Maskarada

Opis:

Uleczkaa38

Każdy z nas marzy od czasu do czasu o tym, by wcielić się w zupełnie inną postać, odegrać przekonującą rolę do uwierzenia weń, jak i też przy okazji uświadczyć przedniej zabawy i wielkich emocji! I oto raz jeszcze z pomocą w spełnieniu ów marzenia, przychodzi nam kultura rozrywkowa - a ściślej rzecz ujmując intrygująca gra karciana pt. "Maskarada (Mascarade)", która to ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel!

 

"Maskarada" to gra blefu, pozorów i inteligentnego kłamstwa, które nam może przynieść wygraną, zaś pozostałym uczestnikom poczucie braku dobrej intuicji:) Każdemu bez wyjątku zaś wspaniałą zabawę, masę uśmiechu i niezapomniane chwile w gronie najbliższych! W grę tę może grać od 2 do 13 osób, czas jednej rozgrywki oscyluje wokół 2 minut, zaś wiek uprawniający do czerpania z niej świetnej rozrywki, to 10 lat. By rozpocząć tę wielką przygodę, niezbędna jest nam cenna zawartość pudełka z tą grą, na którą to składają się: 13 kart postaci (w tym jedna pusta), 1 plansza "Sądu", 14 znaczników postaci, zestaw złotych monet na sumę 196, kilka kart pomocy oraz czytelna instrukcja. Nie przedłużając dłużej... - przywdziejmy maski i rozpocznijmy naszą maskaradową grę!

 

Celem gry - tak jak i w życiu, jest oczywiście wzbogacenie się! Wzbogacenie poprzez zebranie 13 monet, które możemy uzyskiwać poprzez inteligentne posługiwanie się naszą kartą postaci. To od niej zależy bowiem to, czy będąc Królem, Szpiegiem, Sędzią, czy też choćby Złodziejem, możemy uzyskać więcej, mniej, prościej lub też z większym trudem cenne monety. Dlatego też rozgrywkę tę cechuje przede wszystkim umiejętność udawania przed resztą graczy tego, kim jesteśmy naprawdę, a kim tylko w postaci naszego blefu...:) Mimika twarzy, umiejętność posługiwania się odpowiednim tembrem głosu oraz przekonujące stwierdzenia typu: "O, wreszcie jestem Królem!" - oto aspekty, które zadecydują o naszym trumfie!

 

Zasady gry są bardzo proste i przyswajalne już po kilku minutach gry. Oto na początku każdy z graczy otrzymuje losowo wybraną kartę postaci, która początkowo jest widoczna dla wszystkich, a następnie obracana ilustracją do dołu. Jedną z kart umieszczamy zaś na środku stołu - także początkowo widoczną dla wszystkich, a następnie odwróconą wizerunkiem postaci do dołu. I tak oto jesteśmy gotowi do pierwszej rundy, czyli ruchu każdego z kolejnych graczy (ruch wedle wskazówek zegara). A ci mogą:

a.) podejrzeć swoją kartę i pozostawić ją bez zmian.

 

b.) dokonać zamiany z kartą innego gracza lub wolną kartą ze środka stołu, pamiętając przy tym, że zamiany dokonuje się pod stołem, tak by nikt z pozostałych graczy nie wiedział, czy do zamiany doszło faktycznie, czy też był to tylko blef.

 

c. ) ogłosić publicznie swoją kartę i rolę, w jakiej się znajdujemy, mogąc korzystać wówczas bezkarnie z przydzielonych danej karcie przywilejów (m.in. swobodne pobieranie monet z gmachu sądu z pozycji 'sędziego", opłat od poddanych w racji bycia "królem", czy też choćby swobodnej kradzieży monet w przypadku bycia "złodziejem").

 

I tu pojawia się pierwszy ryzykowny moment, gdyż o ile każdy z pozostałych graczy zgodzi się z ogłoszoną publicznie deklaracją o posiadaniu danej karty, to ta osoba może bezkarnie bogacić się w przypisane danej postaci monety..., jednak gdy ktoś wyrazi swoją wątpliwość - sugerując tym samym że sam posiada tę kartę, to wówczas dochodzi do bezpośredniej konfrontacji pomiędzy nimi, odbywającej się tu poprzez odsłonięcie tych dwóch kart. Jeśli obaj blefują - to płacą karę do "Sądu", jeśli jeden z nich - to tylko on, zaś faktyczny posiadacz danej karty wykonuje przypisane jej ruch (bogaci się).

 

Tu warto dodać także to, iż pierwszych kilka ruchów odbywa się na zasadzie "koniecznych wymian" pomiędzy graczami, tak by odpowiednio je wymieszać oraz zachwiać naszą pewnością co do tego, kto ma jaką kartę postaci. I tak jak wspominałam powyżej, gra kończy się wraz z bankructwem jednego z uczestników gry, bądź też zdobyciem owych 13 cennych monet. O wiele bardziej skomplikowane warianty gry mają miejsce w przypadku rywalizacji 2 lub 3 osób, która to jest po prostu trudniejszą i dłuższą, ale na szczęście bardzo szczegółowo wyjaśnioną krok po kroku w dołączonej do tej gry instrukcji.

 

Jak upływa nam przygodą z tą rozgrywką...? Otóż niezwykle szybko, porywająco i przezabawnie! Jej siłą jest bowiem prostota, przejrzystość zasad, minimalny wpływ ślepego losu, zaś maksymalny naszego daru przekonywania innych oraz inteligentnego kombinowania:) Tak naprawdę wszystko zależy tu bowiem tylko i wyłącznie od nas, gdyż to my decydujemy o wymianach kart, ryzykownym upubliczniany naszej roli, czy też bezpiecznej taktyce oczekiwania na kroki innych, która także często się tu sprawdza. Najważniejsze jednak jest to, iż gra ta wciąga nas sobą bez reszty, funduje wielkie emocje i zamienia każde spotkanie z naszymi bliskimi w cudowny czas!

 

Warto wskazać tu także na niezwykle efektowne i piękne w swej postaci wydanie tej gry. Mam tu na myśli przede wszystkim bajkowe karty, których to kolory, delikatna kreska oraz wielka szczegółowość, fascynują nas i rozkochują w sobie od pierwszego wejrzenia! Nie gorzej ma się rzecz z bardzo ładnymi monetami, znacznikami gry, pomocnymi kartami pomocy oraz planszą sądu. To także solidność wykonania poszczególnych elementów, która przekłada się automatycznie na możliwość cieszenia się ta grą przez bardzo, bardzo długi czas. Te elementy sprawiają sobą także to, iż gra ta może okazać się świetnym pomysłem na prezent dla naszych bliskich!

 

Karciana gra "Maskarada", to pięknie wydana, intrygująca swoją rozgrywką i gwarantująca przednią zabawę propozycja dla miłośników gier. Miłośników nie koniecznie tych najbardziej obeznanych i zaawansowanych z tą formą rozrywki, ale także i dla tych, którzy dopiero odkrywają jej czar i urok. Dynamiczna akcja, moc uśmiechu i bezcenna możliwość wcielenia się w tak zacne postacie, jak chociażby "Król" - niechaj to będą najlepsze argumenty za tym, by sięgnąć po tę pozycję!

Podziel się!

Okładka gry:

Maskarada

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Bruno Faidutti
 • Tytuł Oryginału: Mascarade
 • Wydawca: Rebel
 • Gatunek: Gry Karciane
 • Format: 35x195x104 mm
 • Liczba Graczy: 2 - 13 osób
 • Czas Gry: ok. 20 minut
 • Przedział Wiekowy: od 10 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 5425016922927

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!