Dixit. Obraz Wart Jest Tysiąca Słów!

Opis:

Uleczkaa38

Nie ma chyba lepszego pomysłu na wakacyjną zabawę, aniżeli wspólna, intrygująca i ekscytująca rozgrywka w rodzinnym gronie! Rozgrywka w postaci wspaniałej planszowej gry dla całej rodziny, która to porwie sobą bez reszty dzieci, rodziców, a nawet i dziadków pragnących utrzeć nosa swym mądrym wnukom:) Taką pozycją jest właśnie najnowsza odsłona kultowego już cyklu "Dixit" - czyli gra pt. "Dixit. Obraz wart jest tysiąca słów!", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Rebel!

 

"DIXIT"- to łacińskie słowo oznacza w polskim znaczeniu pojęcie "powiedział"... I na tym też słowie opiera się cała koncepcja tej wspaniałej gry, w której jeden obraz i jedna karta, warte są tysiąca słów! Słów, które w najlepszy sposób muszą oddawać znaczenie obrazu, hasła, przedmiotu, jaki to stanął przed oczami bajarza, czyli gracza, który rozdaje karty...:) Śmiech, rozwijanie wyobraźni, bezcenna nauka swobodnego formułowania wypowiedzi oraz spędzanie wspólnego czasu w gronie najbliższych - oto największe zalety tej pięknej zabawy, w której to może uczestniczyć absolutnie każdy, bez względu na wiek!

 

Zanim o samej rozgrywce, jej zasadach i emocjach, jakie w nas budzi... - przyjrzyjmy się zawartości pięknego, pomarańczowego i niezwykle efektownego opakowania z grą "Dixit. Obraz wart jest tysiąca słów!" A te kryje w sobie: 84 karty z przepięknymi ilustracjami, tor punktacji, 6 figurek drewnianych króliczków, zestaw 36 znaczników do głosowania oraz bardzo przejrzystą instrukcję gry. To te środki posłużą nam w naszej zabawie, w której to może uczestniczyć od 3 do 6 osób w wieku powyżej 8 lat (choć w mej ocenie poradzą sobie z nią także i dzieci w okolicach 6 roku życia), zaś czas jednej rozgrywki nie powinien przekraczać 30 minut. Cóż, skoro wiem co niezbędne - zaczynajmy...!

 

Kreatywność, pomysłowość, bogaty zasób naszego pięknego, polskiego słownictwa - to najważniejsze zasady tej rozgrywki, którą rozpoczynamy - w przypadku gry 6 osób, od rozłożenia planszy gry, obdarowania każdego z graczy figurką króliczka, którą ten kładzie na planszy na polu oznaczonym cyfrą "0", a następnie przetasowania 84 kart i rozdaniu każdemu z uczestników po 6 losowych kart (ukrywa je on przed pozostałymi graczami) oraz ułożeniu pozostałych kart na zakryty stosik dobierania. Na koniec każdy uczestnik otrzymuje 6 żetonów do głosowaniu, o numerach od 1 do 6.

 

Po niezbędnych przygotowaniach możemy wreszcie rozpocząć naszą rozgrywkę, której startem jest wybranie przez narratora (w każdej rundzie funkcja ta przypada na inną osobą) jednej ze swych kart, a następnie wyrażenie za pomocą słów i dźwięków znaczenie tego, co znajduje się na jej karcianej ilustracji, nie widocznej oczywiście dla innych graczy. Po tej czynności pozostali uczestnicy gry wybierają po jednej ze swych kart, które ich znaniem oddają najbliżej znaczenie pojęcia, które wyrażał narrator, a następnie w sekrecie przed resztą graczy, oddają je narratorowi. Ten kasuje je włącznie ze swoją własną kartą, po czym rozkłada je w rzędzie tak, by każdy widział ilustracje kart. Te przyjmują następnie numerację od 1 do 6 (od lewej, do prawej strony), zaś każdy z 5 pozostałych uczestników gry typuje za pomocą swojego odpowiedniego żetonu numer karty, która wg. niego należała do początkowej karty narratora, kładąc go obok podejrzewanej karty.

 

Decyzje te przynoszą - bądź też nie, punkty, które przesądzają o ruchach naszego króliczka na planszy gry. Punkty, przyznawane zgodnie z zasadami instrukcji, czyli w przypadku odgadnięcia przez wszystkich graczy (bądź nie odgadnięcia poprawnie karty przez żadnego z nich) po 2 punkty dla 5 uczestników gry, zaś 0 dla narratora. Jeśli zaś kilku lub jeden z graczy wytupuje poprawnie kartę narratora, to 3 punkty otrzymuje tak sam narrator, jak i ten lub ci gracze, którym się to udało. Po 1 punkcie otrzymują zaś także ci uczestnicy gry, których karty (mylnie) wskazali inni gracze, uznając je za właściwe.

 

Po odbyciu ruchów swoimi króliczkami na planszy gry - przeskakujemy o tyle miejsc, ile punktów zdobyliśmy, rozpoczyna się kolejna runda gry, w której to rola narrator przypada graczowi siedzącemu po prawicy obecnego rozdającego karty, a pozostali uczestnicy dobierają z talii po jednej karcie, tak by ponownie mieć 6 w swym ręku. Grę kończy dotarcie do mety, bądź też dobranie wszystkich kart ze stosiku.

 

Jaka jest ta rozgrywka... - wspaniała! Wspaniała za sprawą swej prostoty, przystępnych i w pełni zrozumiałych zasad oraz tempa, w jakim nam ona upływa. Wszystko dzieje się bu bardzo szybko, z wielkim natężeniem wydarzeń, jak i też przy nieustannych atakach śmiechu! Przy tej zabawie nie da się bowiem być "poważnym", gdy oto nasi bliscy dwoją się i troją, by za pomocą słów wyrazić znaczenie ilustracji na swojej karcie;) To także niezwykłe chwile w otoczeniu przepięknych, bardzo bajkowych i cudownie kolorowych ilustracji, które jeszcze bardziej rozpalają naszą wyobraźnię, podobnie jak też imponują nam swoją funkcjonalnością i wielką estetyką poszczególne elementy tej gry - od kart począwszy, a na drewnianych figurkach króliczków, skończywszy!

 

"Dixit. Obraz wart jest tysiąca słów!", to idealna propozycja na czas letnich wakacji, która idealnie sprawdzi się tak w słoneczne dni na świeżym powietrzu, jak i deszczowe chwile w zaciszach naszych mieszkań i turystycznych kwater. To gwarancja przedniej zabawy dla całej rodziny, ale też i doskonały pomysł na miły wieczór w gronie dobrych znajomych, którzy przy tej grze na pewno nie będą się nudzić. Doskonała zabawa, wielka przyjemność, intrygująca nutka rywalizacji oraz cenny rozwój naszej wyobraźni - czegóż chcieć więcej?:)

Opis Wydawcy

Wstrzymaj na chwilę oddech! Karty zostały odkryte. Ich wspólną cechą jest tajemnicze zdanie, lecz tylko jedna z kart jest do niego kluczem. Użyj swojego sprytu i intuicji, by nie dać się złapać w pułapkę zastawioną przez pozostałych graczy

Dixit to wesoła i zaskakująca gra skojarzeń do wspólnego odkrywania w gronie przyjaciół i rodziny.

 

Na czym to polega?

Każdy gracz w swojej turze staje się bajarzem. Wybiera spośród swoich 6 obrazków jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Zdanie może być pojedynczym słowem, dźwiękiem, cytatem - nie ma tu ograniczeń, można nawet coś zaśpiewać! Następnie pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Gracze (poza bajarzem) w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której bajarz wymyślał skojarzenie. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, rozpoczyna się przyznawanie punktów.

 

Jeśli nikt nie zgadnie, która karta należała do bajarza, bo jego skojarzenie było zbyt abstrakcyjne, to nie otrzymuje on żadnych punktów, a nagradzani są pozostali gracze. Podobnie jeśli wszystkie głosy wskażą kartę bajarza – to znaczy, że skojarzenie było za proste, albo zbyt dosłowne. W innych kombinacjach przydzielane są punkty i uwaga, jeśli którykolwiek z graczy zagłosuje na zagraną przez Ciebie kartę, bo zagrałeś coś co jego zdaniem lepiej pasowało do skojarzenia to dostajesz bonusowe punkty!

 

Warto więc sprytnie zagrywać karty, próbując zmylić innych graczy, jednocześnie zachowując te, do których mamy ciekawe skojarzenie i czekając z ich zagraniem do momentu, aż przyjdzie Twoja kolej.

 

Pamiętaj, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów!

 

Autorem gry jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami przeżywającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Po kilku rozgrywkach w Dixit zaobserwowano u nich znaczną poprawę formułowanych wypowiedzi oraz relacji z innymi ludźmi. Gra może służyć również jako narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne.

 

Zawartość pudełka:
-84 wielkoformatowe karty
-1 plansza z torem punktów wewnątrz pudełka
-6 drewnianych pionków królików
-36 znaczników głosowania
-instrukcja

Podziel się!

Okładka gry:

Dixit. Obraz Wart Jest Tysiąca Słów!

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Jean-Louis Roubira
 • Wydawca: Rebel
 • Premiera Świat: 2008
 • Gatunek: Gry Karciane
 • Liczba Graczy: 3 - 6 osób
 • Czas Gry: 30 min.
 • Przedział Wiekowy: od 8 lat
 • Ocena: 6/6
 • ISBN: 3558380022473

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!