... Ale - od czegóż jest kultura rozrywkowa, by oto nie umożliwić nam spełnienia naszych marzeń i ziszczenia wyobrażeń o mieście idealnym, zaprojektowanym i wybudowanym dokładnie tak, jak sobie tego życzymy...! To wszystko umożliwia nam sobą spotkanie z fascynującą grą karcianą pt. "Projekt: Miasteczko", która to ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Trefl!

 

Zgodnie z tytułem tej pozycji i powyższym wstępem, gra ta polega na wcieleniu się w głównego projektanta miasta, od którego to pomysłowości, inteligencji, ale także i niezbędnej przebiegłości względem pozostałych uczestników gry zależy to, jak będzie wyglądało nasze wymarzone miasto:) Celem tej gry jest bowiem zbudowanie w jak najszybszym czasie jak największej metropolii, która jednocześnie zaspokoi wszelkie potrzeby mieszkańców, m.in. pod kątem swej użyteczności. Oczywiście - w życiu nie ma nic za darmo..., i także tutaj będziemy musieli się nieźle natrudzić, by było nas stać na spełnienie naszego architektonicznego snu, jak i też uprzedzenie naszych rywali, którym to również marzy się zaszczytna rola twórcy najwspanialszego miasta na świecie...:)

 

Zanim rozpoczniemy naszą rozgrywkę, przyjrzyjmy się zawartości pudełka z tym produktem, jak i też głównym wytycznym, co do ilości osób mogących brać udział w rozgrywce, ich wiekowi oraz czasu, jaki zajmuje rozegranie pełnej partii. I tak oto po otworzeniu tego niedużych rozmiarów, aczkolwiek bardzo malowniczego w swej szacie graficznej opakowania, naszym oczom ukazuje się zestaw 76 dwustronnych kart, podzielonych na 5 kategorii (m.in dworzec, park, fabryka itd.) oraz krótka, aczkolwiek bardzo konkretna w swej treści instrukcja. Co do kart, to zgodnie z powyższym zdaniem, obrazują one sobą poszczególne budynki i obiekty, które będą tworzyć i rozbudowywać nasze miasto. Jeśli chodzi zaś o wytyczne autorów, to w grze może brać udział od 1 do 4 graczy, zaś czas pełnej partii oscyluje w przedziale 30 - 50 minut. Skoro już wiemy, czym będziemy się tu bawić, to dowiedzmy się teraz - w jaki sposób?

 

Wszystko czego potrzebujemy do naszej gry, to karty. Karty, które na wstępie zostają rozdzielone w ilości po 9, takich samych dla każdego z graczy - to one stanowią zestawy podstawowe naszych kart, którymi rozpoczynamy grę. Karty te - oprócz obrazów z danymi lokacjami, zawierają także cyfrową ilość punktów, koszt obrócenia karty, jak i też wartość zakupu innego obiektu - np. supermarketu. I tak oto zaczynamy naszą rozgrywkę od przetasowania naszej partii i ułożenie jej na stosiku tak, byśmy widzieli tylko pierwszą kartę od góry. I to nią wykonujemy nasz pierwszy ruch, kładąc ją na bok i robiąc to, co - po pierwsze chcemy, a po drugie - co nakazuje nam napis na owej karcie.

 

Możemy m.in. wyłożyć kolejną kartę, zakupić inną kartę za fundusze zgromadzone na naszych uprzednio wyłożonych kartach, jak i też odwrócić naszą kartę - także ponosząc wyrażony na niej koszt. A wszystko to po to, by dodawać kolejne budynku i obiekty do naszego miasta! Nasz ruch trwa tak długo, aż sami zadecydujemy o jego końcu, bądź też gdy na naszych kartach znajdą się trzy ikonki ze smutnymi buźkami mieszkańców - wtedy nasz ruch dobiega końca.

 

Wykorzystane karty odkładamy na stos kart odrzuconych, zaś o zwycięstwie decyduje jedna z dwóch rzeczy - zebranie 8 punktów w czasie jednego ruchu (fazy zagrywania przed danego gracza), bądź też wyłożenie, czyli de facto wybudowanie 18 budynków/obiektów w naszym miasteczku. Co ciekawe, gra ta wbrew pozorom nie jest wcale monotonna, gdyż autorzy zadbali o to, byśmy mieli szerokie pole do popisu, nakazując nam m.in. wyłożenie karty z końca talii na początek, czy też choćby wyłożenie karty, której wykładać wcale nie chcemy, ale musimy zgodnie z napisem na niej widniejącym. To usprawnia, urozmaica i przyspiesza grę, która funduje nam sobą moc wielkich wrażeń!

 

Spotkanie z tą pozycją, to intrygująca, wesoła i porywająca sobą rozgrywka. Rozrywka, wymagająca od nas skupienia, podzielności uwagi, umiejętność przewidywania wydarzeń, jak i też odrobiny szczęścia - czyli nieodłącznego elementu każdej gry. Sama mechanika gry, jej zasady i przebieg, stoją na bardzo wysokim, dynamicznym i bardzo inteligentnym poziomie. Każdy aspekt gry został tu przewidziany i ujęty w instrukcji przez jej twórców, dzięki czemu nie ma mowy o własnej interpretacji, czy też choćby dyskusji nam tym, co można, a co nie... Jedyny malutki mankament może objawiać się w tym, iż rozgrywka ta wymaga ona od nas skupienia nad tym, byśmy nie podglądali - czy to celowo, czy też przypadkowo, kolejnych kart naszego stosiku, co nie jest łatwe choćby z uwagi na przypadkowe odsłonięcia podczas wykładania pierwszej karty itd. Jednakowoż, to tylko oczywiście malutki szczegół, nie mający wpływu na pozytywny odbiór całej gry!

 

Na duże słowa uznania zasługuje także wykonanie tej gry, które jest tyleż piękne, co i wielce efektowne. Mam tu na myśli przede wszystkim karty - piękne, kolorowe, z malowniczymi ilustracjami, a do tego wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Tym samym też nie musimy obawiać się tu o przypadkowe uszkodzenie naszych kart, zaś grą tą będziemy mogli dzięki temu cieszyć się przez wiele lat. To efektowne i piękne wydanie może sprzyjać także temu, iż gra ta sprawdzi się idealnie, jako imponujący prezent dla naszych bliskich, którzy to uwielbiają spędzać czas przy tej formie rozrywki:)

 

"Projekt: Miasteczko", to gra ciekawa, wciągająca, niosąca sobą wiele przeżyć i emocji, a przy tym przystępna dla każdego - od początkującego gracza, po doświadczonego uczestnika karcianych rozgrywek. Gra, która spełnia nasze marzenia o wcieleniu się w rolę projektanta wymarzonego miasta, niosąc przy tym sobą moc przedniej zabawy i pokaźną porcję dobrego humoru! Polecam - wielka przyjemność gwarantowana!

Opis Wydawcy

Zbuduj swoje własne, tętniące życiem miasto w grze karcianej Projekt: miasteczko! Dokupuj kolejne nieruchomości, rozbudowuj je i zdobywaj kolejne punkty zwycięstwa.

 

Są dwie drogi do osiągnięcia tego celu - sprawna budowa jak największej ilości budynków lub koncentracja na kluczowych inwestycjach.

 

Pamiętaj również o potrzebach swoich mieszkańców! Przemyśl dokładnie rozwój miasta, bo niezadowoleni ludzie mogą pokrzyżować misterne plany.

 

Zawartość pudełka:
-76 kart
-instrukcja

Podziel się!

Okładka gry:

Projekt: Miasteczko

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Chih-Fan Chen
 • Tytuł Oryginału: Design Town
 • Wydawca: Trefl
 • Wydawca Oryginału: Pegasus Spiele, SD Games, Trefl Joker Line
 • Premiera Świat: 2016
 • Premiera Polska: 2018
 • Gatunek: Gry Karciane
 • Format: 21.2 x 14.1 x 3.8 cm
 • Liczba Graczy: 1 - 4 osoby
 • Czas Gry: ok. 30 - 60 minut
 • Przedział Wiekowy: od 10 lat
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5904262950453

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!