Origami

Opis:

Uleczkaa38

ORIGAMI - to jedna z najpiękniejszych, najstarszych i najbardziej intrygujących sztuk plastycznych, polegająca na tworzeniu za pomocą własnych rąk wspaniałych dzieł z papieru. Taki tytuł nosi też niezwykle intrygująca gra karciana pt. "Origami", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel. Gra ta oferuje sobą moc wspaniałej zabawy i całą gamę wyjątkowych emocji, które przeniosą nas do świata tej japońskiej, papierowej sztuki...

 

Na wstępie uspokajam wszystkich "leworęcznych" czytelników, iż gra ta nie będzie wymagać od nas tworzenia owych cudownych figur z papieru - no, prawie nie będzie;) Jej celem jest bowiem umiejętne, inteligentne i sprytne operowanie kartami gry, tak byśmy kolekcjonowali te, które przyniosą nam największą liczbę punktów! O szczegółach rozgrywki za chwilę..., gdyż teraz warto zaznaczyć tutaj ten oto fakt, iż gra ta przebiega nam w niezwykle szybki, intrygujący i zabawny sposób, zaś jej przepiękne karty stanowią najprawdziwszą ucztę dla oka!

 

Skoro już mowa o kartach, to w pudełku z tą grą znajdziemy ich w liczbie 90 - podzielonych na 5 głównych talii (po 18 kart). Talii, zróżnicowanych pod względem kolorów i symboli, które z kolei odpowiadają danej nacji zwierząt zobrazowanych na ilustracjach owych kart - czyli zwierząt gospodarskich, wodnych, latających, żyjących w sawannie oraz tych w trawie. Oprócz kart, znajdziemy tu także kawałek papieru do stworzenia swojego pierwszego origami, jak i też przystępną instrukcję gry. W zabawie tej może uczestniczyć od 2 do 4 osób w wieku powyżej 8 roku życia, zaś czas jednej partii oscyluje wokół 20 - 30 minut.

 

Zasady gry są niezwykle proste i do opanowania w ciągu kilku minut gry. Pierwszym, co musimy zrobić, to potasować i rozdać każdemu z uczestników po jednej talii gry (ilu graczy, tyle talii bierze udział w grze). Karty rozdajemy w taki sposób w sposób, by najpierw uzyskał je jeden z graczy, potem drugi, itd.. Każdy z uczestników otrzymuje karty do tej chwili, gdy suma zawartych na kartach symboli "zagięć", wyniesie 10. Wówczas przechodzimy do rozdawania kart kolejnemu z graczy. Gdy wszyscy mają już w swoich rękach odkryte karty - zakrywamy je, byśmy tylko my mogli je widzieć. Ten z graczy, który uzyskał najmniejszą liczbę "zagięć", rozpoczyna grę. Jeszcze tylko musimy ułożyć pozostałe, niewykorzystane karty w zakryty stosik, przy czym 4 wierzchnie karty kładziemy odkryte obok niego. Możemy zaczynać!

 

Zanim jednak przystąpimy do pasjonującej rozgrywki, możemy niejako na odprężenie i zrelaksowanie się przed tym emocjonującym starciem, stworzyć z dołączonego do gry kawałka papieru, swoje pierwsze własnoręczne origami w postaci pięknego motyla! Stworzyć, w oparciu i dołączone tu czytelne wskazówki, które krok po kroku pomogą nam wykonać tę wspaniałą, niezwykle efektowną i zacną papierową figurę...

 

Gra polega na wykonywaniu jednego z trzech możliwych posunięć w swej kolejce (zgodnie z ruchem wskazówek zegara), czyli odpowiednio: dobraniu karty, zagraniu kartą z ręki, bądź też wykorzystaniu akcji specjalną z karty. Ważne przy tym jest to, iż niezależnie od wybranego i wykonanego ruchu, liczba kart w ręku nie może przekroczyć 8, gdyż jeśli tak się dzieje, to ów uczestnik jest zmuszony do odłożenia nadmiaru kart (dowolnych) na stosik kart odrzuconych .

 

Dobranie karty - jednej lub kilku, musi ograniczyć się to tego, aby łączna liczba "zagięć" na nowych kartach, wynosił 4 lub mniej. Po doborze kart, ponownie odkrywamy 4 wierzchnie z głównej talii doboru na stole i kładziemy je obok stosiku, tak by następny gracz mógł również dokonać jawnego i pewnego doboru...

 

Zagranie karty - możemy zagrać dowolną kartę z naszej ręki, pamiętając jednak o uregulowaniu kosztu jej użycia, czyli de facto pozbyciu się z naszej talii tylu kart, by ich łączna liczba "zagięć" odpowiadała liczbie punktów karty, którą zagrywamy, Zagranie to jest jednak bardzo opłacalne, gdyż z karty tej możemy utworzyć nasz cenną (maksymalnie dwie) kolekcję kart, które kładziemy jedną na drugą w pionowym rzędzie, tak by widoczne były góry kart. Ważne jest to, by każda z obu kolekcji różniła się między sobą maksymalnie jedną kartą (np. lewa kolekcja liczy 4 karty, prawa zaś 5).

 

Akcja specjalna - to posunięcie polega na wykorzystaniu specjalnych uprawnień karty (nie wszystkie je posiadają), które znajdują się akurat na wierzchu jednej z kart z twoich dwóch kolekcji. Akcje te pomagają zdobyć dodatkowe karty i punkty, np. umożliwiając zgodnie ze swym zapisem pobranie 3 dodatkowych kart ze stosiku o wartości do 4 "zagięć".

 

Rozgrywka trwa do chwili, gdy skończy się talia dobierania. Wówczas należy przetasować odrzucone karty i utworzyć z nich nowy stos dobierania (4 karty odkryte itd.). Dopiero gdy i ten stos się wyczerpie, następuje koniec gry i podliczanie zdobytych punktów. Punkty zdobywamy tak za pozostałe nam karty na ręce (1 karta =1 punkt), jak i wszystkie karty z naszych obu kolekcji, przy czym te drugiej przynoszą punkty w oparciu o zawarte na nich zapisy (np. karta kury daje 3 punkty plus dodatkowe 2 punkty za każdą kartę piskląt w naszych kolekcjach). Wygrywa ten z graczy, który zdobył największą ilość punktów:)

 

Grę "Origami" cechuje niezwykła dynamika, łatwość i efektowność jej przebiegu. To przednia zabawa, która wymaga od nas sprytu, szybkiego kalkulowania, jak i też odrobiny szczęścia, które zawsze przecież się przyda. Zasady są proste, w pełni zrozumiałe i nie pozostawiające pola na własne interpretacje, co zazwyczaj kończy się sporami z innymi graczami. Tu wszystko jest jasne, wzięte pod uwagę przez twórców gry i wyjaśnione w najdrobniejszych szczegółach - od początku, do końca. A zabawa...? Zabawa funduje nam moc uśmiechu, masę pozytywnych emocji i żyłkę rywalizacji w gronie naszych najbliższych!

 

Wiele dobrego można powiedzieć także o kartach tej gry, które mają w sobie coś z orientu, egzotyki, klimatu japońskiej kultury. Ponadto karty te zachwycają nas swoimi zwierzęcymi ilustracjami, kolorami, szczegółowością i solidnością wykonania, co zawsze ma bardzo duże znaczenie w przypadku karcianej gry, którą to przecież chcielibyśmy się cieszyć jak najdłużej... Wszystkie te elementy sprawiają wspólnie, iż przygoda z tym produktem jest nie tylko barwną i emocjonującą, ale też i ze wszech miar przyjemną pod kątem wizualnym!

 

Karciana gra "Origami", to idealna propozycja na przyjemną rozgrywkę w gronie rodziny, bądź też dobrych znajomych. Szybka, prosta, porywająca sobą od pierwszych chwil i wprawiająca nas w doskonały humor. Polecam i życzę niezapomnianych przeżyć - tak z samej rozgrywki, jak i też chociażby z tworzenia swojego pierwszego, motylkowego origami...:)

Podziel się!

Okładka gry:

Origami

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Christian Giove
 • Tytuł Oryginału: Origami
 • Ilustracje: Francesco Perticaroli
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Polska: 2018
 • Gatunek: Gry Karciane
 • Liczba Graczy: 2 - 4 osoby
 • Czas Gry: 15 - 30 min.
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5902650612242

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!