Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Rummy 17

Opis:

Uleczkaa38

REMIK - niezwykle popularna, ceniona, lubiana i niestarzejąca się gra karciana, która podbiła i wciąż podbija serca gracy na całym świecie. Jednak świat nie byłby sobą, gdyby nie próbował oferować nam to coraz bardziej intrygujących i wymyślnych wariacji na temat tej gry, tak by sama rozgrywa była jeszcze ciekawa, przyjemniejsza i bardziej efektowna. I oto właśnie jedną z takich propozycji jest gra karciana pt. "Rummy 17", która to ukazała się nakładem Wydawnictwa Piatnik!

 

Zgodnie z powyższym wstępem, niniejsza pozycja stanowi ciekawą i zaskakującą odmianę gry w popularnego remika, której to autorem jest niezwykle ceniony niemiecki twórca gier - Reiner Knizia. Otóż zaproponował on nam w tym przypadku grę dla co najmniej dwóch, a maksymalnie 6 graczy w wielu powyżej ósmego roku życia, których głównym zadaniem jest zdobywanie jak największej ilości punktów podczas gry. Punktów, które zapisywane i rozliczane po zakończeniu całości rozgrywki decydują o tym, kto zostaje jej zwycięzcą.

 

Co kryje w sobie malownicze opakowanie z grą...? Otóż zestaw 102 kart i instrukcję, wyjaśniającą w bardzo prosty i czytelny sposób zasady rozgrywki. Karty zostały podzielone na tych oto kilka grup: 85 kart gry w pięciu kolorach, oznaczonych liczbowymi wartościami od 1 do 17; 5 kart Jokerów w pięciu kolorach; wreszcie 12 kart bonusów, dających konkretne przywileje i korzyści dla gracza, który nimi dysponuje. Po zapoznaniu się z niezbędnymi nam elementami gry, możemy przystąpić wreszcie do jej zasadniczej fazy, czyli karcianej rozgrywki w Rummy 17!

 

Jak wspomnieliśmy powyżej, celem gry jest zebranie jak największej liczby punktów, a to jest możliwe poprzez układanie swych kart w zbiory (3 lub więcej kart o tej samej wartości) lub sekwensy (3 lub więcej kart o kolejnych wartościach i w tym samym kolorze). Sama gra rozpoczyna się zaś od przetasowania przez jednego z uczestników kart bonusów i ułożenie 5 z nich z boku stołu (pozostałe karty bonusów nie będą nam potrzebne), następnie powtórzenie tej samej czynności z kartami Jokerów, wreszcie przetasowanie kart gry i rozdanie każdemu z graczy po 10 kart, pozostałe zaś układamy w zakryty (liczbami do dołu) stos. Ostatnią czynnością jest wzięcie pierwszej karty z zakrytego stosu i położenie obok niego, otwierając tym samym odkryty stos. Grę rozpoczyna gracz siedzący po lewej stronie rozdającego karty, zaś dalszy jej przebieg rozgrywa się z zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 

Przebieg rozgrywki opiera się na wyborze pomiędzy wzięciem karty z zakrytego, lub odkrytego stosu. Jeśli wybór padł na zakryty stos, automatycznie karta z odkrytego stosu staje się dostępna dla pozostałych graczy, którzy ten fakt oznajmiają pukaniem w stół. Jeśli zaś gracz wybierze kartę z odkrytego stosu, nie ma takiej możliwości. Pukanie jest możliwe do chwili, gdy gracz w swojej kolejce nie zgłosi "meldowania", bądź też nie odłoży jednej ze swych kart z ręki, do czego jest zobowiązany za każdym razem pod koniec swojej kolejki. "Meldowanie" opiera się wyjaśnionych powyżej zasadach (zbiory i sekwensy), do których to każdy gracz może dobierać kolejne karty w czasie dalszej rozgrywki, powiększając swoje zdobycze.

 

Ważną rolę w grze spełniają karty Jokerów, z których to można skorzystać wówczas, gdy dobranie takowej karty daje szansę na ułożenie sekwensu (tylko i wyłącznie sekwensu) z co najmniej 4 kart. Co ważne, Joker może zostać wymieniony na kartę którą ten zastępuje tymczasowo w sekwensie, jednak dokonać może tego tylko gracz, któremu przypada jego kolej i który wyłożył już pierwszą grupę. Koniec gry następuje zaś wówczas, gdy któryś z graczy wykorzysta wszystkie swoje karty i odłoży ostatnią na otwarty stos, bądź gdy dany gracz weźmie ostatnią kartę ze stosu dobierania, co automatycznie wiąże się z końcem gry. Uwaga! Jeśli ostatnia z odkładanych przez gracza kart na otwarty stos nosi liczbę 17 (stąd nazwa gry Rummy 17), to liczba zdobytych punktów i bonusów zostaje podwojona!

 

Ostatnie wyjaśnienie zasad gry dotyczy kart bonusów, czyli de facto warunków na nich zapisanych, jakie musi spełnić gracz, by mógł otrzymać bonusowe punkty. Karty te dotyczą m.in. gracza z największą ilością kart, z największą liczbą zbiorów lub sekwensów, z największą liczbą kart czerwonych, czy też chociażby tego z uczestników gry, który na najmniejszą liczbę Jokerów w swojej puli. Choć początkowo może się wydawać, iż zasady tej gry są nieco skomplikowane..., to po kilku minutach rozgrywki wszystko staje się dla nas zupełnie jasne, proste i bardziej czytelne, aniżeli wedle samego opisu.

 

Rozgrywa "Rummy 17" przebiega niezwykle płynnie, przyjemnie i przy wielkich emocjach. Emocjach, którym nie sposób się oprzeć wobec nagłego przypływu szczęścia, bądź też pecha przy dobieraniu kolejnych kart. Co ciekawe, tak naprawdę jednak nie tylko szczęście i los decydują o tym, jak potoczy się nasza karciana batalia, gdyż równie wiele zależy od naszej strategii, sprytu oraz umiejętności rozsądnego planowania kolejnych ruchów i posunięć. Wedle informacji na opakowaniu, czas rozgrywania jednej partii oscyluje wokół 20 minut, ale z doświadczenia wiem, że może on wynieść zarówno kilkanaście minut, jak i nawet ponad pół godziny. Poza tym towarzysząca nam przy tej grze ekscytacja kusi i zachęca ku temu, by domagać się kolejnych, rewanżowych rund gry! Oczywiście, o dobrej zabawie, śmiechu i świetnej atmosferze rywalizacji, nawet nie będę wspominać!

 

Raz jeszcze należą się słowa uznania pod adresem Wydawnictwa Piatnik, które zadbał o bardzo przyjemne, ładne i solidne wydanie tej gry. Mam tu na myśli intrygującą grafikę na opakowaniu pudełka, niezwykle łagodne kolory poszczególnych elementów gry, jak i też ogólną wysoką jakość ich wykonania. Karty te nie tylko wyglądają bardzo ładnie, ale też i gwarantują to, że będą mogły służyć nam przez bardzo długi czas. Co więcej, wszystkie te aspekty sprowadzają się do tego, iż gra "Rummy 17" może stanowić także świetny prezent, tak dla młodego jak i starszego miłośnika karcianej gry, który będzie nim z pewnością zachwycony!

 

Jeśli jesteśmy miłośnikami kart, uwielbiamy grę w remika, a do tego nie zamykamy się na nowości i zmiany w zasadach rozgrywki, to gra "Rummy 17" jest właśnie dla nas! Gwarantuje nam one wielkie emocje, wspaniałą zabawę i moc niezapomnianych wrażeń, które z pewnością rozgrzeją nie jedną imprezę, bądź też umilą spotkanie w gronie rodziny. Polecam - ta gra wciąga i daje wielką frajdę!

Podziel się!

Okładka gry:

Rummy 17

Dodatkowe informacje:

  • Autor: Reiner Knizia
  • Tytuł Oryginału: Rummy 17
  • Wydawca: Piatnik
  • Premiera Polska: 2018
  • Gatunek: Gry Karciane
  • Liczba Graczy: 2-6
  • Czas Gry: 30 min.
  • Przedział Wiekowy: od 8 lat
  • Ocena: 5.5/6

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial