Gra O Tort

Opis:

Uleczkaa38

Lubicie torty...? No dobrze, dobrze - wiem, że to na wskroś retoryczne pytanie, gdyż któż by z nas nie odmówił sobie od czasu do czasu skosztowania przepysznego, aromatycznego i pięknie wyglądającego kawałeczka tortu...:) A czy lubicie karciane gry towarzyskie...? I tu znów oczywistą wydaje się odpowiedź twierdząca:) W związku z tym mam dla was wspaniałą wiadomość! Oto nakładem Wydawnictwa Trefl ukazała się ekscytująca gra karciana, w której możemy wcielić się w rolę mistrza tortowych wypieków! Gra ta nosi bardzo intrygujący tytuł "Gra o tort", i to właśnie jej poświęcam poniższą recenzję:)

 

Zgodnie ze słowami powyższego wstępu, rozgrywka ta pozwala wcielić się nam w postać mistrza cukiernictwa, którego zadaniem jest stworzenie pysznych i pięknych tortów na kilka specjalnych okazji - od wesela począwszy, poprzez urodziny, Walentynki, Święta, a na Haloowen skończywszy. Tortów, których powinniśmy stworzyć jak najwięcej i w jak najbardziej imponującym zakresie warstwowym (ech te kremy, lukry, czekolady...), które to potem zadecydują o naszym zwycięstwie, lub porażce. Nie przedłużając zatem... - zasiądźmy do stołu, zakasajmy rękawy, zapomnijmy o kaloriach i zacznij nasze cukiernicze czary...:)

 

Do gry niezbędne będą nam przedmioty, jakie znajdziemy po otwarciu pięknego i smakowitego opakowania gry. A są nimi:
* 45 kart Warstw
* 3 żetony akcji
* 4 karty Cukierników i Kuchcików
* 5 kart Dekoracji
* 8 kart Pomocy
* Instrukcja

 

Zgodnie z opisem tej pozycji, w grę może grać od 2 do 4 osób w wieku powyżej 8 roku życia, zaś czas jednej rozgrywki oscyluje wokół max. 20 minut. Przed rozpoczęciem gry, niezbędne jest jeszcze tylko krótkie przygotowanie naszej rozgrywki, czyli de facto przetasowanie wszystkich 45 kart Warstw, a następnie rozdzieleniu pośród wszystkich graczy po minimum 3, a maksimum 4 karty, które to należy trzymać w ten sposób, byśmy my widzieli jedynie ich wewnętrzną grafikę, a zewnętrzną nasi przeciwnicy. Karty te są bowiem dwustronne - obrazujące na jednej stronie warstwę czekoladową, a na drugiej waniliową, numer odpowiadający 1, 2 lub 3 warstwie tortu, jak i też ten sam kolor, stanowiący o tym, jaki tort możemy nimi tworzyć.

 

Zasady gry są bardzo proste, gdyż oto sprowadzają się one w głównej mierze do wyboru jednej z trzech akcji, jakie możemy wykonać w swojej turze. Akcji, które sprowadzają się do układania trzech kart, tworzących jeden z naszych tortów (na raz możemy tworzyć maksymalnie 3 torty), który musi być w tym samym kolorze, posiadać jednakową polewę oraz składać się z 3 różnych warstw. Ponieważ każda z kart ma swój kolor, rodzaj polewy i numer warstwy, dążymy do uzyskania tych, które są nam potrzebne. W tym celu możemy korzystać z kart innych graczy (widoczne dla nas rewersy), jak i też odwrócenia jednej z naszych kart, co - podobnie zresztą, jak i każdy nasz ruch tj. wyłożenie warstwy tortu, "pożyczenie" karty od innego gracza i właśnie odwrót naszej karty, wiąże się z kosztem akcji, czyli de facto oddaniem naszego żetonu w postaci cukierniczej łyżeczki. Gra kończy się w chwili, gdy zostaną wykorzystane wszystkie karty Warstw..., i wówczas też następuje podliczenie punktów za nasze torty, których liczba zależy od ilości wykonanych tortów i wysokości ich warstw.

 

Co ciekawe, twórcy gry oferują nam tutaj aż 4 możliwe warianty rozgrywki, uzależnione tak od ilości graczy, jak i ich stopnia zaawansowania:

 

1. Wariant gry "KUCHCIK" - to najprostsza, najłatwiejsza i najszybsza opcja tej gry, oparta na dodatkowym udziałem w grze owej karty "kuchcika", umożliwiającej nam dodatkową akcję, jak i też rozpoczęcie tworzenie dodatkowego tortu. To najlepszy wybór na początek naszej zabawy z tym tytułem.

 

2. Wariant gry "MISTRZ KUCHNI" - ta opcja skupia się głównie na podstawowych zasadach gry, w której to jednak nowością jest dodatkowy zestaw kart dekoracji tortu, jak i też tworzenie dodatkowego - czwartego piętra tortu.

 

3. Wariant gry "POJEDYNEK CUKIERNIKÓW" - zgodnie ze swym tytułem, stanowi on rozgrywkę tylko dla dwóch uczestników gry, z tzw. trzecim wirtualnym graczem, którego karty leżą na stole i są dostępnie dla obu "żywych" graczy.

 

4. Wariant gry "PIECZENIE ZESPOŁOWE" - i wreszcie ostatni z modeli gry, czyli gra w parach/drużynach, gdzie to przy minimalnej komunikacji w zakresie danej pary, mogą oni ze sobą współpracować. m.in. poprzez wzajemnie rozbudowywanie własnych tortów.

 

Niezależnie od tego, który z wariantów gry wybierzemy..., za każdym razem jest ciekawie, zabawnie i wielce ekscytująco. Co prawda, początek do najłatwiejszych nie zależy - głównie za sprawą nie do końca precyzyjnej instrukcji i konieczności praktycznego doświadczenia mechaniki gry, ale z każdą kolejną partią i każdą minutą tej zabawy, jest lepiej i bardziej spektakularnie. To kwintesencja, prostej, szybkiej i elektryzującej karcianej gry towarzyskiej, która zachwyci tak dzieci, jak i dorosłych. A sama gra niesie nam sobą wielką przyjemność, moc śmiechu, jak i też bezcenną nutkę rywalizacji, która zawsze sprzyja świetnej atmosferze.

 

Bardzo wiele dobrego trzeba powiedzieć także o wydaniu tej gry, które jest nie tylko piękne, ale i bardzo solidne. Począwszy od kolorowego i apetycznego pudełka z obrazkiem pysznego toru, poprzez równie barwne karty i żetony (bardzo klimatyczne łopatki do nakładania warstw tortów), jak i wreszcie na jakości materiałów z jakich są one wykonane - wszystko to prezentuje się tu bardzo elegancko, przyjemnie dla oka i efektownie. Myślę, że jest to szczególnie ważne w kontekście tematyki tej gry, czyli cukierniczych słodkości, które siłą rzeczy kojarzą się nam z czymś pięknym i korowym, a ta gra właśnie takową jest!

 

"Gra o tort", to idealna propozycja dla młodszych graczy, jak i również całych rodzin, które lubią wspólnie spędzać czas przy lekkiej, prostej, ale przy tym i porywającej zabawie. Oczywiście, nie jest to być może pozycja wielka, wybitna i przełomowa na runku karcianych gier towarzyskich, ale co by nie powiedzieć - spełnia swoją rolę w 100%. Rolę, czyli bawi nas, uprzyjemnia nam czas i serwuje moc emocji, a o rozbudzonym apetycie na kawałek tortu, nawet nie wspominając...:)

 

Ten, oraz inne intrygujące tytułu znajdziemy na stronie wydawcy gry:
https://www.trefl.krakow.pl/prodcut-category/gry/

Podziel się!

Okładka gry:

Gra O Tort

Dodatkowe informacje:

 • Wydawca: Trefl
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: 137x208mm
 • Liczba Graczy: 2-4
 • Czas Gry: ok. 20 minut
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 5/6
 • ISBN: 5904262950309

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!