Polska Luxtorpeda

Opis:

Grzes13

Reiner Knizia jest autorem ponad dwustu gier familijnych, z których większość cechuje dynamiczna, niezbyt skomplikowana rozgrywka. „Polska Luxtorpeda” spełnia podobne kryteria i w najbliższym czasie może dorównać swoją popularnością innym „planszówkom” niemieckiego producenta. Gra została stworzona specjalnie dla polskiego odbiorcy, tak więc powinna Was szczególnie zainteresować. W stosunkowo małym, dość niepozornym pudełeczku kryje się mnóstwo świetnej zabawy. Miałem okazję kilka razy zagrać w „Polską Luxtorpedę” i nawet przez chwilę nie żałowałem tego wyboru. Jeżeli w piękny, letni wieczór potrzebujecie nieco rozruszać imprezowe towarzystwo, najnowsza gra Reinera Knizi z pewnością Wam to ułatwi.

 

Zacznijmy jednak od początku. W skład kompletu wchodzą dwa zestawy kart oraz regulamin rozgrywki. Każda karta przynależy do jednej z siedmiu kategorii – ZWIERZĘTA DOMOWE, ZWIERZĘTA DZIKIE, ROŚLINY UPRAWNE, ŚWIĘTA, POTRAWY, POJAZDY, KRAJOBRAZY (zestaw podstawowy). Uczestnicy gry mają chwilę czasu, by zapamiętać, jaka grafika znajduje się pod daną kartą kategorii. Karty kategorii zawsze są odkryte, co może być nie lada ułatwieniem dla typowych wzrokowców. Sama rozgrywka polega na odgadnięciu, co znajduje się pod daną kartą kategorii. Oczywiście należy to uczynić przed innymi uczestnikami gry. Widzimy więc, że ewentualne zwycięstwo nie zależy jedynie od dobrej pamięci, ale też szybkości reakcji. Pośpiech prowadzi nierzadko do błędnych odpowiedzi lub niekontrolowanych sygnałów dźwiękowych, co wywołuje salwy śmiechu u przeciwników. Dzięki dodatkowemu zestawowi kart możemy poszerzyć naszą rozgrywkę o kolejne, nieco trudniejsze kategorie – BAŚNIE I LEGENDY, PRZYWÓDCY, WAŻNE DATY, POMNIKI, SPORTOWCY, SŁAWNI POLACY i TRUDNE SŁOWA. Można również zagrać obiema taliami naraz, choć wymaga to pewnej wprawy. Na początek polecam wersję kart podstawowych. W dołączonym regulaminie odnajdziemy krótkie opisy postaci, wydarzeń czy rzeczy przedstawionych na grafikach. Dowiadujemy się np. kim był Jan Matejko lub Władysław Anders. W ten sposób „Polska Luxtorpeda” spełnia nie tylko funkcję rozrywkową, lecz również edukacyjną.

 

Wydawnictwo Egmont podaje na opakowaniu gry, iż jest ona przeznaczona dla użytkowników w przedziale – od 5 do 105 lat. W zasadzie producent nie mija się z prawdą, bowiem prosty system rozgrywki sprawia, że „Polska Luxtorpeda” to gra dla wszystkich bez względu na wiek czy status społeczny. Skuteczna strategia, dobra pamięć oraz odrobina szczęścia – to recepta na sukces. Trudno zatem przewidzieć, kto ma największe szanse na zwycięstwo. Często okazuje się, że niedawny triumfator już w następnej turze rozgrywki zajmuje ostatnie miejsce. Akcja toczy się w błyskawicznym tempie, zgodnie z tytułem familijnej gry Reinera Knizi.

 

Całość wygląda naprawdę sympatycznie, również dzięki grafikom Roberta Konrada. Pokazałem „Polską Luxtorpedę” swoim uczniom i nie mieli oni żadnego problemu z samodzielną grą. Myślę, że jest to doskonała propozycja do urozmaicenia zajęć edukacyjnych. Dzieci ćwiczą nie tylko pamięć, lecz poznają także daty i postaci z historii Polski. Dzięki połączeniu zabawy z nauką, otrzymałem atrakcyjną pomoc dydaktyczną, z której uczniowie korzystają bez większego przymusu. Nic, tylko składać ręce do oklasków.

 

„Polską Luxtorpedę” polecam wszystkich entuzjastom gier planszowych. Zapewnia ona długie godziny świetnej zabawy. Rozgrywka jest na tyle płynna i nieszablonowa, iż mamy ochotę ciągle do niej wracać. Wymaga jednak maksymalnej uwagi oraz pełnego skupienia, wszak o zwycięstwie decydują często niuanse. Jesteście gotowy na niesamowitą podróż po Polsce? Biegnijcie do sklepów po „Polską Luxtorpedę”, jej drzwi stoją przed Wami otworem!

Opis Wydawcy

Gra rodzinna szybka jak lokomotywa!

 

Gracze wykładają kolejne karty z różnych kategorii (np. Polskie zwierzęta, Pojazdy, Krajobrazy czy Sławni Polacy) i muszą zapamiętać ich położenie na stole. Cały czas pojawiają się nowe karty, a niektóre są zabierane, więc łatwo się pomylić, co wywołuje wiele emocji i salwy śmiechu.

 

W grze występują różne obiekty, postacie i wydarzenia nawiązujące do polskiej kultury i historii. Jednak żeby wygrać, nie trzeba ich znać, tutaj liczą się dobra pamięć i refleks.
Jest to jedna z najlepszych gier imprezowych, przy której świetnie będą bawić się młodsi i starsi gracze. Pudełko zawiera wersję podstawową, w którą mogą grać nawet pięcioletnie dzieci oraz rozszerzenia dla starszych lub bardziej doświadczonych graczy.

 

Cechy gry:

ilość graczy: 2-8
czas gry: 15 minut
instrukcja: polska
wydanie: polskie

Podziel się!

Okładka gry:

Polska Luxtorpeda

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Reiner Knizia
 • Tytuł Oryginału: Polska Luxtorpeda
 • Producent: Egmont
 • Ilustracje: Robert Konrad
 • Premiera Polska: 13.04.2017
 • Gatunek: Gry Planszowe
 • Format: 20x20x5 cm
 • Liczba Graczy: 2-8 osób
 • Czas Gry: 20 min.
 • Przedział Wiekowy: 5-105 lat
 • Wersja Językowa: Polska
 • Ocena: 6/6

Galeria:

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!