Królestwo

Opis:

Michał Lipka

JAK ZOSTAĆ KRÓLEM

 

Nie ma to jak dobra gra planszowa czy karciana. Może i komputerowe lepiej wyglądają, mają bardziej rozbudowaną fabułę, a gracz może spersonalizować postacie w zależności od własnych zachcianek czy preferencji, ma także możliwość wyboru ścieżki rozwoju postaci czy przebiegu akcji, eksplorowania świata etc. (okej, gry, które naprawdę pozwalają na taką interaktywność nie są może częstym zjawiskiem, ale twórcy jednak starają się by sprawiały wrażanie otwartych i nielinearnie prowadzonych), ale co z tego zostaje gdy zabraknie prądu? Bateria w laptopie długo przecież nie wytrzyma. Poza tym żadna rozrywka cyfrowa, nawet w trybie wieloosobowym, nie dorówna pod względem interakcji z innymi graczami typowym, prostym nawet planszówkom czy karciankom. Szczególnie jeśli są tak znakomite, jak „Królestwo”, ale co jest w nim dobrego?

 

Zanim do tego dojdę, przyjrzyjmy się nieco fabule niniejszej gry. Miejscem akcji jest Nieszczęsne Królestwo, w którym ostatnimi czasy dzieje się całkiem dobrze. Panuje w końcu pokój, o dobrobycie też można mówić. Jest tylko jedno „ale” – zmarł stary król i na dodatek nie wskazał dziedzica. Jak to w takich przepadkach bywa, zaczyna się bezlitosna walka o tron. Chętnych do objęcia władzy jest wielu, a na zwycięzcę czekają skarby i chwała, ale droga do nich prowadząca nie jest łatwa. Potrzeba jest tu zbrojnych, złota i oczywiście sprytu, jednak gra warta jest przecież świeczki!

 

Cała rozgrywka „Królestw” polega na tym by w zaledwie pół godziny – takiego czasu wymaga ta zabawa – podbijać kolejne prowincje, zgadywać intencje i plany przeciwników i, oczywiście, eliminować ich jak najprędzej. By osiągnąć cel nie trzeba wiele. Plansza (a właściwie jedna z trzech plansz, przeznaczonych odpowiednio dla dwóch, trzech i czterech graczy), 12 kart akcji, 40 żetonów jednostek, 20 kart zdolności (plus cztery karty pomocy oraz jedna „pierwszego gracza”), karta pór roku, znacznik i 39 monet. Niby niewiele, ale ile daje możliwości.

 

Wracając jednak do samej gry, to jest ona dość łatwa (ale nie za łatwa, żeby nie było, tytuł przeznaczony jest w końcu dla nieco starszych graczy), zasady szybko się opanowuje (nie ma chyba jednak sensu ich przytaczać), a przebieg zabawy jest naprawdę wciągający. Co ważne, rozgrywka jest szybka, nienużąca i wyzwala wiele emocji. Już sama fabuła ciekawi, co więcej rozpala wyobraźnię. Kady gracz może poczuć się jak bohater powieści czy filmu fantasy, takiej własnej, prywatnej „Gry o tron”, podanej z humorem i w przyjemny cartoonowy sposób.

 

A skoro o tym mowa… Wykonanie całości należy zaliczyć „Królestwu” na plus. Trudno jest właściwie coś zarzucić tej produkcji – dobra jakość elementów, ładne, kolorowe ilustracje, sympatyczna oprawa graficzna całości naprawdę wpadają w oko i uprzyjemniają rozgrywkę. Najważniejsza jednak i tak pozostaje rywalizacja z innymi graczami – tego nic nie zastąpi, podobnie zresztą jak wyobraźni, którą tego typu zabawa naprawdę pobudza.

 

I cóż zostaje mi dodać na koniec? Jeśli lubicie gry planszowe, należycie do miłośników fantastyki (a w szczególności fantasy, co chyba w tym przypadku jest oczywiste) i macie ochotę na coś innego, niż cyfrowa rozrywka, polecam „Królestwo” Waszej uwadze. Nie pożałujecie i założę się, że z chęcią będziecie wracać do tej gry, nie ważne czy macie kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat.

Opis Wydawcy

Nieszczęsne królestwo cieszy się ostatnimi dniami pokoju i dobrobytu. Stary król umarł i nie wskazał dziedzica. Rozpoczyna się bezlitosna walka, która na zawsze zmieni oblicze całej krainy i zdecyduje o tym, kto będzie stanowić prawo. Od tej chwili liczyć się będą wyłącznie spryt i potęga zbrojnych. Jednak w tej wojnie, jak w każdej innej, najważniejsze jest złoto. To ono przesądzi o losach tego starcia.

 

W tej grze zdobędziesz królestwo w 30 minut! Musisz tylko umiejętnie podbijać kolejne prowincje i bezlitośnie eliminować konkurentów do tronu. W trakcie walki staraj się jak najlepiej przewidzieć zamiary przeciwnika. Poznasz też potęgę złota, którym zapłacisz za nowe jednostki i kolejne podboje.

 

Gra ma niezwykle proste zasady, a rozgrywka jest naprawdę szybka. Niech Cię to jednak nie zmyli. Nie będzie łatwo, a emocje sięgną zenitu. Planowanie, blef i dedukcja to nieodłączne elementy Królestwa. Przyda się jeszcze brak skrupułów Kto odniesie sukces pośród wojennej zawieruchy i ostatecznie zasiądzie na tronie? Niech wygra najsprytniejszy!

 

Kto odniesie sukces pośród wojennej zawieruchy i ostatecznie zasiądzie na tronie?

 

Zawartość pudełka:
-dwustronna plansza
-40 żetonów jednostek
-12 kart akcji
-20 kart specjalnych zdolności
-4 karty pomocy
-1 karta pierwszego gracza
-1 karta pór roku
-1 znacznik liczenia rund
-39 złotych monet (10 x 5 i 29 x 1)

Podziel się!

Okładka gry:

Królestwo

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Rikki Tahta
 • Tytuł Oryginału: Melee
 • Ilustracje: Kate Oleska
 • Wydawca: FoxGames
 • Wydawca Oryginału: Indie Boards & Cards
 • Premiera Świat: 2014
 • Premiera Polska: 2017
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: 45x200x200
 • Liczba Graczy: 2-4
 • Czas Gry: ok. 30 minut
 • Przedział Wiekowy: od 10 lat
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 5/6
 • ISBN: 5907078169514

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!