Straszny Dwór

Opis:

Rudaczyta

- Dddddduuuchhhh! Ratuj sie kto może! A mówiłeś, że to bujda z tym nawiedzonym domem!
- Się pomyliłem. Musimy współpracować! Pokonajmy je razem!

 

Dwór, który zdawał sie puściutki i tylko lekko posępny, z powodu cieni rzucanych w świetle księżyca przez strzeliste wierze, tak naprawdę okazał się zamieszkany. I to nie przez byle kogo! Lokatorami Strasznego Dworu są bowiem duchy! Nie ma miejsca i czasu na bycie cykorem, zakasujemy rękawy i uzbrojeni w spryt, odwagę i umiejętność współpracy stawiamy czoła nieproszonym lokatorom Dworu. Let's go!

 

Nakładem Wydawnictwa FoxGames ukazała sie na rynku fantastyczna propozycja dla dzieci (i, nie oszukujmy się, dla dorosłych także), w której najmocniej zaakcentowano umiejętność kooperacji. Współpraca, wzajemne wsparcie, planowanie, szacowanie to podstawa sukcesu i wygranej w grze "Straszny Dwór". Na bok idzie dzika pogoń za wygraną, kombinowanie, rzucanie kłód pod nogi i rywalizacja. W "Strasznym Dworze" liczy sie drużyna i synchronizacja działań.

 

Już sam widok pudełka cieszy oko i obiecuje, że wewnątrz czeka na nas "uczta wizualna" i pochwała dla grafika. I tak też jest. Z racji tego, że gra jest kierowana do młodszych graczy, całość utrzymana jest w bajkowej, lekko komicznej scenerii. Pogromcy duchów - dwie dziewczyny, dwóch chłopaków, w bojowych pozach, z zaciętymi minami, dzielni, zwarci i gotowi, aby odeprzeć atak złośliwych duszków. A same duchu? Pierwsze skojarzenie - przeurocza bajka "Gnijąca panna młoda", ponieważ duszki z gry są łudząco podobne do tych, które pojawiły się właśnie w tym filmie animowanym - jest tłuścioszek, kościotrup i zjawa z włosami stającymi dęba. Zarówno pionki graczy, żetony duchów, cztery klucze oraz plansza są wykonane solidnie, są twarde, wytrzymałe, więc żadna dziecięca rączka im nie straszna;)

 

W niewielkim pudełku znajdziemy:
- Dwustronną planszę do gry
- Cztery papierowe pionki graczy - pogromców duchów na plastikowych podstawkach
- 8 żetonów duchów
- 4 żetony kluczy
- Kostkę do gry
- Instrukcję obsługi

 

Celem gry jest usunięcie ze Strasznego Dworu nieproszonych lokatorów albo umieszczenie kluczy na każdym polu z posagiem anioła (w rogach planszy).

 

Na przygotowanie do gry składają się następujące czynności: wybieramy, na której planszy chcemy prowadzić rozgrywkę ze zjawami, co jest uwarunkowane tym ile śmiałków chce sie podjąć przepłoszenia niechcianych lokatorów. Każdy gracz wybiera pionek, którym będzie stawiał czoło duchom. Na każdym posągu anioła umieszczamy żeton z duchem. I zaczynamy!

 

Grę rozpoczyna ta osoba, która najmniej boi sie duchów. Następuje rzut kostką, na której znajduje się 5 kolorowych pól odpowiadających konkretnym wieżom na planszy oraz jedno "puste pole". W zależności od tego jaki kolor wypadnie gracz musi postawić na odpowiedniej wieży ducha. Jeśli ma szczęście i wypadnie puste pole może kierować sie już do posągu anioła, aby przepłoszyć niesfornego duszka. Następnie wykonujesz ruch - jeśli masz możliwość możesz strącić ducha, którego musiałeś umieścić na wieży, albo pędzisz do posągu anioła, możesz także czekać na polu anioła na swojego kompana aby wspólnymi siłami umieścić na posągu klucz i tym samym zabezpieczyć pole kluczem. Nasze działania są synchronizowane, w pełni kontrolowane przez odgórny zamysł wszystkich graczy. Po wykonaniu swojego ruchu, grę kontynuuje kolejna osoba.

 

Ekipa anty-duchowa wygrywa jeśli wyeliminuje wszystkie duchy, albo wówczas kiedy wszystkie cztery anioły zostaną aktywowane, czyli duchy z tych pól zostaną przegnane. Grupa przegrywa wtedy, kiedy wszystkie duchy znajdują sie na planszy i rzut kostką wskazuje, że potrzeba kolejnego ducha albo wtedy, kiedy gracz znajdzie się na tym samym polu na którym zamieszkały trzy duchy.

 

Największym atutem gry, prócz oczywiście walorów wizualnych, jest kooperacja. Uczestnicy rozgrywki kombinują, współpracują, wykrzykują, planują. Zbyt mało jest na rynku gier, które w tak dużym stopniu aktywowałyby obszar "współpraca". Nieprawdą jest przekonanie, że tylko rywalizacja dostarcza dreszczyku emocji i najwięcej napięcia. Polaczenie sił i wzajemne wspieranie się w walce z duszkami daje 100% satysfakcji. Jest wesoło, głośno, a niekiedy nerwowo. Momentami klepiemy sie w czoło z powodu podjęcia zlej decyzji, aby zaraz zapomnieć o błędnym kroku i przeć do przodu w celu aktywowania kolejnego anioła. Nie ma przegranych, nie ma wygranych. Przegrywa grupa, wygrywa grupa. Nie można obarczyć winą jednego z zawodników, ponieważ wspólnie decydujemy jaką strategię w walce z upiorami przyjmujemy. Dodatkowym czynnikiem odpowiedzialnym za ewentualne niepowodzenie (tudzież powodzenie) jest... kostka do gry. Gra jest losowa, uzależniona od przypadku, a tym samym nieprzewidywalna. Nie ma mowy o planowaniu w kontekście tego, gdzie znajdą sie duchy i jakie wieże będą wolne - o tym decyduje kostka. Od nas zależy tylko to, czy wystraszymy ducha z danego pola, czy w danym momencie skupimy sie na pędzie w stronę anioła. Jest ryzyko jest zabawa, bo trzy duchy na tej samej wieży są już nie do przegonienia.

 

Czas trwania jednej gry jest uzależniony od ilości graczy oraz o kostki =) przybliżony czas trwania jednej rozgrywki wynosi 15 minut. Ale z pewnością na jednym podejściu się nie skończy, bo gra wciąga.

 

"Straszny Dwór" to dokonała propozycja dla dzieci. Uczy przede wszystkim współpracy, umiejętnego porozumiewania się, podejmowania decyzji oraz wzięcia na barki całej grupy ewentualnego niepowodzenia.

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:

Podziel się!

Okładka gry:

Straszny Dwór

Dodatkowe informacje:

 • Autor: Annick Lobet
 • Tytuł Oryginału: Straszny Dwór
 • Producent: FoxGames
 • Ilustracje: Tomek Larek, Paul Drouin
 • Wydawca: FoxGames
 • Premiera Polska: 2016
 • Gatunek: Gry PlanszoweGry Familijne
 • Format: 200 x 45 x 200
 • Liczba Graczy: od 2 do 4
 • Czas Gry: 15 min.
 • Przedział Wiekowy: 6+
 • Ocena: 6/6

Komentarze:

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto